کد خبر: 88904

احداث کارخانه استحصال دارو در استان کرمان از مصوبات سفر رئیس جمهور به کرمان است که سال‌ها پس از کلنگ‌زنی در گیر و دار تأیید انتخاب مکان و سرمایه‌گذار است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، ماه‌های ابتدایی سال 95 بود که خبر گرفتن مجوز تأسیس کارخانه استحصال دارو از موادمخدر در استان کرمان به عنوان پنجمین کارخانه این حوزه در سطح جهان منتشر شد؛ احداث این کارخانه از مصوبات نخستین سفر روحانی رئیس جمهوری به استان کرمان بود و خبری خوش برای مردم کرمان، چرا که پس از سال‌ها تحمل لطمات سخت و بعضاً جبران ناپذیر ترانزیت و قاچاق مواد مخدر از این استان، قرار بود برای نخستین بار در استان کرمان و شرق ‌کشور از مواد مخدر استفاده اقتصادی شود.‌

24 خرداد 95 سردار حسین چناریان دبیر وقت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: پیگیری های مورد نیاز برای راه‌اندازی مرکز استحصال دارویی از مواد مخدر ‌مکشوفه در استان کرمان در دست پیگیری است تا برای نخستین بار در استان کرمان و شرق ‌کشور از موضوع مواد مخدر استفاده اقتصادی شود.‌

دبیر وقت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان بیان کرد: تاکنون همیشه در حوزه مواد مخدر هزینه پرداخته‌ایم و هیچگاه به این پدیده ‌به عنوان یک پدیده اقتصادی نگاه نشده است.‌

وی گفت: با راه‌اندازی مرکز استحصال دارویی از مواد مخدر در استان کرمان ضمن کمک به بیماران ‌نیازمند به داروهای این حوزه، برای تعداد زیادی از دانش آموختگان داروسازی و رشته‌های مربوطه ‌نیز ایجاد شغل می‌شود.‌

31 تیر 1395 علیرضا رزم‌حسینی استاندار وقت کرمان در دیدار رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت، درمان و علوم پزشکی گفت: هم‌اکنون یک مجموعه توانمندی برای ایجاد کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر در استان کرمان اعلام آمادگی کرده که لازم است در صدور مجوزهای مربوط به سرمایه‌گذار، تسریع شود.

رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو نیز در نشست با استاندار وقت کرمان، به پیگیری استان کرمان برای تأسیس کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر اشاره و بیان کرد: احداث این کارخانه از نظر قانونی مانعی ندارد و تلاش می‌شود که مجوزهای آن در اسرع وقت صادر شود.

دیناروند افزود: ایجاد کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر از جمله کارهایی است که آینده داروسازی استان کرمان را تضمین می‌کند و جایی است که برای ایجاد آن علاوه بر سرمایه‌گذار باید متخصصان این حوزه نیز همکاری داشته باشند.

بالاخره 11خرداد 1396 بود که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از مسئولان کشوری و استانی کار ساخت کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر توسط شرکت هاتکو در شهرستان بردسیر کلید خورد.

اما کارخانه‌ای که قرار بود آینده داروسازی استان کرمان را تضمین می‌کند و بیش از 3 سال پس از کلنگ‌زنی در گیر و دار انتخاب مکانی برای احداث است.   

صنعت داروسازی کشور به‌شدت به استحصال دارو از مواد مخدر نیاز دارد

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه استان کرمان در کشفیات مواد مخدر آمار بالایی داشته و در این حوزه در سطح کشور در رتبه برتر قرار دارد و از طرف دیگر صنعت دارو کشور به‌شدت به استحصال دارو از مواد مخدر نیاز دارد اظهار داشت: با احداث کارخانه استحصال دارو در استان کرمان بخشی از نیاز کشور در این حوزه تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات و معضلات استان کرمان بحث بیکاری و ایجاد اشتغال است گفت: با راه‌اندازی این کارخانه تعداد قابل توجهی از افراد تحصیل‌کرده رشته‌های مرتبط با این حوزه شاغل می‌شوند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که کارخانه استحصلال دارو از مواد مخدر یک کارخانه معمولی نیست و از نظر امنیتی باید تحت نظارت مستقیم باشد، نیاز بود که برای مکان احداث این کارخانه نظر کارشناسی ارائه شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارشی که به ما رسیده مکان پیشنهادی از سوی سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه اشکالاتی داشته است که باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود افزود: نیاز احداث این کارخانه در استان کرمان طی یادداشتی به ستاد مبارزه با مواد مخدر استان نیز اعلام شده که امیدواریم هر چه سریع‌تر تصمیم‌گری لازم در این حوزه انجام شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه متقاضیان تأسیس کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر به ما مراجعه کرده و مشکلات خود را مطرح کردند گفت: پیگیری‌های لازم در این ارتباط را انجام دادیم.

احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر هنوز عملیاتی نشده است

محمدرضا انارکی‌محمدی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به اینکه نیاز استان کرمان و سایر استان‌های جنوب‌شرق کشور به ایجاد کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر زیاد است اظهار داشت: در حقیقت با توجه به کشفیات بسیار زیاد مواد مخدر در استان کرمان اگر این کارخانه در استان راه‌اندازی شود نیاز منطقه جنوب‌شرق کشور در زمینه داروهایی که به مخدر نیاز دارند برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر هم برای کشور ارزآوری داشته و هم باعث اشتغالزایی در استان می‌شود گفت: از دیگر ویژگی‌های احداث این کارخانه در استان کرمان جلوگیری از انتقال حجم زیادی از مواد مخدر مکشوفه به مرکز کشور است و استحصال مواد مخدر در همین کارخانه انجام خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به اینکه در 7 ماهه ابتدای امسال بالغ بر 120 تن کشفیات انواع مخدر در استان کرمان بوده است که آمار بسیار قابل توجهی است ادامه داد: احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر از سال 95 در استان کرمان کلید خورده است.

