کد خبر: 80113

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: از ابتدای نوروز امسال تاکنون بیش از 800 هزار مسافر نوروزی و گردشگر داخلی و خارجی به استان کرمان وارد شدند.

محمود وفایی با اعلام ورود بیش از 800 هزار مسافر و گردشگر به استان کرمان گفت: این تعداد مسافر و گردشگر از استان های مختلف کشور از جمله خراسان رضوی، تهران، اصفهان، آذربایجان غربی و همچنین برخی کشورهای خارجی برای گردشگری به این استان سفر کرده اند.

وی بیان کرد: 40 درصد از میهمانان ورودی به استان کرمان در هتل ها، مهمانسراها، مدارس و سایر اماکن اقامتی استان کرمان اقامت کردند.
دبیر ستاد خدمات سفر استان کرمان گفت: اقامت مسافران و گردشگران نوروزی در استان کرمان نوروز امسال تاکنون بیش از 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: بیش از 60 درصد مسافران و گردشگرانی که به استان کرمان سفر کردند از اماکن تاریخی و آثار باستانی استان در شهرستان های مختلف نیز دیدن کرده اند.
وفایی گفت: بیشترین بازدید مربوط به مکان ها و آثار تاریخی استان کرمان بوده که ثبت جهانی شده اند از جمله باغ شاهزاده ماهان، ارگ بم و روستای صخره ای میمند و حمام گنجعلیخان، کلوت های شهداد، ارگ راین و باغ فتح آباد نیز مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: بزرگترین خانه خشتی جهان (خانه حاج آقا علی) در شهرستان رفسنجان و یکی از بهترین آثار تاریخی مربوط به بیش از 200 سال قبل نیز امسال بطور چشمگیری مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مرمت این اثر تاریخی از تابستان سال گذشته آغاز شد و فاز اول آن در نوروز امسال به بهره برداری رسید و فازهای بعدی آن تا شهریور امسال به بهره برداری خواهد رسید.
استان پهناور کرمان با 23 شهرستان بیش از هفت هزار اثر تاریخی دارد که از این تعداد حدود 700 اثر ثبت ملی و سه اثر ارگ تاریخی بم، باغ شاهزاده ماهان و روستای صخره ای میمند ثبت جهانی هستند.
این استان علاوه بر آثار تاریخی متعدد از محورهای گردشگری و مناطق جذاب و دیدنی برای مسافران نوروزی و گردشگران برخوردار است.
براساس اعلام ستاد اسکان آموزش و پرورش استان کرمان تعداد خانوارهای پذیرش شده در این استان از شروع تعطیلات نوروزی تاکنون نسبت به سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش داشته و تا امروز - پنجشنبه - حدود 17 هزار خانوار در مدارس استان اسکان یافته اند.