کد خبر: 76922

راه ما به سوی قدس که مَعرج نخستین معراج تکامل انسان است، راهی کربلایی است و راه کربلایی، راهی است که با تحمّل مشقّات و از خود گذشتگی همراه است.

سیدشهیدان اهل قلم، سیدمرتضی آوینی:

قدس مظهر جراحتی است که بر قلب امّت اسلام وارد شده است و این جراحت را جز به‌ خون نمی‌توان شست. امروز وعده‌های قرآن بیش از پیش به تحقّق نهایی خویش نزدیک شده است و امّت اسلام دریافته است که چگونه باید برای آزادی قدس اقدام کند.

قدس جلوه­ی برکت خدا و پلّه نخستین معراج انسان است و مسلمین برای دست­یابی به اهداف نهایی اسلام، چاره­ای ندارند جز اینکه بر قدس شریف دست یابند؛ و راه قدس نیز از کربلاست که می­گذرد. حضرت امام امت، ادام الله ظله الشریف، همواره بر همین معناست که تأکید می‌ورزد. وظیفه‌ی ما عمل به تکلیف است، هر چند که این به از بین رفتن همه‌ی ما بینجامد- که البته اینچنین نخواهد شد.

این فریاد درست در زمانه‌ای بلند شده است که شیطان حاکمیت خویش را بر کره‌ی زمین کامل می‌انگاشت و بشر غربی به پایین‌ترین مراتب هبوط خویش در لجن حیوانیّت رسیده است. اکنون خداوند بار دیگر توبه‌ی بشریت را پذیرفته است و این انسان‌های از خود گذشته، این بهترین بندگان خدا، هر یک به مثابه دژ مستحکمی هستند که راه بر شیطان و جنود او بسته‌اند.

معنای باطنی «راه قدس از کربلا می‌گذرد» نیز همین است. راه ما به سوی قدس که مَعرج نخستین معراج تکامل انسان است، راهی کربلایی است و راه کربلایی، راهی است که با تحمّل مشقّات و از خود گذشتگی همراه است.