کد خبر: 78532

در حاشیه‌ی انتقاد به عدم وجود روحیه‌ی مطالبه‌گری در مردم کرمان

به زعم نگارنده یکی از دلایل پایین بودن این روحیه، برمی‌گردد به پایین بودن روحیه‌ی پاسخ‌گویی برخی از مسئولین. مردمی که بارها نیاز خود را به گوش مسئول مربوطه رسانده‌اند و جوابی نگرفته‌اند، چگونه امیدوار باشند به تکرار دوباره و پاسخ شایسته. این وضعیت در برخی نهادها مشاهده می‌شود که ارباب رجوعی بعد از مدت‌‌ها هنوز یک جواب قانع کننده برای درخواستش نگرفته و سرگردان راهروهای یک اداره است.

کرمان خبر - احمد ایزدی/ «روحیه‌ی مطالبه‌گری مردم کرمان بسیار پایین است.»  در حالی این جمله از استاندار کرمان در بسیاری رسانه‌‌های محلی نقل شده، که همین رسانه‌‌ها، بزرگ‌ترین محمل درخواست مطالبات مردم از مسئولین هستند. در گوشه گوشه‌ی نشریات استان ستون‌هایی وجود دارد که مردم با ابزار ارتباطی مختلف درخواست های خود را برای نشریات ارسال کرده‌اند و آن نشریه بنا به رسالت ذاتی تنها به انتشار آن اکتفا کرده. هر چند ضعف بنیاد نشریات استان این رسانه‌‌ها را از پیگیری‌همه‌ی مطالبات مردم تا به سرانجام رسیدن و دادن پاسخ به مطالبه کننده با زمی‌دارد، اما همین انعکاس کافی است تا حجت بر مسئولین تمام شود و از لحظه‌ی بعد از درج مطلب، پیگیری خود را برای انجام درخواست احدی از مردم این سرزمین شروع کنند. و البته از آن ‌جایی که مردم نجیب کرمان تا کارد به استخوان‌شان نرسد، گلایه‌ای نخواهند نمود، لذا به خوبی مشخص است درخواست یک نفر، درخواست یک گروه عظیم از مردم است، از مسئولین. این درخواست‌ها را که دسته بندی کنیم، اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها در حیطه‌ی مطالبان مردمی از نهادهای خدماتی از قبیل شهرداری، ادارات مربوط به آب و برق و امثال این‌ها قرار می‌گیرند. این میان، هستند برخی درخواست‌هایی که موضوعی دیگر دارند و به همان نسبت دارای اهمیت می‌باشند.

برگردیم به اصل مطلب و آن  پایین بودن روحیه‌ی مردم در مطالبه‌گری است. به زعم نگارنده یکی از دلایل پایین بودن این روحیه، برمی‌گردد به پایین بودن روحیه‌ی پاسخ‌گویی برخی از مسئولین. مردمی که بارها نیاز خود را به گوش مسئول مربوطه رسانده‌اند و جوابی نگرفته‌اند، چگونه امیدوار باشند به تکرار دوباره و پاسخ شایسته. این وضعیت در برخی نهادها مشاهده می‌شود که ارباب رجوعی بعد از مدت‌‌ها هنوز یک جواب قانع کننده برای درخواستش نگرفته و سرگردان راهروهای یک اداره است.

از دیگر سو، رسانه‌‌ای هم که در صورت اصرار بیش از اندازه بر پیگیری مطلب مورد نظر مردم، ممکن است به تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم و چند عنوان قانوی دیگر متهم شود، دستمال بر سری که درد می‌کند، نمی‌بندد و آبروی خود را به راحتی از دست نخواهد داد. چه بسا بسیاری از این دست اتهامات به نشریات، دست آخر به رای برائت ختم شده‌اند و این میان، اسم نشریه به عنوان خاطی بر سر زبان‌ها افتاده است.

مع‌الوصف، جا دارد به همین بهانه به برخی مطالبات مردمی شهر کرمان اشاره شود که در بستر عمومی شهر جاری هستند.

الف: مشخص نمودن وضعیت پیشرفت پروژه‌های عمرانی سطح شهر و صد البته مشخص نمودن زمانی برای پایان همه‌ی این پروژه‌ها، شبیه آن‌چه در میدان آزادی اتفاق افتاده  و رسانه‌های بسیاری به آن اشاره کرده‌اند. هر چند مردم کرمان خاطره‌ی خوشی از نصب روزشمار به سرانجام رسیدن یک پروژه ندارند، اما از ظاهر امر بر می‌آید کار دارد به صورت جدی و مستمر پیش می‌رود و این نیاز مردم است که باید با اطلاع‌رسانی برطرف شود.

ب: تعیین تکلیف حضور برخی سیاسیون معلوم السابقه و معلوم الحال در استان، که جو آرام استان با حضور این افراد به آشفتگی می‌گراید و بی شک این آشفتگی در روند توسعه‌ی استان که مد نظر جناب استاندار است، خلل وارد می‌نماید. جا دارد مسئولین دولتی، تشکل‌ها و احزاب سیاسی محترم به وضوح نسبت خود را با این دست افراد مشخص نمایند، تا پس از این، تحرکات مخل به نظم سیاسی استان توسط این افراد به خوبی برای مردم مشخص شود و تصمیم‌گیری برای ادامه فعالیت‌شان به افکار عمومی واگذار شود، نه به بیانیه‌های کم‌اثر و امثالهم.

ج: تبیین وضعیت حضور اتباع بیگانه در استان و به خصوص شهر کرمان که سال‌هاست فرصت‌‌های شغلی و سرمایه‌های زیادی از کرمان می‌سوزد و هنوز سکوت است و سکوت.

دست آخر به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی مستمر در خصوص وضعیت پتروشیمی استان، وضعیت و کم و کیف طرح‌های انتقال آب به استان، وضعیت حاشیه‌شهر کرمان و کمربند سبز و طرح‌هایی از این دست، در اولویت قرار بگیرند تا عموم مردم اطلاعاتی یک‌دست نسبت به این امور داشته باشند. کلام آخر، این‌که مردم کرمان مطالبه‌ می‌کنند و انصافاً مطالبه‌گران خوبی هم هستند. مطالباتی که در بسیاری موارد جریان‌سازی در سطح ملی را رقم زده است. اما گویا نجابت ایشان در سکوت و تحمل سختی‌ها، حمل به کاهلی می‌شود و تعبیر به رضایت ایشان در تحمل مشکلات؛ امری که این به هیچ وجه صحیح نیست و با روحیه‌ی آزاد‌منشانه‌ی این مردم منافات دارد.

ادامه اخبار