کد خبر: 86342

گزارش ویژه کرمان خبر؛

در شرایطی که چارچوب های اخلاقی در فضای تلگرام دور زده شده است، برخی از کشورها اقدام به فیلتر کردن تلگرام کرده اندکه یکی از این کشورها ایران می باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری کرمان خبر، موضوع فیلترینگ و محدودیت های اینترنتی یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه های جوامع بین الملل بوده است که از سال های گذشته تا کنون در همه کشورهای جهان با شدت و ضعف های مختلف اجرا می شود؛ قانون فیلترینگ مختص به کشورهای آسیا نبوده و کشورهای اروپایی و آمریکایی به ویژه ایالات متحده آمریکا نیز از این قانون در کشور خود پیروی می کند.

در شرایطی که چارچوب های اخلاقی در فضای تلگرام دور زده شده است، برخی از کشورها اقدام به فیلتر کردن تلگرام کرده اند و به این صورت کسانی که از آن کشور می خواهند از تلگرام استفاده کنند باید از فیلتر شکن ها استفاده کنند.

این نکته در مورد ایران برای زمان کوتاهی رخ داد؛ در شرایطی که پیش از ایران تعدادی از کشورها تلگرام را فیلتر کرده بودند، هنگامی که ایران برای زمان محدودی به این اقدام دست زد، سازندگان تلگرام با تهدید جدی ایران، سعی در ساخت فیلتر شکن های مختلف برای فیلتر کردن تلگرام کرده و از طرف دیگر اعلام کردند نسخه جدیدی از تلگرام را به زودی ارائه می کنند که دیگر نیازی به نصب فیلتر شکن نداشته باشد.

اکنون این سوال مطرح است که چرا تغییرات کلیدی در تلگرام مانند دور زدن فیلتر و ایجاد واحد پولی همزمان با تهدید دولت ایران اقدام شده و اعلام می شود؟ در حالی که شبکه های دیگری که بسیار بزرگتر بوده و فیلتر شده اند، چنین واکنشی نداشته اند؟

به نظر می رسد تلگرام و صاحبان آن با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاربران تلگرام در ایران هستند، تصمیمات جدی برای به چالش کشیدن اراده کشور کرده است و از همین رو برابر هر تصمیمی از سوی ایران سریعا موضع جدیدی اتخاذ می کند.

حجت الاسلام محمد کهنود کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه مدیریت تلگرام با یک واسطه در اختیار یکی از کارمندان وزارت جنگ آمریکا است، گفت: تلگرام اطلاعات کشور را جمع آوری، رصد و پایش  می کند تا دست دشمن را برای برنامه ریزی علیه کشور باز کند به عنوان مثال اگر بخواهند در گوشه ای از کشور اغتشاش را شروع کنند میدانند که چه شایعه ای را در چه شهری پخش کنند و میدانند توسط چه کسی آدم های مقرض و ناراضی را شناسایی و کار را از آنها شروع کنند.

وی در خصوص عدم ایجاد اشتغال توسط سرویس های خارجی برای کشورمان اظهار داشت: استفاده از پیام رسان های خارجی باعث ایجاد اشتغال برای طرف خارجی می شود و هیچ شغل مستقیم مربوط به فضای مجازی برای کشور درست نمی شود.

تلگرام پیام رسانی قانون شکن و بستری مناسب برای عملیات های تروریستی

کارشناس فضای مجازی افزود: بعضی از افراد هستند که در تلگرام مشغول تبلیغ محصول خود هستند، خب اینها می توانند در پیام رسان های داخلی این کار را انجام بدهند، اما مهندس نرم افزار ما به خاطر تلگرام سرکار نمی رود و زیر ساخت های ارتباطی کشور برای خارجی ها فراهم شده است.

حجت الا سلام کهنود بیان کرد: در هیچ کجای دنیا هیچ کشوری عمده پهنای باند خود را در اختیار یک سرویس خارجی  قرار نمی دهد،در  کشورهایی مانند روسیه، کره جنوبی، چین، آمریکا و هند سرویس های داخلی به قدری فعال است که مجال به سرویس های خارجی را نمی دهند.

وی ادامه داد: سرویسی که به هیچ عنوان به قوانین و فرهنگ تمامیت عرضی ما احترام نمیگذارد قانونا نباید در کشور ما فعالیت کند.

این کارشناس فضای مجازی عنوان کرد: به تازگی تلگرام توسط کشور روسیه نیز فیلتر شده است که علت فیلتر هم به خاطر عملیات تروریستی بود، همچینین اکثر مردم کشور چین از "وی چت" استفاده می کنند.

روسیه تلگرام،نرم افزار بومی خود را فیلتر کرد

همه می دانیم زادگاه تلگرام روسیه است و امروز خود روسیه تلگرام را فیلتر کرده است. این اقدام به ما این سیگنال را می دهد که به علت عدم مماشات تلگرام برای انتقال سرورهایش هر کشوری ممکن است روبه روی این پیام رسان بایستد.

مسئولان کشور ما مذاکرات بسیاری برای به تفاهم رسیدن با تلگرام جهت رسیدن به چارچوب مشخصی داشتند اما در نهایت به نتیجه ای نرسیدند. با این حال شخص آقای روحانی به مسئولان ذیربط ازجمله وزارت ارتباطات تاکید کرده است که مواضع شان مخالفت با فیلتر کردن تلگرام باشد.

اگر چه تلگرام پیام رسان مورد تاییدی نیست اما در حال حاضر پیام رسان های داخلی هم توانایی مقابله با آن را ندارند؛ چرا که زیرساخت های لازم برای توسعه و گسترش آنها فراهم نیست.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اظهار داشت: همچنین در این جلسه بر این نکته تاکید شد که دولت باید نهایت همت خود را در حمایت و پشتیبانی هر چه بیشتر از پیام‌رسان‌های داخلی داشته باشد.

ذوالنوری خاطرنشان کرد: همچنین به این نکته اشاره شد که فیلتر کردن تلگرام جزو سیاست‌های اصلی است که مورد اتفاق مسئولین نظام در قوه سه گانه است که به زودی اتفاق خواهد افتاد.

حال با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید سرنوشت تلگرام در ایران چه خواهد شد آیا ادامه فعالیت می دهد و یا زیر تیغ فیلترینگ 40 میلیون کاربر ایرانی خود را از دست خواهد داد.

انتهای پیام/