کد خبر: 8383

کارشناس ارشد هواشناسی با بیان اینکه طی هفته جاری دمای هوا در سطح کشور ۴ تا ۷ درجه سانتی گراد کاهش می یابد، گفت: بر اساس ورود سامانه جدید بارشی، اکثر نقاط کشور از جمله تهران در این هفته بارانی خواهد بود.

محمد اصغری اظهار داشت: الگوی نقشه های هواشناسی شکل زمستانه به خود گرفته است اما زاویه دید خورشید به زمین، بهاره و تابستانه است؛ بر همین اساس نوع ناپایداری های هوا و بارندگی ها در سطح کشور طی روزهای آتی متفاوت خواهد بود.

کارشناس ارشد هواشناسی افزود: برای امروز و فردا به ویژه در نیمه شمالی کشور از جمله استان های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندارن بارش باران و رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود.

وی بیان داشت: این شرایط برای استان های گلستان، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

اصغری اضافه کرد: شدت بارندگی ها در مرز بین مازندران و گیلان، مرز بین مازندارن و گلستان و ارتفاعات سمنان و همچنین نقاطی از خراسان رضوی و شمالی محسوس تر خواهد بود.

وی به آن دسته از مسافرانی که قصد سفر به استان خراسان رضوی را دارند، متذکر شد که حتما با خود لوازم و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند چرا که قطعاً در مسیر با رگبار و در گردنه ها با بارش های شدید روبرو خواهند شد.

اصغری با بیان اینکه دمای هوا در کل کشور به طور میانگین ۴ تا ۷ درجه سانتی گراد کاهش می یابد، ادامه داد: با توجه به پیش بینی بارش تگرگ در برخی استان ها و همچنین با در نظر گرفتن کاهش محسوس دمای هوا، لازم است که باغداران و گلخانه داران اقدامات لازم را همراه با تغییرات جوی را در دستور کار قرار دهند.

به گفته وی، پیش بینی می شود که دمای هوا در برخی از استان های کشور به منهای صفر نیز برسد.

این کارشناس ارشد هواشناسی با بیان اینکه بر اساس نقشه های پیش یابی احتمال بارش برف در ارتفاعات وجود دارد، بیان داشت: این شرایط تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

اصغری با اشاره به بارش باران در تهران، گفت: بر همین اساس پیش بینی می شود طی این هفته شاهد آبگرفتگی معابر عمومی در سطح شهر تهران باشیم.

ادامه اخبار