کد خبر: 88892

امام جمعه رفسنجان و فرمانداران رفسنجان و انار در نشست با استاندار کرمان بر نیاز این شهرستان‌ها به آب در حوزه کشاورزی، صنعت و شرب تأکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، نشست هم اندیشی و بررسی مشکلات شهرستان‌های رفسنجان و انار با حضور علی زینی‌وند استاندار کرمان، حجت‌الاسلام جلالی نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان کرمان در دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان برگزار شد.

در این جلسه مجید فصیحی‌هرندی فرماندار رفسنجان با بیان اینکه این شهرستان مبتنی بر کشاورزی و صنعت است اظهار داشت: اقدامات بزرگی برای توسعه این شهرستان انجام شده اما جای کار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در مواجه با بخش دولتی و تعامل با آنها به‌دلیل بروکراسی اداری مشکل دارند گفت: از استاندار می‌خواهیم تمرکزگرایی را در دستور کار قرار دهد.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه به‌عنوان فرماندار ویژه و معاون استاندار هستیم اما تفویض اختیارات به ما نشده است ادامه داد: صنعت رفسنجان دچار کمبود آب و برق است.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه شهرستان به زیرساخت‌های آب و برق نیاز مبرم است افزود: کشاورزی مایه حیات مردم این منطقه است اما نیاز است که رفسنجان از تک محصولی بودن خارج شده و صنعت جایگزین بخشی از کشاورزی شود.

فصیحی‌هرندی با بیان اینکه برای نیازمندی‌های مس در کالاها و قطعات لازم است کارخانه‌های صنایع کوچک تأسیس و راه‌اندازی شود عنوان کرد: 40 طرح پیشنهاد شده که می‌توان آنها را در شهرستان راه‌اندازی کرد.

وی با اشاره به اینکه قدمت تاریخی رفسنجان با سابقه طولانی است و بزرگترین جنگل دست کاشت دنیا در این شهرستان قرار دارد گفت: مشارکت خیرین در رفسنجان بسیار زیاد است و اکثریت بناها و اماکن عمومی شهرستان توسط خیرین احداث شده است.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان نیاز است تا 2 هزار و 800 هکتار توسعه داده شود و توسعه این منطقه نیاز به آب دارد افزود: با توسعه منطقه ویژه اقتصادی تحول بزرگی در رفسنجان ایجاد خواهد شد و بسیار لازم است.

در این جلسه علی زهرودی فرماندار شهرستان انار با بیان اینکه بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان انار نیازمند تأمین اعتبار است اظهار داشت: مهمترین مشکل شهرستان انار آب است.

وی با اشاره به اینکه انار یک شهرستان تک محصولی است و حدود 10 هزار از باغات شهرستان انار خشک شده‌اند گفت: ظرفیت‌های بزرگی در این شهرستان وجود دارد.

زهرودی با بیان اینکه پسته در انار خام فروشی می‌شود و فرآوری آن باعث ایجاد درآمد بیشتر برای مردم این منطقه است ادامه داد: منطقه ویژه شهرستان انار در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و این شهرستان در مسیر جاده ترانزیت قرار گرفته و موقعیت ویژه‌ای دارد که ایجاد منطقه ویژه در این شهرستان لازم است.

وی با اشاره به اینکه مجوز احداث سه کارخانه کاشی و سرامیک در شهرستان دریافت شده است گفت: سرمایه‌گذاران این کارخانه‌ها نیازمند حمایت و تسهیلات بانکی هستند که با بهره‌برداری از این کارخانه‌ها برای حدود هزار نفر اشتغالزایی می‌شود.

در این جلسه حجت‌الاسلام اصغر عسکری امام جمعه رفسنجان با بیان اینکه استان کرمان استان پرظرفیت و توانمندی است اظهار داشت: در چندین شهر استان به‌عنوان امام جمعه حضور داشتم و از نزدیک با این ظرفیت‌ها روبه‌رو بودم که باید بالفعل شوند.

وی با اشاره به اینکه معضل بیکاری در شهرستان فسنجان یک چالش بزرگ است تصریح کرد: به‌دنبال بیکاری آسیب‌های اجتماعی، مفاسد اخلاقی و اجتماعی است.

امام جمعه رفسنجان با بیان اینکه معضل آب در رفسنجان بحرانی است و مشکل آب آشامیدنی خیلی جدی‌تر است گفت: معضل آب رفسنجان یک تهدید اجتماعی است که نیاز است از الان برای آن چاره‌اندیشی شود.

 

وی با اشاره به اینکه مردم رفسنجان اگر از طرف مسئولان حمایت شوند بسیاری از مشکلات را حل خواهند کرد ادامه داد: در دهه فجر اکثریت پروژه‌هایی که افتتاح شد با سرمایه‌گذاری خود مردم بود که جای قدردانی دارد.