کد خبر: 87825

در گفتگو با معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان عنوان شد؛

ضیاء الدینی با اشاره به اینکه ۲۰ مرکز یادگیری محلی نهضت سواد آموزی در سطح استان کرمان وجود دارد، گفت:مراکز یادگیری مجلی متناسب با نیاز هر شهرستان ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ ضیاء الدینی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان  در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) گفت: با توجه به تشکیل مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۵ میزان آمار با سوادان در جمعیت بالای شش سال کشور ۴۷٫۵ درصد بوده است که این آمار در سال ۱۳۹۵ به بالای ۸۷٫۶ درصد رسیده است؛ این مسئله یکی از دستاوردهای مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد.

وی با اشاره به اینکه آمار میزان باسوادان افراد بین ۱۰ تا ۲۹ سال در سال ۱۳۵۵، ۵۹٫۸ درصد بوده است که این آمار در سال ۱۳۹۵ به میزان ۹۷٫۳ درصد رسیده است، عنوان کرد: خیلی روشن است که رژیم پهلوی به باسواد شدن مردم ایران نداشت و این مسئله موفقیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه امام راحل پیش بینی می کردند که اگر کشوری می خواهد توسعه پیدا کند  باید مردم آن با سواد باشند و این مسئله به خوبی در کشور رخ داد، عنوان کرد: رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال رده سنی بسیار مهمی است که در سال های اخیر تمرکز سازمان نهضت سواد آموزی کشور در همین رده بوده است.

ضیاء الدینی با اشاره به مطلب فوق افزود: میزان آمار افراد با سواد در رده سنی یاد شده در سال ۱۳۵۵، ۴۸٫۸ درصد بوده است و در سال ۱۳۹۵ این امار به میزان ۹۴٫۷ درصد افزایش یافته است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان اظهار کرد: آمار تعداد با سوادان استان کرمان در سال ۱۳۵۵  در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۴۲٫۸ درصد بوده است و این آمار در سال ۱۳۹۵ به میزان ۹۲٫۳ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه این آمار به لیل اینکه برخی از افراد شرایط خاص مانند معلولیت و مسائل دیگر به ۱۰۰ درصد نمی رسد، تصریح کرد: قطعا در سال های آینده بی سوادی را در کشورمان ریشه کن خواهیم کرد.

ضیاء الدینی با اشاره به اینکه ۲۰ مرکز یادگیری محلی نهضت سواد آموزی در سطح استان کرمان وجود دارد، اظهار کرد: مراکز یادگیری مجلی متناسب با نیاز هر شهرستان ایجاد می شود؛ به این معنا که ما به صورت دستوری در مناطق و نواحی مرکز یادگیری محلی ایجاد نمی کنیم؛ اما به آنها مشاوره می دهیم.

این مقام مسئول ادامه داد:تعداد دو مرکز یادگیری محلی در شهرستان ارزوئیه،یک مرکز در بافت، یک مرکز در ندامتگاه بم، یک مرکز در ندامتگاه کرمان و یک مرکز در ندامتگاه جیرفت،یک مرکز در ندامتگاه جیرفت، رودبار دو مرکز یادگیری و عنبرآباد سه مرکز، رابر، راور ،فاریاب، منوجان،سیرجان،نرماشیر و ناحیه یک کرمان هر کدام یک مرکز یادگیری محلی دارند، که مشغول به فعالیت می باشند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه  تعداد هزار و ۷۵۰ نفر آموزش دهنده فعال در سطح استان جهت آموزش به نوسوادان نهضت سواد آموزی مشغول به فعالیت هستند، گفت: در سال ۱۳۹۷ تا کنون تعداد ۵ هزار و سه نفر سواد آموز شناسایی شده است.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: از تعداد یاد شده دو هزار نفر در دوره انتقال و هزار و ۶۴۰ نفر در دوره تحکیم مشغول به یادگیری در نهضت سواد اموزی استان هستند.

 

 

انتهای پیام/