کد خبر: 88400

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان بر لزوم ساماندهی کودکان کار در استان تاکید کرد و گفت: کودکان کار اتباع غیرمجاز از کشور طرد خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در نشست ساماندهی کودکان کار در استان کرمان افزود: وجود کودکان کار و خیابانی در کرمان افزایش بی سابقه ای پیدا کرده به طوری که این افراد در بسیاری از معابر و خیابان های اصلی و فرعی شهر مشاهده می شوند.

وی تاکید کرد: حضور کودکان کار و خیابانی در جامعه ضمن آنکه وجهه نامطلوبی دارد موجب ناراحتی مردم و بر هم زدن امنیت روانی شهروندان شده است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به اینکه در 6 ماه پایانی سال گذشته بیش از 800 کودک کار و خیابانی توسط مراکز مربوطه شناسایی شده اند که حدود 500 نفر از آنها افاغنه بوده اند، گفت: حتی پس از جمع آوری این افراد، خانواده های این کودکان نیز همکاری نمی کنند و پس از برگشت از مراکز نگهداری، آنها را مجددا به سطح شهر و معابر بر می گردانند.

وی به استقرار دستگاه های بیومتریک در مراکز نگهداری کودکان کار و خیابانی اشاره و تاکید کرد: در راستای جمع آوری کودکان کار و خیابانی باید با همکاری سازمان های مربوطه، کودکان کار اتباع بیگانه غیرمجاز طرد شده و سایر کودکان نیز ساماندهی شوند.

وی تصریح کرد: کودکان اتباع بیگانه مجاز نیز در صورتی که برای دومین بار جمع آوری شوند برابر با قوانین موجود طرد خواهند شد.

بصیری با اشاره به اینکه کودکان کار ایرانی بیشتر در مغازه ها به عنوان شاگرد در حال کار هستند، تصریح کرد: به دلیل تشابه چهره کودکان افاغنه و ایرانی، بسیاری از افراد کودکانی که در معابر و خیابان ها حضور دارند را ایرانی قلمداد می کنند در حالی که بسیاری از این کودکان از اتباع افاغنه هستند.

وی یادآور شد: مرکز دیدبانی بهزیستی اعلام کرده بیشتر کودکان کار در بازه سنی بین چهار تا هفت سال هستند.

وی به گستردگی موضوعات مرتبط با ساماندهی کودکان کار و خیابانی اشاره و بیان کرد: هر میزان که برای ساماندهی کودکان کار تلاش می شود باز هم افراد زیادی در معابر حضور دارند و این موضوع در شهرستان ها نیز قابل مشهود است.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به این مطلب که طرح ساماندهی اتباع بیگانه در این استان تدوین و در سطح کشوری مطرح شده است، گفت: امیدواریم با تصویب و اجرایی شدن این طرح، بسیاری از مشکلات مربوط به اتباع بیگانه در کرمان ساماندهی شود.

بصیری گفت: در حال حاضر و بر مبنای هماهنگی های انجام شده تمامی سازمان های مربوطه پای کار هستند تا موضوع ساماندهی کودکان کار با جدیت لازم پیگیری شود.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز گفت: وجود کودکان کار در استان و در سطح شهر کرمان به معضلی تبدیل شده که موجب بروز اعتراضات زیادی از سوی شهروندان و رانندگان شده و در کنار آن نهادهای اطلاعاتی نیز پیگیری های ویژه ای در این زمینه دارند.

زهرا موسی پور با اشاره به اینکه در جلسات قبل برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی تصمیماتی گرفته شده و به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده است تاکید کرد: در جلسه ای مقرر شده که بهزیستی نیازهای خود را برای ساماندهی کودکان کار به صورت کامل اعلام کند و همچنین قرار شد شهرداری کرمان با در اختیار قرار دادن فضایی مناسب، در این راستا تلاش کند.

وی تاکید کرد: بخش زیادی از کودکان کار و خیابانی که در استان کرمان حضور دارند، از کودکان مهاجر افاغنه هستند که به دلیل تشابه چهره با کودکان ایرانی، در بسیاری از موارد به عنوان کودکان ایرانی قلمداد می شوند.

وی با بیان اینکه شهرداری کرمان تا پایان هفته جاری نسبت به حل مشکلات مرکز نگهداری کودکان کار و خیابانی اقدام خواهد کرد و گفت: پلیس اطلاعات استان نیز نسبت به شناسایی سرباندهای مرتبط با کودکان کار اقدام خواهد کرد.

فرماندار کرمان نیز با اشاره به اینکه حدود 90 درصد کودکان کار و خیابانی افاغنه هستند، تاکید کرد: افاغنه 20 درصد جمعیت شهر کرمان را به خود اختصاص داده اند.

علی بابایی، وجود کودکان کار و خیابانی را موجب نارضایتی شهروندان دانست و افزود: برخورد با این معضل نیاز به عزم جدی تمامی دستگاه های مربوطه دارد.

انتهای پیام/