کد خبر: 76015

خواب صبحگاهی برای من معنا ندارد ...

نماز صبح را که می خواند از خانه بیرون می زند، خود را آماده تزریق نشاط و شادابی می کند و صبحگاه بیشتر از هر کسی او را می شناسد.

به گزارش کرمان خبر، محمد زندوکیلی سال هاست هر روز صبح ساعت 5 و 30 دقیقه در پارک ها و بوستان ها حضور دارد و تعداد زیادی نیز در کنار او نشاط و شادابی می گیرند.

در حالی که 55 سال سن دارد حدود 9 سال است هر روز صبح ورزش می کند و برای این کارش برنامه ریزی دارد.

قرار شد یک صبح خود را برای ما تعریف کند، اینگونه آغاز کرد که شب ها به طور معمول ساعت 11 شب می خوابد و اگر دیرتر شود در بیدار شدن صبح زود تاثیری ندارد.

وی که بهمن ماه سال 1385 از شرکت ملی صنایع مس ایران بازنشسته شده است ادامه داد: صبح ها همیشه حدود ساعت چهار تا چهار و نیم بیدار می شوم و خود را به پارک مورد نظر می رسانم تا دوستان و همراهانم را آنجا ملاقات کنم و با هم به ورزش بپردازیم.

زندوکیلی در مورد چگونگی گذراندن ساعات اولیه صبح گفت: ورزش به طور رسمی از ساعت شش صبح آغاز می شود و در بعضی پارک ها نیم ساعت و در بعضی دیگر یک ساعت همه با هم ورزش می کنیم.

وی اظهار کرد: همسرم چندان علاقه ای به ورزش ندارد اما گاهی اوقات من را در این ورزش ها همراهی می کند، صبح ها پس از مدتی ورزش و سپس پیاده روی نان گرم تهیه می کنم و در منزل صبحانه را با خانواده میل می کنیم.

وی که رییس کمیته ورزش صبحگاهی و دبیر هیات انجمن های ورزشی است گفت: آرزوی من این است روزی برسد که صبح وقتی از خانه بیرون می آیم تمام پارک ها و فضاهای سبز شهر مملو از جمعیت پیر، جوان، زن و مردی باشد که در حال ورزش کردن هستند و این خواسته را از خداوند مسئلت می کنم.

از او پرسیدم که آیا برای شما پیش آمده دلتان بخواهد یک صبح را بخوابید و استراحت کنید، در پاسخ بیان کرد: به سحرخیزی عادت کرده ام و خواب صبحگاهی برای من معنا ندارد.

وی لیسانس زمین شناسی دارد و در مورد پرداختن به ورزش گفت: حدود 12 سال پیش به صورت حرفه ای کاراته سبک کیوکوشین کار می کردم و در بخش غیر حرفه ای نیز به شنا و والیبال پرداخته ام.

زندوکیلی درباره برنامه ورزش صبحگاهی بیان کرد: پنج ایستگاه ثابت در پارک های ریاضیات، مادر، خاتم در شهرک نیکزاد، پارک شهید مطهری و پارک چهارراه ولیعصر داریم که به صورت منظم و مرتب به ورزش صبحگاهی می پردازیم.

وی با اشاره به اینکه بین 40 تا 50 نفر هر روز صبح در هر یک از این پارک ها به ورزش می پردازند گفت: در پارک مادر شنبه تا پنجشنبه، در پارک شهید مطهری و پارک خاتم شنبه تا چهارشنبه، در پارک ریاضیات در روزهای زوج و در پارک چهارراه ولیعصر شهر کرمان روزهای سه شنبه از ساعت شش صبح ورزش را آغاز می کنیم.

زندوکیلی ادامه داد: روزهای پنجشنبه در صورت تقاضای ادارات، نهادها و شرکت ها، همه افراد در سطح پارک های استان را یک جا جمع می کنیم و به میزبانی آن اداره یا نهاد ورزش صبحگاهی را انجام می دهیم.

وی گفت: نسبت به مدت فعالیتی که ورزش صبحگاهی را انجام می دهیم انتظار استقبال افراد بیشتری را از این ورزش صبحگاهی داشتیم که شاید به دلیل عدم اطلاع رسانی لازم و همچنین شاید به دلیل اینکه برخی مردم اهل ورزش نیستند، نتوانستیم جمعیت بسیاری را با خود همراه کنیم.

دبیر هیات ورزش های همگانی استان کرمان گفت: در این صبحگاه ها، ارتباطات مردمی، احساس خوب و خوشی را به فرد منتقل می کند و همه آنچه که بوده شادی، نشاط، سرزندگی و احساس رضایت مردم بوده است.

از وی خواستم خاطره ای از این ورزش های صبحگاهی برایمان تعریف کند و گفت: متاسفانه دو سال پیش فردی حین انجام ورزش صبحگاهی دچار ایست قلبی شد و جان خود را از دست داد و این تلخ ترین خاطره در این مدت بوده است.

وی افزود: همیشه قبل از آغاز ورزش توصیه های پزشکی را به همه منتقل می کنیم و می گوییم قرار نیست هر حرکتی را که مربی انجام داد شما انجام دهید بلکه در حد توان خود ورزش کنید.

زندوکیلی بیان کرد: دوست داریم حضور خانم ها را در ورزش های صبحگاهی بصورت جدی تر داشته باشیم زیرا بر روی روحیه آنها و خانواده هایشان تاثیرگذار است.

وی درباره تفاوت ورزش صبحگاهی با ورزش عصرگاهی گفت: معتقدم ورزش صبحگاهی به دلیل استراحت چند ساعت قبل از آن و همچنین به دلیل پاک بودن هوا و وجود آلودگی های کمتر هوا از ورزش عصرگاهی مناسب تر است.

وی افزود: البته عده ای معتقدند عصرها و از ساعت 16 تا 18 بهترین زمان برای ورزش است که البته دیدگاه ها و نظرات کارشناسان در این رابطه متفاوت مطرح می شود. ایرنا