کد خبر: 87920

مدیرعامل ستاد دیه کرمان خبر داد:

مدیرعامل ستاد دیه استان کرمان گفت: از محل کمک‌های مردمی تاکنون ۱۳ میلیارد تومان به ستاد دیه استان کمک شده که یک‌هزار و ۱۳۷ نفر زندانی جرائم غیرعمد از این محل آزاد شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، سیدحجت‌الله موسوی‌قوام شب گذشته در جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در این شهرستان اظهار کرد: بعد از ۱۷ سال از تشکیل ستاد دیه استان می‌گذرد که شاهد اتفاقات خوبی در استان هستیم.

مدیرعامل ستاد دیه استان کرمان گفت: ستاد با کمک‌های مردمی راه‌اندازی شد اما آمار ورودی افراد بالاست بنابراین دولت هم با نگاهی که سه قوه به این موضوع داشتند اعتباراتی مصوب کرد و زمینه برخورداری از تسهیلات برای زندانیانی که توان پرداخت تسهیلات دارند فراهم شده است.

موسوی‌قوام با اشاره به عملکرد ستاد دیه استان خاطرنشان کرد: از سال ۸۰ تاکنون ۳ هزار و ۱۸۴ نفر زندانی جرائم غیرعمد در سطح استان با هزینه ۵۴ میلیارد  و ۱۵۰ میلیون تومان آزاد شدند.

وی با اشاره به اینکه از محل کمک‌های مردمی تاکنون ۱۳ میلیارد تومان به ستاد دیه کمک شده است، افزود: از تعداد ۳ هزار و ۱۸۴ نفر، یک‌هزار و ۱۳۷ نفر از محل کمک‌های مردمی آزاد شدند.

مدیرعامل ستاد دیه استان کرمان ابراز داشت: یکی از کارهایی که در برنامه ستاد دیه هست جلسات صلح و سازش با دعوت از شاکیان است و بر همین اساس ۶۸۸ نفر با اخذ رضایت بدون هیچ پرداختی آزاد شدند.

موسوی‌قوام گفت: ۲۷۸ زندانی جرائم غیرعمد واجد شرایط ستاد دیه در استان کرمان داریم که ۲۷ نفرشان از رفسنجان هستند که برای آزادی این ۲۷ نفر حدود ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است.

وی از برگزاری حدود دو جشن گلریزان طی دو ماه آینده خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان سال، ۹۲ زندانی جرائم غیرعمد آزاد شوند.

۴۸ درصد زنان هیچ ملاقات کننده ای ندارند

حجت‌الاسلام مهدی پورمحمدی رئیس دادگستری رفسنجان  اظهار داشت: فلسفه وجودی تشکیل ستاد دیه آزادی زندانیان با شرایط خاص است و زندانی مشمول این ستاد، جرم غیرعمد محسوب می‌شوند.

وی بیان داشت: گاهی ممکن است شخصی از مدت بیمه خودرویش گذشته باشد و توانایی نداشته باشد بیمه را پرداخت کند دچار حادثه می‌شود و پول دیه را ندارد این افراد مشمول برنامه ستاد دیه می‌شوند.

با بیان اینکه در کل کشور ۲۵۰ هزار زندانی داریم که ۹۸ درصد مرد و ۲درصد زن هستند افزود: ۴۸ درصد زنان هیچ ملاقات کننده ای ندارند.

رئیس دادگستری رفسنجان تصریح کرد: سال گذشته در کل استان کرمان، 5 میلیارد تومان جمع‌آوری شد و از سوی ستاد دیه استان دو برابر مبلغی که در ستاد دیه هر شهرستان جمع می‌شود در اختیار آن شهرستان قرار می‌دهد.

فارس

انتهای پیام/

 

ادامه اخبار