کد خبر: 87533

گزارش تصویری؛

اهالی روستای پلکانی سیه‌بنوئیه شهرستان رابر در آیینی 400 ساله به مناسبت‌های مختلف طی سال با پخت مشارکتی حلیم نذری این روستا از خداوند طلب خیر و برکت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از فارس، اهالی روستای پلکانی سیه‌بنوئیه از توابع بخش مرکزی شهرستان رابر هر ساله به مناسبت‌های مختلف با مشارکت خود و برپا کردن دیگ‌های نذری حلیم، شاکر خداوند متعال می‌شوند و ادای نذر امام حسین(ع) را انجام می‌دهند.

«حلیم‌ پزی» یکی از آیین‌های سنتی و دیرینه مردم روستای پلکانی سیه‌بنوئیه است که در آستانه فصل سرما، با شور و نشاط مردمان این دیار طعم دوستی، محبت و همبستگی می‌دهد و با گرمای آن وجود محبت اهالی این منطقه سردسیری نسبت به هم گرمتر می‌شود.

بخشی از این آیین نشات گرفته از ارادت و اعتقادات پیشینیان این دیار نسبت به سرور و سالار شهیدان است و بخشی از آن در کنار هم بودن و همبستگی مردم این روستای فوق‌العاده زیباست که به فرزندانشان منتقل شده است.

پخت این حلیم نذری موجب شده که ارتباط مردم این روستا و نسل‌های بعد انسجام بیشتری داشته باشد که بنا به خواسته مردمان خونگرم و مهمان‌نواز این منطقه ثبت این سنت دیرینه در ترویج فرهنگ این اقدام و مشارکت خوب اهالی موثر است.

آیین «حلیم‌ پزان» سابقه‌ای طولانی و کهن در تاریخ دهستان سیه‌بنوئیه دارد تا جایی که پیران و کهنسالان این روستا به یاد دارند و روایت می‌کنند.

بنی اسدی یکی از ریشسفیدان روستا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: پخت این حلیم که از اجدادمان به ما به ارث رسیده است از قدیم پس از پایان کشت جو و گندم بار گذاشته می‌شده و با توجه به سرمای این منطقه و بارش برف‌های چند شبانه‌روزی با تمام سختی این سنت بر زمین نمانده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پنج مرتبه در سال به مناسبت‌های مختلف که از اوایل زمستان آغاز می‌شود، اقدام به پخت این حلیم می‌کنند و هر مرتبه 30 تا 40 دیگ بار گذاشته می‌شود و حدود 3 هزار نفر از آن اطعام می‌شوند.

بنی‌اسدی گفت: برای طبخ این نذری، خانم‌های روستا گندم‌ها را پاک و از شب قبل خیس کرده و با دستی‌های سنگی قدیمی آسیاب می‌کنند و مابقی کارها را مردان این روستا انجام می‌دهند.

وی اظهار داشت: گِل مالی سنگ‌های دور دیگ‌های حلیم نذری مردمان سیه‌بنوئیه، حکایت عشقی است که با آب و گل مردم این دیار سرشته شده است.

خانم جوانی از اهالی این روستا نیز گفت: اهالی این روستا آیین حلیم نذری را نسل به نسل ادا می‌کنند و این رسم کهن را به سوگواری عاشورا و اربعین حسینی گره زده و با مقدس کردن آن آیینی ساختند که جزئی جدا نشدنی از آداب و رسوم و اعتقادات این مردمان شده است.

وی افزود: این آیین سنتی روایتگر عاشقانه‌ای از مردمان سیه‌بنوئیه است که عشق و ارادت قلبی آنها به ائمه و اهل بیت (ع) را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما از کودکی در کنار مادرانمان در این آیین شرکت می‌کنیم، گفت: ما فرزندان خردسالمان را در این مراسم شرکت می‌دهیم که این سنت دیرینه در وجود آنها نهادینه و به نسل‌های آینده نیز منتقل شد.

مرد کهنسال دیگری از این دیار نیز مشتاق به صحبت کردن از این آیین، با شور و علاقه می‌گوید: جانمان را برای امام حسین (ع) و خاندانش می‌دهیم، اولین گوسفند سال که به دنیا می‌آید به نیت حلیم نذری کنار می‌گذاریم و گروهی حتی اگر نان شب نداشته باشیم، این سنت پدرانمان را برزمین نمی‌گذاریم.

گویا این سنت دیرینه که هر مرحله به مدت سه روز به طول می‌انجامد، از اوج اخلاص و ارادت مردم این دیار برخاسته است و ارادتیست که تمامی ندارد و هر روز عمیق‌تر و خالصانه‌تر می‌شود.

روستای سیه‌بنوئیه از توابع بخش مرکزی رابر است که در فاصله هفت کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده و دارای حدود 540 خانوار و 2 هزار و 500 نفر جمعیت است.

انتهای پیام/