کد خبر: 88426

رئیس پلیس فتا کرمان از شناسایی سارق اینترنتی که به روش اسکیمر مبلغی بیش از یک میلیارد ریال سرقت کرده بود خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، سرهنگ امین یادگارنژاد، رییس پلیس فتا استان کرمان گفت: در پی مراجعه فردی به این پلیس با در دست داشتن مرجوعه قضایى مبنی بر برداشت وجه از حساب وی به مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال درخواست رسیدگى به شکوائیه خود مبنى بر کلاهبردارى از طریق دستگاه اسکیمر را داشت.

وی افزود: مالباخته در تحقیقات اولیه خود در خصوص نحوه کلاهبردارى صورت گرفته بیان داشت، که با توجه به فعال بودن سامانه پیامک بانکی متوجه شدم طی چهار مرحله مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال از حسابم برداشت شده است در صورتی که کارت بانکی ام را در اختیار هیچ کس قرار ندادم، اما فقط چند روز قبل از دستگاه کارت خوان بین جاده‌ای مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خرید کردم.

وی تصریح کرد: با توجه به شکایت صورت گرفته و طی بررسی‌های بعمل آمده مشاهده شد مبلغ از حساب شاکی در یکی از استان‌های کشور جهت خرید طلا صورت گرفته است که پس از بررسی و تحقیقات بعمل آمده و هماهنگی با طلافروش مشخص شد که فرد خریدار کلاهبردار بوده است و مبلغ یک میلیارد و ۵۸۲ میلیون ریال در چهار مرحله به حساب طلافروشی واریز کرده است.

یادگارنژاد افزود: کارشناسان پلیس فتا پس از انجام یک سری اقدامات فنی و تخصصی و پس از شناسایی فروشنده سیار متخلف در یکی از استان‌های همجوار، پرونده را به صورت نیابتی جهت اقدامات لازم به آن استان ارسال کردند.

وی بیان کرد: مجرمین اینترنتی برای برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی کاربران نیاز به یک سری اطلاعات حساب و کارت بانکی افراد دارند که یکی از راه‌های دسترسی به این اطلاعات، استفاده از یک قطعه الکترونیکی به نام اسکیمر است.

وی در خصوص دستگاه اسکیمر ادامه داد: اسکیمر‌ها قطعات الکترونیکی هستند که قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی را دارند و در کنار دستگاه کارت‌خوان نصب می‌شوند. اگر در زمان خرید کارت خود را در چنین کارت‌خوانی بکشید، یک کپی از اطلاعات کارت شما گرفته می‌شود و در اختیار فروشنده خاطی قرار می‌گیرد و در یک فرصت مناسب اقدام به برداشت از حساب افراد کرده و یا با فعال کردن رمز دوم اقدام به خرید گسترده اینترنتی می‌کند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به چنین کلاهبرداری‌ها که از طریق دستگاه اسکیمر به هموطنان توصیه کرد:که از اعلام رمز کارت بانکی خود به فروشندگان خودداری کرده و حتما اطلاعات رمز و میزان وجه پرداختی را بر روی دستگاه کارت‌خوان توسط خودمان وارد شود تا تخلفی در زمینه سوء استفاده از اطلاعات مربوطه توسط فروشندگان فراهم نشود؛ و همچنین در هنگام خرید از فروشگاه‌ها نسبت به معتبر بودن فروشگاه اطمینان حاصل کرده و از اماکنی که مورد اطمینان نیستند، خرید نکنند.

انتهای پیام/