کد خبر: 87893

گرچه رضاشاه ترفند استعماری کشف حجاب را با تمام مساعی، اعمال زور و قدرت پیگیری کرد، اما این اقدام با مقاومت مردان و زنان در کرمان ناکام ماند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، گرچه رضاشاه ترفند استعماری کشف حجاب را با تمام مساعی، اعمال زور و قدرت پیگیری کرد، اما به دلیل آنکه این اقدام در نگاه جامعه انحراف اخلاقی و اجتماعی و دسیسه‌ای برای جدا کردن مردم از ارزش‌های اسلامی محسوب می‌شد با مقاومت مردان و زنان این ایالت ناکام ماند.

در کتاب «انقلاب اسلامی در کرمان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در مورد کشف حجاب در کرمان و مقاومت مردم این استان در مقابل آن آمده است، در تاریخ پنجم بهمن ماه 1314 از سوی والی ایالت کرمان بخشنامه‌ای به این شرح به شهرستان‌های تابعه ارسال شد.

«راجع به اقدام نسبت به تمدن و ترقی نسوان با اینکه مطلع هستید در حوزه ایالتی و تمام ایران نهضت بانوان آغاز شده و با وظیفه‌ای که در پیشرفت این مقصود دارید، هنوز راپرتی دایر به اقدامات خودتان به ایالت نداده‌اید با توجه به اینکه انجام این امر منظور نظر دولت بوده و لازم است، قبلاً حکومت، مجلس تشکیل داده و رؤسای دوایر دولتی و محترمان محلی را با همسرانشان دعوت کرده با نطق‌های بلیغ شرکت بانوان را در اجتماعات که از طرف اعلی‌حضرت همایون شاهنشاهی اعطا شده به اهالی خاطرنشان کنند.

 

ضمناً معاریف محلی را ترغیب و تشویق کرده که مجالس متعدده تشکیل داده و از قاطبه اهالی دعوت کنند که با زنانشان حضور یافته و این عادت سنگین را از فکر بانوان خارج کنند که چادر اوهام را پاره کرده با مردان خود دست به دست داده و به وضعیت زندگانی خود توسعه دهند البته راپرت اقدامات خودتان را نیز مرتباً به ایالت اطلاع دهید و اگر در محل عکاسی باشد، مقتضی است از مجالس عکس برداشته در ضمیمه راپرت‌ها بفرستید که به مرکز ارسال شود، البته نسبت به اجرای این دستور جدیت داشته باشید. والی ایالت کرمان آراسته».

علمای کرمان و در رأس آن‌ها آیت‌الله حاج میرزا محمدرضا مجتهد از سوی استاندار وقت و مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری تحت فشار قرار گرفتند که در راستای تأیید و حمایت از این طرح در مجامع عمومی سخن بگویند.

نقل شده، آیت‌الله حاج میرزا محمدرضا در جواب آنان دو دست خود را بالا برده و فرموده است «این چند مثقال خون که در رگ من جاری است، ارزشی ندارد که دین، دنیا و آخرت خویش را به آن بفروشم، بیایید، این چند مثقال خون را از من بگیرید، اما چنین درخواستی را مطرح نکنید».

دیگر روحانی برجسته کرمان که به مخالفت سرسختانه علیه طرح کشف حجاب پرداخت، آیت‌الله سید علی موسوی بود، هر چند طی سال‌ها علاوه بر علما و فرهنگیان، کسبه و بازاریان کرمان هم برای جلوگیری از پیشبرد این طرح استعماری تلاش کردند.

 

اما از سوی دیگر رژیم رضاخانی هم به کسبه سخت می‌گرفت، چنان که از آن‌ها تعهدی اخذ شد تا از دادوستد با زنان محجبه خودداری کنند در غیر این صورت متخلفان به جرایم مالی و حبس محکوم می‌شوند.

