کد خبر: 88246

سال ۹۷ هم به ثانیه شماری افتاده است و تکاپو ، شور و اشتیاق مردمان دیار کریمان همچون گذشته نبض می زند،این را قدیمی ترین بازار کرمان نیز تاکید می کند، بازاری که بیش از۶۰۰ سال است که شاهد خرید عیدانه ی مردم کرمان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ” راه آرمان” دم دمه های عید ، ثانیه های ساعت ها هم بدو بدو دارند. تب و تاب برای رسیدن به سال جدید و شلوغی مکان ها خبر میدهد که این حس تنها برای تو نیست، بلکه این یک احساس مشترک برای رسیدن به سال جدید است.

این را قدیمی ترین بازار کرمان نیز تاکید می کند، بازاری که بیش از۶۰۰ سال است که شاهد خرید عیدانه ی مردم کرمان است. مکانی که در نزدیکی های عید جانی دو چندان می گیرد و راسته بازارهایش را آماده می کند تا خریداران به رسم همیشگی میهمانش شوند.

به عادت همیشگی من نیز خود را میهمان بازار کردم. از آنجا که بازار کرمان از مجموعه ی چندین بازار تشکیل شده است و هر یک کاربری متفاوتی دارد، بازار مظفری را برای تهیه ی گزارش انتخاب کردم، بازاری که داد و ستد های عمومی و نیازهای کلی مردم در آن انجام می شود؛ اقلامی چون گوشت، لباس، ظروف خانگی و حتی میوه و تره بار را می توان در این بازار به راحتی  تامین کرد. در لابلای حمعیت باید سرک می کشیدم تا بتوانم مغازه ها را ببینم، ایستادن و توقف کردن در کنار مغازه ها کار دشواری بود که امسال هم مثل همیشه و آن هم درنزدیکی های عید بیشتر نمایان می شد.

 

صاحبان مغازه ها هر یک، سه یا چهار فروشنده ی دیگر را نیز به کمک گرفته بودند اما با اینحال برای درخواست کالا می بایست چندین بار تکرار کنی تا بلکه درمیان هیایوی خریداران صدای تو هم شنیده شود و  پاسخ داده شود.

 

رفت و آمد در مغازه های پوشاک و لوازم خانگی بیش از سایر مغازه ها بود.در انتهای بازار میوه فروشی ها کمی خلوت تر بودند، اقبال را خوش یافتم تا بتوانم در آنجا با مردم به گفت و گو بنشینم.

مادری که چند کیسه میوه در دستش بود، در جواب سلامم لبخندی زد. فروشنده که مرد جوانی بود نیز سلامم را پاسخ گفت. وقتی از فروشنده در مورد بازار و خرید شب عید پرسیدم گفت: مثل همیشه نزدیک عید است و بازار رونق دارد ،خدا را شکر ما هم بی نصیب نیستیم، رزقمان را روزی دهنده مان می دهد، در ادامه با لبخند گفت: الهی که جیب مردم مثل این روزها همیشه پر باشد.

مسیرم را ادامه دادم و به مغازه ای رسیدم که صاحبش از سعی کرده بود، دست رد به سینه ی کسی نزند از این رو در اجناس مغازه اش از هر رقمی، رنگی داشت. دو پسر جوان فروشنده ی این مغازه بودند، ایستاده و آماده برای پاسخگویی به خریداران، اوضاع و احوال بازار را که پرسیدم، جوابشان را به خدا را شکر محدود کردند. جوابی کوتاه اما دریایی معنا پشت آن نهفته بود.

سال ۹۷ هم به ثانیه شماری افتاده است اما تکاپو و شور و اشتیاق مردمان این دیار همچون گذشته نبض می زند، این جریان زندگی را براحتی می توان در نزدیکی های عید در میان مردم دید.

انتهای پیام/