کد خبر: 78579

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: چهره ویروس آنفلوآنزا تغییر کرده است و همین عوض شدن چهره موجب گستردگی آن شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: چهره ویروس آنفلوآنزا تغییر کرده است و همین عوض شدن چهره موجب گستردگی آن شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌اکبر حقدوست ظهر امروز سه‌شنبه دهم آذرماه 94 در نشست شورای سلامت اظهار کرد: همه‌گیری آنفلوآنزا در قسمت‌های شمالی استان کرمان شیوع یافته است.

وی افزود: به خاطر درگیر کردن سنین مختلف، سیر بیماری از زمان شروع تا زمان مرگ کوتاه است و گاهی تنها مدت 24 تا 48 ساعت طول می‌کشد.

حقدوست بیان کرد: لازم است در این شرایط همگی دست به دست هم دهیم چراکه چهره این ویروس تغییر کرده است و همین عوض شدن چهره موجب گستردگی آن شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: نگرانی ما از این جهت است که هنوز وارد فاز سرما نشده‌ایم با اپیدمی آنفلوآنزا مواجه هستیم و وقتی وارد فصل زمستان شویم این نگرانی‌ها بیشتر خواهد شد.

وی افزود: مساله بعدی اربعین است که میلیون‌ها نفر با همدر تماس هستند و باتوجه به اینکه احتمالا تعدادی از زائرین قبل از رفتن به عتبات دچار آنفلوآنزا شده و ویروس آن را با خود برده باشند وجود دارد ازاین رو ممکن است این ویروس تکثیر شده باشد.

حقدوست تصریح کرد: آنفلوآنزا به مرزهای جغرافیایی محدود نیست و شناسایی آن در استان کرمان یه به دلیل حساسیت ما می‌باشد و یا اینکه این بیماری از اینجا آغاز شده است.

افراد مبتلا به آنفلوآنزا جلوی دهان و بینی خود را بگیرند

   رییس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کسی که بیمار می‌شود در ابتدا باید به یاد داشته باشد که جلوی دهان و بینی خود را بگیرد تا از انتشار ویروس جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر نیما رضایی ظهر امروز سه‌شنبه دهم آذرماه 94 در نشست شورای سلامت اظهار کرد: استان کرمان در گذشته در مواجهه با طغیان‌ بیماری‌ها به خوبی عمل کرده است و انتظار می‌رود آنفلوآنزا را نیز بتواند کنترل کند.

وی با اشاره به اینکه هدف ما سلامت مردم است افزود: کنترل عفوت‌ها در جامعه و بیمارستان‌ها حائز اهمیت است از این روکسی که بیمار می‌شود در ابتدا باید به یاد داشته باشد که جلوی دهان و بینی خود را بگیرد تا از انتشار ویروس جلوگیری کند.

رییس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در بیمارستان‌ها نیز برای انجام اقدامات لازم به یکسری زیرساخت‌ها نیاز است که بیمارستان افضلی‌پور در این زمینه نسبتا بهتر است.

رضایی گفت: شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت فاصله با شخص بیمار و تمرکز بر روی پیشگیری نسبت به درمان همگی به کنترل ویروس آنفلوآنزا بسیار کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: شیوع آنفلوآنزا در فصل سرما است و از آنجاکه در کشور ما تقریبا شش ماه با سرما مواجه می‌شویم بنابراین باید آمادگی خود را برای طول این مدت حفظ کنیم.

بیمارستان‌های افضلی‌پور، شفا و پیامبر اعظم(ص) آماده ارائه خدمات به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: پرسنل بیمارستان‌ها باید توجه داشته باشند که در جاهای شلوغ و پرخطر، خود آنها نیز باید در مقابل ویروس آنفلوآنزا واکسینه شوند.

 دکتر نوذر نخعی ظهر امروز سه‌شنبه دهم آذرماه 94 در نشست شورای سلامت اظهار کرد: در پاییز امسال نسبت به سال گذشته افراد بیشتری در استان کرمان به ویروس آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند.

وی با یادآوری سه نکته اساسی در پیشگیری از آنفلوآنزا افزود: خودداری از دست دادن، روبوسی کردن، درآغوش گرفتن افرادی دارای علائم بیماری، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال(ترجیحا) و با قسمت بالای آستین و همچنین شست و شوی صحیح و مکرر دست‌ها با آب و صابون مهمترین راه‌های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا می‌باشند.

نخعی تصریح کرد: توسط این معاونت تعداد 8000 پوستر چاپ و در مهدکودک‌ها و مدارس استان توزیع شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر واکسیناسیون خانم‌های باردار گفت: در کرمان بیمارستان‌های افضلی‌پور، شفا و پیامبر اعظم(ص) به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا خدمات ارائه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: پرسنل بیمارستان‌ها نیز باید توجه داشته باشند که در جاهای شلوغ و پرخطر، خود آنها نیز باید در مقابل ویروس آنفلوآنزا واکسینه شوند.