کد خبر: 87801

سلامت شهروندان در خطر

زمستان و گرسنگی هزاران قلاده سگ ولگرد را راهی خیابانهای کرمان کرده و گله های سگ در حال رفت و آمد را به راحتی می توان در معابر شهری دید که سلامت یک میلیون نفر را به خطر می اندازند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ کافیست شب ها که رفت و آمد خودروها و مردم در معابر شهر کرمان کم می شود راهی خیابانهای شهر شوید، فرقی نمی کند کدام خیابان اما شهر در تصرف سگ هاست. صدای پارس این حیوانات در کوچه ها و خیابان ها نیز آسایش را از مردم سلب کرده است.

سگها در گله های چند قلاده ای که گاه تعدادشان به ۱۰ حیوان می رسد به راحتی و با خیال آسوده در حال قدم زدن در خیابانها هستند.

مواجهه مردم با سگهای درنده در خیابانهای شهر

محمد یکی از شهروندان کرمانی است که به خبرنگار مهر می گوید: شب حدود ساعت ۱۰ شب برای بیرون گذاشتن سطل زباله وارد کوچه شدم، چند قدم از خانه دور شدم که مورد حمله یک سگ قرار گرفتم و حیوان دست راستم را گاز گرفت و به شدت مجروح کرد بطوریکه بعد از ماهها هنوز جای گزش حیوان روی دستم باقیمانده است.

یک دختر بچه هم که مورد حمله قرار گرفته است می گوید: به همراه برادرم آخر شب از خانه بیرون رفتیم اما چند سگ به ما حمله کردند اول پای چپم را یکی از سگها گرفت و شروع به کشیدن من کرد وقتی برادرم برای حمایت از من آمد سگ به برادرم حمله کرد و یکی دیگر از آنها سر و گردنم را مجروح کرد.

یکی دیگر از شهروندان کرمانی می گوید: یک شب ساعت ۲۰ به پارک جنگلی کرمان مراجعه و خودروی شخصی را در انتهای بوستان متوقف کردم و به همراه خانواده برای دوچرخه سواری وارد جنگل شدیم.

ناگهان تعداد زیادی سگ که می شد تا ۳۰ قلاده آنها را برآورد کرد از بین درختان بیرون آمدند و در اطراف مردم شروع جست و خیز کردند که موجب هراس مردم شد

حدود یک ساعت از حضور ما در پارک می گذشت و تعداد قابل توجهی از مردم هم در پارک جنگلی حضور داشتند؛ ناگهان تعداد زیادی سگ که می شد تا ۳۰ قلاده آنها را برآورد کرد از بین درختان بیرون آمدند و در اطراف مردم شروع جست و خیز کردند که موجب هراس مردم شد.

این شهروند کرمانی افزود: جالب اینکه از مرکز پارک تا خودرو جنگل کاملا تاریک بود و در نهایت مجبور شدم از بین سگها به همراه پسر شش ساله ام که از ترس گریه می کرد خود را به اتومبیل برسانم و دیگر به این بوستان نرفتیم.

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: برای تفریح به یکی از بوستانهای شهر رفته بودم و همراه خانواده در حال صرف شام بودیم که چندین قلاده سگ اطراف ما جمع شدند و در نهایت مجبور شدیم برای حفظ جان فرزندانمان پارک را ترک کنیم و مدتهاست به فرزندانم اجازه نمی دهم شبها به پارک بروند.

سگها نیمه شب به آسودگی در معابر اصلی شهر رفت و آمد می کنند

وی گفت: سگها فقط در حاشیه شهر نیستند بلکه حتی در نیمه شب می توان سگها را در معابری مانند خیابان شریعتی، استقلال، ابوحامد و معابر مرکزی شهر هم مشاهده کرد که به آسودگی رفت و آمد می کنند.

این داستان امکان دارد برای هر یک از شهروندان کرمانی رقم بخورد اما وضعیت در شهرک های اطراف بسیار بدتر است کافیست سری به حاشیه شهر کرمان بزنید گله های بزرگ سگ در اطرف خانه ها، پارکها و محل زندگی مردم پرسه می زنند و مسئولان متولی شهر سکوت کرده اند.

علی رشیدی، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در این خصوص می گوید: دلیل هجوم سگها به شهر کرمان سرد شدن هوا و عدم وجود شکار در بیابانهای اطراف شهر است به همین دلیل گله های سگ به سمت شهر می آیند تا بتوانند غذای خود را تامین کنند.

اگر فردی توسط سگها مورد گاز گرفتگی قرار گرفت باید بلافاصله با مراجعه به مراکز درمانی واکسن هاری تزریق کند

وی خشکسالی را مهمترین عامل برای ورود سگهای ولگرد به شهر کرمان دانست و تاکید کرد: اگر فردی توسط سگها مورد گاز گرفتگی قرار گرفت باید بلافاصله با مراجعه به مراکز درمانی واکسن هاری تزریق کند.

وی تاکید کرد که بیماری هاری بسیار خطرناک است و می تواند منجر به مرگ انسان شود و توصیه می شود از خوددرمانی در این موارد جدا پرهیز شود.

رشیدی عنوان کرد: سگها دارای ظرفیت باروری بالایی هستند و هر جفت از این حیوان می تواند در طول سال ۲۰ توله از این حیوان را تولید کنند به همین دلیل شاهد جمعیتی معادل ۱۷ هزار قلاده در شهر کرمان هستیم.

وی بیان کرد: در کنار بیماری هاری سگها می توانند ناقل بیماریهای زیادی به انسان باشند به همین دلیل دستگاههای متولی باید هر چه سریعتر در این خصوص چاره اندیشی کنند.

در حال حاضر پناهگاه سگهای ولگرد در شهر کرمان نیز فعال شده و اگر سری به این مکان هم بزنید صدها قلاده سگ در این مرکز نگهداری، واکسن زده و بعد از طی مراحل نهایی در سایتهایی که از قبل شناسایی شده اند رها سازی می شوند.

سگ کشی چاره کار نیست

اما با این وجود همچنان شهر کرمان جولانگاه سگهایی است که به صورت بالقوه می توانند برای کودکان خطر آفرین باشند، دوستداران حیوانات نگران باز گشت طرح های سگ کشی در شهر کرمان هستند اما در قبال اقدامات خشنی از این دست امکان عقیم سازی و دور کردن فیزیکی سگها از مراکز جمعیتی نیز وجود دارد. در اینجا باید به این نکته نیز اشاره کنیم که تنها در دانشگاه علوم پزشکی کرمان سالانه تا پنج هزار مورد گزش گزارش شده است است و این در حالیست که این آمار در محدوده دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز قابل توجه است.

هنوز مردم کرمان به یاد دارند که شهریور ماه امسال معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان دستور تشکیل کارگروه مقابله با سگهای ولگرد را صادر کرد و حالا مسئولان بهداشتی و دامپزشکی شهر کرمان علنا در رسانه ها نسبت به حضور سگها در سطح شهر و افزایش حمله سگها به مردم هشدار می دهند.

هر چند حامیان حیوانات در شهر کرمان سعی کردند با ایجاد پناهگاه سگهای ولگرد زمینه را برای عقیم سازی و در نهایت رهاسازی سگها در خارج از شهر فراهم کرده اند اما ظرفیت این پناهگاه جوابگوی وضعیت فعلی شهر کرمان نیست.

عدم همکاری دستگاههای مختلف متولی با یکدیگر و کمبود بودجه سبب شده در این میان سلامت مردم شهر کرمان در خطر مواجه شود.


انتهای پیام/