کد خبر: 87963

موحد :

رئیس دادگستری استان کرمان گفت: اگر بخواهیم در ارتباط با کاهش مواد مخدر در کشور کاری کنیم باید تقاضا را کم کنیم تا اینکه روی مبارزه و مجازات های سخت کار کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، یدالله موحد رئیس دادگستری استان کرمان صبح امروز در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه  در حوزه مبارزه با مواد مخدر تا زمانی که تقاضا وجود دارد، عرضه مسیر خود را پیدا می کند، گفت: بعد از ۲۰ سال فعالیت ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکنون یک آمار مشخص از تعداد افراد معتاد ارائه نشده است.

پول حاصل از درآمدهای قاچاق در سیستم بانکی در گردش است و حتی از کشور خارج می‌شود

 

وی توضیح داد: شورای عالی مبارزه با پولشویی و ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با هم هماهنگ شوند و ما باید بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان را فلج کنیم زیرا پول حاصل از درآمدهای قاچاق در سیستم بانکی در گردش است و حتی از کشور خارج می‌شود.

موحد ادامه داد: نه تنها اقدامی در کشور نشد، بلکه قانون اصلاح شد و بنا شد تنها درآمدهای حاصل از قاچاق باید مصادره شود نه همه اموال قاچاقچیان و این کار قضات را سخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد زندانیان معتاد هستند،افزود: سالیانه ۷۱ هزار نفر در مراکز ترک اعتیاد جذب می‌شوند و تحت درمان و کاهش آسیب قرار می‌گیرند و در کرمان 65 درصد و برخی شهرستان ها تا 80 درصد زندانیان ما مربوط به جرائم مواد مخدر هستند.

دسترسی به مواد عامل اصلی اعتیاد نیست

رئیس دادگستری استان کرمان با بیان اینکه دسترسی به مواد عامل اصلی اعتیاد نیست,تصریح کرد: دسترسی به مواد در افزایش آمار اعتیاد تاثیر ندارد و نمونه این مسئله سیستان و بلوچستان است که با وجود دسترسی راحت تر به مواد اما نرخ مصرف در این استان نسبت به استان های دیگر کمتر است و این موضوع حتی در قاچاق کالا هم

صدق می‌کند.

کاهش تقاضا عرضه مواد مخدر را کم می کند نه مجازات های سنگین

وی تاکید کرد:  اگر بخواهیم  در ارتباط با کاهش مواد مخدر در کشور کاری کنیم باید تقاضا را کم کنیم و باید آسیب شناسی شود که چرا با وجود همه تلاش ها و اقدامات در مبارزه با مواد مخدر، آمار معتادین این وضعیت را دارد و برای موفقیت باید روی تقاضا کار کنیم تا اینکه روی مبارزه و مجازات های سخت کار کنیم.

موحد ابراز داشت:در ۱۰ سال گذشته ۷۰۰ هزار نفر درمان شده‌اند اما باید دید که سرنوشت این افراد چگونه است .

 

تقدیم بیش از 500 شهید مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن اشاره به اینکه هر کجا متهم یافت شد بازپرس بدون نیاز به اجازه مقامات قضایی می‌تواند کار خودش را آغاز کند،خاطر نشان کرد: استان کرمان در جهت مبارزه با مواد مخدر بیش از 500 شهید تقدیم کرده است.


 انتهای پیام/