این تعهد به این شرح از تعدادی از آنان گرفته شد، «ما امضاکنندگان ذیل ملزم و متعهد هستیم، چنانچه از تاریخ فوق «30 بهمن ماه 1314» دیده می‌شود که به یک نفر زن با داشتن چادر تنخواهی فروخته یا معامله کنیم، هر یک‌ نفر از ما بر خلاف این مقرر رفتار کردیم به مبلغ 52 ریال جریمه و هشت روز حبس تأدیبی محکوم و بلااستثناء به موقع اجرا گذارده شود»، اما تنها اقلیت شیخیه کرمان در اجرای این سیاست به همکاری با دولت پرداختند.

با وجود همراهی این گروه با کشف حجاب در بین اکثریت متشرعان هیچ پیشرفتی در کار حاصل نشد و مسؤولان ایالتی در نهایت به اجبار سعی کردند با بر گرفتن چادر از سر زنان در مجامع عمومی بر سرعت اجرای این طرح بیفزایند.

اما مقاومت‌ها در برابر کشف حجاب ادامه یافت و در مقابل سخت‌گیری‌ها هم تشدید کردند در این مرحله شهربانی وارد عمل در نتیجه خشونت و شدت عمل در مورد مخالفان آغاز و رژیم رضاخانی طی دستورالعملی خواستار مقابله با مقاومت مردم شد.

تشدید فشار و سخت‌گیری برای عدم استفاده از هر نوع حجاب موجب شکل‌گیری نوع دیگری از مقاومت منفی مردم کرمان در برابر این اعمال خشونت و اجبار شد از شیوه‌های این مبارزه منفی در برابر حکومت، عدم حضور زنان در مجامع عمومی مانند کوچه و خیابان بود.

زنان فقط در مواردی مانند استحمام و خرید که اجبار به حضور در کوچه و خیابان داشتند از خانه خارج می‌شدند در این موارد هم تمام مساعی خود را در راستای حفظ حجاب به کار می‌بردند، چنان که نقل شده است، زنان شبانه و حتی از پشت‌بام خانه‌ها می‌گذشتند و به حمام می‌رفتند تا به این شیوه از چشم مأموران رژیم دور بمانند.

 

اما این مقاومت منفی زنان کرمان در برابر کشف حجاب که با عدم حضور در معابر و مجامع بیان می‌شد بر عوامل حکومت بسیار گران آمد و به خشم آنان بیش از پیش افزود.

این خشم حکومت و مخالفت زنان به روشنی در گزارش‌ها و اسناد آن دوره آمده است، «ایالت کرمان تعقیب متحدالمآل نمره 401، از قرار اطلاعاتی که می‌رسد، بانوان در ولایات با چارقد در معابر عبور و مرور می‌کنند، حتی بعضی‌ها به‌طور مضحک‌ خود را به اشکال مختلف و عجیبی در آورده و مستور می‌دارند، زیرا ادامه این وضعیت غیر مطلوب و موجب مسؤولیت است، اکیداً مقرر می‌شود، باید نهایت مراقبت و مواظبت به عمل آورید که هرچه زودتر این رویه متروک و هیچ‌ کس از بانوان نباید با چارقد در معابر دیده شوند و الا حکام در درجه اول مسؤول و شدیداً مورد مؤاخذه قرار می‌گیرند، وصول این متحدالمآل و نتیجه اقدامات را سریعاً اطلاع دهید. رئیس الوزرا: جم.»

گرچه ایستادگی مردم کرمان در برابر این اقدام به غربی‌سازی با نقل مختصر گزارش‌ها به روشنی بیان نمی‌شود، اما با ارائه این گزارش‌ها گوشه‌هایی از مقاومت و مخالفت مردم در برابر این طرح نمایان است.

زنان کرمان این مقاومت را تنها در سال‌های اولیه اجرای طرح کشف حجاب انجام ندادند، بلکه تا پایان حکومت رضاشاه مخالفت کرده و مقاومت آنان ادامه یافت.

فارس

انتهای پیام/