کد خبر: 88960

معاون اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: هزار و ۱۹۰ مدرسه تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار دارند که ۳۰ درصد مجموع مدارس استان می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، صدیقه مرادی در جمع خبرنگاران با تشریح طرح‌های در اجرای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در آموزش و پرورش استان کرمان اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف نظام تعلیم و تربیت آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان است.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم دانش‌آموزان را به مرتبه‌ای از حیات طیبه برسانیم باید تکنیک درست زندگی کردن و درست اندیشیدن و درست انتخاب کردن را به آنها بیاموزیم گفت: دانش‌آموزان ما اگر بخواهند در اجتماع حضور پیدا کرده و موفق باشند، باید مهارت‌های زندگی را آموزش ببیند.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش فن زندگی کردن را از پیش دبستانی آموزش می‌دهیم افزود: نوع رفتار والدین از بدو تولد در آینده فرزند بسیار اهمیت دارد، در پیش‌دبستانی مهارت زندگی از طریق بازی به کودکان آموزش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه بالا بردن سطح اعتماد به نفس یکی از برنامه‌های ما در بین دانش‌آموزان بوده و قدرت نه گفتن در پیشگیری از اعتیاد بسیار اثر گذار است خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر 3 طرح مقابله با آسیب‌های اجتماعی در آموزش و پرورش استان کرمان در حال اجراست.

مرادی با اشاره به اینکه طرح نماد در آموزش و پرورش در سه بخش در حال اجرا است افزود: متأسفانه زیرساختهای لازم برای اینکه 100 درصد دانش‌آموزان استان کرمان تحت پوشش این طرح قرار بگیرند، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این طرح در شهرستان راور موفقیت‌های خوبی داشته و همراه با دانش‌آموزان ، والدین آنها نیز آموزش‌های مهارت زندگی می‌بینند تصریح کرد: طرح غربالگری نیز به‌وسیله آزمون سلامت و روان در آموزش و پرورش در حال اجرا است که شامل تمام دانش‌آموزان در استان کرمان می‌شود.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه در طرح نماد از دانش‌آموزان بدسرپرست و بی‌سرپرست حمایت می‌شود تا از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری شود گفت: 14 دستگاه در اجرای طرح نماد با آموزش و پرورش استان کرمان همکاری دارند.

وی اظهار داشت: متأسفانه تأمین اعتبار لازم برای اجرای کامل طرح نماد در استان کرمان نشده است و در حال حاضر تمام شهرستان راور، 36 مدرسه در شهرستان بم و 36 مدرسه در ناحیه دو شهر کرمان تحت پوشش این طرح قرار دارند.

مرادی با تاکید بر اینکه هدف طرح‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی، آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه است گفت: طرح توانمندی دانش‌آموزان با هدف آموزش و ارتقای سطح آگاهی دانش‌آموز و والدین نیز در حال اجراست.

وی با بیان اینکه در این طرح مهارت ارتباط موثر دانش‌آموز با جامعه آموزش داده می‌شود افزود: یکی از معضلات جامعه عدم ارتباط‌‌گیری مناسب فرزندان با جامعه است که در این طرح آموزش داده می‌شود و بر اساس آمار یکی از دلایل اصلی درگیری دانش‌آموزان به آسیب‌های اجتماعی قدرت نه گفتن بوده است.

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه 60 درصد دانش‌آموزان استان کرمان تحت پوشش طرح توانمندی دانش‌آموزان در ارتباط‌گیری با جامعه قرار می‌گیرند خاطر‌نشان کرد: طرح یاریگران زندگی یکی از طرح‌های بسیار مهم است که از سال قبل در استان کرمان در حال اجرا است و هزار و 190مدرسه در استان تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار دارند.

 

وی با بیان اینکه سال گذشته 20 درصد مدارس استان و امسال 30 درصد مدارس استان کرمان تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند گفت: در این طرح دانش‌آموزان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی خودشان به یکدیگر کمک می‌کنند.