انارکی‌محمدی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود این کارخانه در شهر بردسیر احداث شود اما مکان احداث کارخانه مورد تأیید قرار نگرفت گفت: عدم فعالیت سرمایه‌گذار قبلی نیز باعث تأخیر در روند کار شد.

وی با اشاره به اینکه با ورود سرمایه‌گذار جدید احداث کارخانه این پیگیری می‌شود افزود: یکی از مصوبات سفر آقای روحانی رئیس‌جمهور به استان کرمان نیز احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر است که متأسفانه هنوز عملیاتی نشده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: هم اکنون مجوزهای لازم سرمایه‌گذار را دریافت کرده است و اگر مکان آن مشخص شود می‌توانیم این کارخانه را راه‌اندازی کنیم.

افزایش کشفیات مواد مخدر استان کرمان‌

حمید شمس‌الدینی مدیرکل امنیتی و انتظامی استان کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه بر اساس گزارش معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان به‌صورت هفتگی مقدار زیادی از داروهای دارای مخدر وارد استان کرمان می‌شود که این آمار نیاز به احداث کارخانه 6را چند برابر می‌کند.

وی با بیان اینکه میزان کشفیات مواد مخدر استان کرمان در 8 ماهه ابتدای امسال معادل مجموع کشفیات سال گذشته بوده است گفت: این مسئله نشان می‌دهد که در امر مبارزه اقدامات بسیار خوبی توسط نیروی انتظامی در استان کرمان انجام شده است.

احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر در استان کرمان

علی اسدی‌پور معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: احداث کارخانه استحصال مواد مخدر نه تنها نیاز استان کرمان بلکه نیاز کشور است.

وی بیان کرد: این کارخانه در تهران وجود دارد اما نیاز است با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان کرمان یک کارخانه نیز در استان کرمان احداث شود تا حداقل نیاز جنوب‌شرق کشور تأمین شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: بهتر است حالا که کشفیات مواد مخدر در استان کرمان زیاد است این مواد در همین استان به ماده دارویی تبدیل شده و از انتقال آن به مرکز کشور جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه انواع داروهای مخدر ضد درد در کارخانه استحصال مواد مخدر تولید می‌شود گفت: معاونت غذا و دارو موافق احداث این کارخانه در استان کرمان است که با شرایط استاندارد انجام شود.

مکان احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر

سردار عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی استان کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه استان کرمان در مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر کشور قرار دارد اظهار داشت: در 8 ماهه ابتدای امسال 128 تن انواع مواد مخدر در استان کرمان کشف شده است.

فرمانده انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر در استان کرمان نیاز قطعی است گفت: اما مکان احداث کارخانه باید مورد تأیید دستگاه‌های امنیتی باشد.

دلسوزی برای پیگیری احداث کارخانه استحصال دارو نیست

سردار حسین چناریان فرمانده اسبق نیروی انتظامی استان و دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان در گفت‌وگو با تسنیم با یادآوری اینکه طرح احداث کارخانه استحصال دارو از مواد مخدر در سفر اول آقای روحانی رئیس‌جمهور به استان کرمان به تصویب رسید اظهار داشت: مقرر شد که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سرمایه‌گذاری در این زمینه را پیگیری کند.

وی با بیان اینکه متأسفانه بعد از مدتی متوجه شدیم که حتی بدون نظر مسئولان دولت در استان کرمان طرح را به سرمایه‌گذاری واگذار کردند گفت: از زمانی که مجوز طرح گرفته شد دو سال گذشته و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

دبیر سابق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به اینکه اخیراً فرد دیگری به عنوان سرمایه‌گذار اعلام آمادگی کرده است و اقداماتی در حال انجام و جلساتی را با مسئولان استان گذاشته است افزود: عملیاتی شدن این پروژه در استان کرمان یک موقعیت بزرگ است که نباید از دست برود.

وی با بیان اینکه در زمانی که عهده‌دار دبیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان بودم این موضوع را با جدیت پیگیری کردم افزود: مردم استان کرمان هزینه‌های زیادی از مادی و معنوی در بحث مبارزه با مواد مخدر متحمل شده و می‌شوند، تعداد بسیار زیادی شهید در این راه تقدیم شده است.

چناریان با اشاره به اینکه حق مردم استان کرمان است که کارخانه استحصال مواد مخدر در استان کرمان احداث شود و منافعی که از این کارخانه ایجاد می‌شود به مردم استان کرمان برسد گفت: احداث کارخانه استحصال مواد مخدر مصوبه سفر رئیس جمهور به استان را دارد.

وی با بیان اینکه در آن سفر به کمک آقای رزم‌حسینی استاندار وقت استان کرمان در جمع‌بندی مصوبات سفر با چند ساعت توضیح و ارائه طرح به مقامات توانستیم مجوز احداث آن را در استان کرمان بگیریم افزود: : آنچه که مشهود است دلسوزی لازم بین سرمایه‌گذار و مسئولان استان برای پیگیری عملیاتی شدن این کارخانه وجود ندارد.