کد خبر: 7925

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ادامه داد: تا اوایل سال ۱۳۹۰ حدود ۶۹ درصد موارد ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی بوده است اما در سال ۹۰، این آمار کاهش داشته و به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

عباس صداقت، در خصوص آمار موجود بیماری ایدز در کشور، اظهارداشت: ایران در وضعیت جغرافیایی پرخطری قرار گرفته و انتشار آلودگی در برخی کشورهای همسایه ما سرعت بالایی دارد.
وی خاطرنشان کرد: مطابق آخرین گزارشها وضعیت HIV در ایران تا تابستان ۱۳۹۱،۲۴ هزار و ۷۳۵ مورد گزارش شده است و پیش بینی کردیم این میزان تا پنج سال آینده به ۱۲۶ هزار و ۳۰۰ مورد برسد.
وی افزود: بر اساس آمار از بین ۲۴ هزار و ۷۳۵ مورد ابتلا به ایدز در کشور، ۴۶.۱ درصد مبتلایان ۲۵ تا ۳۶ ساله اند و از آنجایی که همسایگان ایران بیشترین آمار ابتلا به ایدز را به خود اختصاص داده اند، باید برنامه های پیشگیرانه گسترده تری در کشور پیاده کرد.

به گفته صداقت برخی همسایگان غربی و شرقی ایران وضعیت باثباتی از لحاظ سلامت ندارند و بر اساس برآوردی کلی، ۵۶۰ هزار مبتلا به ایدز در این مناطق زندگی می کنند و شیوع آن، دو در ۱۰ هزار نفر برآورد شده است. علاوه بر این، ایران در فاز اپیدمی و همه گیری متمرکز بیماری ایدز قرار دارد و در برخی گروه های پرخطر ابتلا به ایدز بیش از ۵ درصد است.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه از لحاظ الگوی سنی از بین ۲۴ هزار و ۷۳۵ مورد ابتلا به ایدز، ۴۶.۱ درصد، ۲۵ تا ۳۶ ساله بودند عنوان کرد: در رابطه با الگوی انتقال HIV نیز از سال ۱۳۶۵ تا ابتدای سال ۱۳۹۰،۶۹.۳ درصد از موارد ابتلا به ایدز ناشی از اعتیاد تزریقی و ۱۰.۸ درصد ناشی از تماس جنسی بوده است. اما در سال ۹۰،۶۰ درصد موارد ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی و ۲۱ درصد از طریق تماس جنسی اتفاق افتاده است.