کد خبر: 86312

بی‌شک مردم در صورت مشاهده‌ی این گونه حمایت‌هایی است که قوه‌ی قضائیه را امین همیشگی مال و جان و ناموس خود می‌دارند

نقطه اوج نوشت :  شنیدن خبر پخت گوشت الاغ در برخی رستوران‌های کرمانی، برای کرمانی‌‌ها چندان هم عجیب نیست؛ چند سال پیش، تعداد قابل توجهی رستوران در کرمان تعطیل شدند و بلافاصله خبر طبخ گوشت الاغ در شهر پیچید و همان شد که برخی از رستوران‌ها دیگر نتوانستند سر پا بایستند و برخی با نام دیگری به فعالیت بعد از فک پلمپ ادامه دادند.
اکنون و بعد از پشت سر گذاشتن شایعه‌ی پخت گوشت الاغ در برخی رستوران‌های معروف اطراف کرمان، بار دیگر اخباری مبنی بر پلمپ چند رستوران و فست فود معروف در فضای رسانه‌ای کرمان منتشر شده. شایعه‌ی ورود گوشت الاغ به چرخه‌ی مصرف مردم بلافاصله تکذیب شد. سایت خبری کرمان نو در گزارش خود از تذکر به منتشرکنندگان خبر طبخ گوشت الاغ خبر داده و دلیل آن را حفظ آبروی صاحبان مراکز عرضه‌ی غذا عنوان نموده. در این گزارش به نامه‌ی «اتحادیه هتل‌ها و رستوران‌های کرمان» نیز اشاره شده و به نقل از آن آمده: «هرگونه شایعه یا نشر اکاذیب عمدا یا سهوا باعث لطمه به آبرو متصدیان خدوم واحدهای صنفی پلمپ‌شده بوده و عوامل مرتبط با درج این اکاذیب در فضای مجازی توسط پلیس فتا و شکات مربوطه قابل تعقیب و پیگیری قضایی هستند.»
با سخت‌گیری نهادهای نظارتی بر رستوران‌ها در سراسر کشور و به خصوص در کرمان که دادستانی ورود موثر داشته و کارگروه ویژه‌ای به صورت دائم برای حفظ امنیت غذایی مردم در نظر گرفته، چگونه است که رستورانی به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی که از آن به «وجود نقص بحرانی» تعبیر می‌شود، پلمپ می‌گردد؟
باید در نظر داشت عرضه‌ی گوشت الاغ یا هر حیوان دیگری غیر از آن‌چه از لحاظ قانون مجاز است، برای قاچاقچیان احشام، ریسک بالایی دارد. مبادی ورودی شهرها زیر نظر مامورین انتظامی هستند و در شهرها نیز اختصاص مکانی به نگهداری، پرورش و ذبح این قبیل حیوانات نظر به غیرقانونی بودن، هزینه‌ی بالایی خواهد داشت. همین طور، حمل و نقل حیوان ممنوعه و لاشه‌ی آن از شهرهای مجاور به کرمان در حجمی که بتواند به مواد مصرفی رستوران‌های متعدد تبدیل شود، عملاً بسیار سخت، هزینه بر و دارای ریسک بالایی است و حتی جریمه‌ی سنگینی دارد که باعث می‌شود کمتر کسی به سمت آن برود.
نظر به اثربخشی تغذیه بر سلامت جسمی و روحی شهروندان و حتی اثربخشی این مقوله بر راندمان شغلی، نشاط اجتماعی، اقتصاد و مواردی از این قبیل، جا دارد دستگاه معظم قضایی که به خوبی نشان داده سلامت مردم در اولویت فعالیت‌‌های اخیرش قرار داشته، نسبت به شفاف‌سازی در خصوص مواردی از قبیل چرایی پلمپ این مراکز که مورد رجوع مردم شهر بوده و هزینه‌های قابل توجهی از جیب مردم به حساب آن‌ها رفته، اقدام نماید و علاوه بر اطلاع رسانی در خصوص علت برخورد قضایی و ذکر جزئیات، چنان چه آسیبی به صورت مستقیم و غیرمستقیم اعم از مالی و جسمی به مردم وارد شده، به عنوان مدعی العموم اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.
بی‌شک مردم در صورت مشاهده‌ی این گونه حمایت‌هایی است که قوه‌ی قضائیه را امین همیشگی مال و جان و ناموس خود می‌دارند.