کد خبر: 88531

در گفت‌وگو با مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان عنوان شد؛

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان در آخرین جلسه کارگروه بانوان و خانواده استان کرمان از «عدم حال خوب خانواده های کرمانی» خبر داده بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ایسنا، خانواده اولین نهاد اجتماعی است که کودک و نوجوان با آن روبه رو می شوند. این نهاد اجتماعی نقش بسیار مهمی در شکل گیری جامعه ای سالم ایفا می کند.

خانواده سالم خانواده‌ای است که اعضای آن از خطرپذیری در حد معقول هراسی ندارند، نشاط، سرزندگی، محبت و علاقه در بین اعضای خانواده زیاد است، تعارضات بین اعضای خانواده کهنه و عمیق و برخوردها شدید و غضب‌آلود نیست، دخالت غیرمنطقی افراد خانواده در کارهای هم بسیار کم است، افراد خانواده برای هم احترام قائل هستند، می‌توانند با آسودگی خاطر مسایل زندگی خود را حل و فصل کنند، آزادانه با هم درددل کنند.

دکتر"فاطمه‌السادات حسینی" مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با بیان اینکه خانواده یکی از مهم ترین دغدغه های ماست و متاسفانه وجود مسائل و آسیب های اجتماعی به دلیل این است که کارکرد خانواده عوض شده است افزود: آمار اعتیاد و طلاق افزایش یافته و بی حرمتی های و بداخلاقی ها ریشه در این مسائل دارد و همچنین شاهد طلاق عاطفی و بداخلاقی های اجتماعی هستیم.

حسینی با اشاره به اهمیت اجرایی شدن شیوه نامه مشاوره و آموزش به جامعه تصریح کرد: خانواده مانند رودخانه و جامعه مجموعی از رودخانه هاست و پدر و مادر رکن اصلی هستند که باید مهارت های زندگی و مهارت های ارتباطی و تربیتی را بدانند.

وی در ادامه بیان کرد: با بررسی علل طلاق در 10 استان کشور از جمله در استان کرمان به دو موضوع مشترک رسیدیم و نخستین مسئله ای که از سوی زوجین اعلام شد، این بود که مهارت حل تعارض در بین خود را نداشته اند تا مشکلات حل شده و تبدیل به چالش و در نهایت جدایی نشود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: دومین موضوع مطرح شده این بود که مهارت برقراری ارتباط عاطفی بین زوجین و خانواده را نداشته اند و در این شرایط زمانی که ارتباط محبت آمیز که پایه و رکن خانواده است را بلد نباشیم، در نتیجه حال خانواده خوب نخواهد بود.

وی افزود: در راستای شیوه نامه آموزش و مشاوره از یک سال قبل در استان کار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با هماهنگی دستگاه های مختلف در پنج محور آموزش ها را به گروه های هدف ارائه کنیم و به کارکنان ادارات و خانواده آنها، دانش آموزان و ... مشاوره بدهیم که این آموزش ها به حل مسائل اجتماع کمک می کند.

حسینی اظهار کرد: اگر آن مقداری که روی درمان آسیب های اجتماعی هزینه می کنیم، یک سوم روی پیشگیری و آگاه سازی کار می کردیم، مشکلات کنونی را نداشتیم.

این مسوول تصریح کرد: باید همه متوجه شوند که حال بعضی خانواده ها خراب است و باید کمک کرده تا درمانشان کنیم ضمن آنکه باید آگاه‌سازی که در اولویت مساجد، مدارس، ادارات و ... بوده، حرف اول را بزند و اولویت کاری این مراکز بسیار مهم در امر الگوسازی و فرهنگسازی قرار گیرد.

حسینی بیان کرد: وقتی یک زن معتاد باشد حتما حال خانواده او خوب نخواهد بود و باید با درمان اعتیاد این افراد برای درمان روان آنها و همچنین اشتغالشان کار کنیم تا دیگر سراغ اعتیاد نروند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: برای این منظور طرح "ریحان" را که یک طرح چندمنظوره است دنبال می کنیم تا علاوه بر درمان اعتیاد زنانِ درگیر، برای اشتغال آنها نیز قدمی برداریم که اگر این کارها با هم پیش برود، نتایج خوبی خواهد داشت.

 

انتهای پیام