کد خبر: 88963

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: بیمه شدگان بیمه سلامت شهری تحت پوشش پزشک خانواده قرار گرفته و دفترچه‌های درمانی تا پایان سال جمع‌آوری می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمد جعفری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) اظهار داشت: بیش از 60 درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

وی با بیان اینکه هزار و 400 موسسه درمانی با بیمه سلامت در استان کرمان طرف قرارداد هستند افزود: ماهانه حدود 60 میلیارد تومان گردش مالی بیمه سلامت استان است که برای بیمه‌شده‌ها به مراکز درمانی استان پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه مطالبات سال گذشته بیمه سلامت به بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مراکز درمانی استان پرداخت شده است گفت: هفته گذشته حدود 100 میلیارد تومان مطالبات مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مطالبات پزشکان خانواده در استان تا پایان آذرماه امسال پرداخت شده است افزود: ارزیابی وسع مالی بیمه سلامت در شش ماهه دوم سال به‌دلیل شرایط سخت اقتصادی ایجاد شده بر مردم حذف شد.

جعفری با اشاره به اینکه در استان کرمان میزان بروز، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا همچنان از متوسط کشوری بدتر است عنوان کرد: متوسط کشور در بستری بیماران کرونایی 7.5 نفر از صدهزار نفر است اما در استان کرمان این آمار 9.5 نفر است.

وی با بیان اینکه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده جدی از ماسک همچنان توصیه می‌شود تا وضعیت استان کرمان در بحث کرونا بهتر شود گفت: واقعیت این است که پرستاران خسته هستند و با رعایت مسائل بهداشتی باید فرصت تنفس به آنها بدهیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه دفترچه بیمه سلامت در شش ماهه دوم امسال بدون ارزیابی وسع تمدید می‌شود افزود: تست‌های کرونای معمولی در تعهد بیمه سلامت هستند و در تمام آزمایشگاه‌های سطح شهر تست کرونا معمولی انجام می‌شود که رایگان است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح شهید سلیمانی در استان کرمان نتیجه خوبی داشته است و باید ادامه داشته باشد و بیمه سلامت در اجرای طرح شهید سلیمانی مقابله با کرونا همکاری دارد گفت: هر چه مشارکت در این طرح بیشتر باشد در قطع زنجیره کرونا موثر است و امیدواریم مردم همکاری کنند.

جعفری با اشاره به اینکه تمام هزینه‌های درمانی بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها را تحت پوشش داریم و تجویز هیچ دارویی محدودیت ندارد افزود: توانمندسازی مردم در پیشگیری از درمان را پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه بیمه‌ها در ایران در حوزه سلامت محوری خیلی خوب عمل نکرده و اعتباری در این زمینه ندارند گفت: بیمه نباید صبر کند تا بیماری سرطان به‌وجود بیاید و بعد هزینه‌ها را قبول کند بلکه باید از قبل اقدامات پیشگیرانه داشته باشد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان جزو سه استان پایلوت کشور است که برای جمعیت‌های شهری دارای دفترچه بیمه رایگان تحت پوشش پزشک خانواده قرار می‌گیرند افزود: روستاییان تحت پوشش پزشک خانواده هستند و از اواخر دی‌ماه جمعیت شهری نیز تحت پوشش پزشک خانواده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه طرح نسخه الکترونیکی از دی‌ماه وارد بیمارستان‌های غیردانشگاهی می‌شود و نیاز به دفترچه بیمه سلامت نیست گفت: دفترچه‌های درمانی به‌صورت کلی تا پایان سال جمع‌آوری خواهد شود و نسخه‌نویسی الکترونیکی انجام می‌شود.

 

جعفری با اشاره به اینکه با تمام مراکز دولتی ترک اعتیاد در استان کرمان و تعداد محدودی مراکز خصوصی قرارداد بیمه سلامت انجام شده است افزود: در فصل بودجه هستیم و اعتبارات این حوزه نیازمند افزایش است و اعتبارات درمانی ترک اعتیاد حداقل باید دو تا سه برابر شود تا وضعیت موجود حفظ شود.