کد خبر: 89054

استاندار کرمان گفت: در ساختار اداری ما استفاده از پژوهش به سلیقه مدیران برمی‌گردد، برخی به این مسئله اهمیت داده و برخی خود را علامه دهر می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی زینی‌وند در نشست استاندار کرمان با رئیس و اعضای کادر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در واقع در ساختاری اداری و قوانین و مقررات ما، رصد، ارزیابی و پایش زیادی نداریم اظهار داشت: ارتباط معناداری بین پژوهش‌ها، اندیشکده‌ها، دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها و مسائل اجرایی کشور به صورت هدفمند و الزام‌آور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این مسئله به سلیقه مدیران برمی‌گردد گفت: یک مدیر به مسئله پژوهش اهمیت می‌دهد و از این ظرفیت استفاده می‌کند و مدیری دیگر خود را علامه دهر دانسته، همه چیز را کنار گذاشته و به تنهایی تصمیم‌گیری می‌کند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه این مسئله باعث می‌شود امور کشور فراز و فرود داشته باشد، در جایی موفقیت هست و در جایی نیست تصریح کرد: الزام به استفاده از کار پژوهشی و مشورت بخش خصوصی و نهادهای اجتماعی و پژوهشی در قوانین کشور نیست.

وی با بیان اینکه نظام ارزیابی و پایش دقیقی هم در نظام اداری ما وجود ندارد ادامه داد: ارتباط دولت و بخش خصوصی در خیلی جاها تابع شناخت و تصمیم مدیران است.

زینی‌وند بیان کرد: اتاق بازرگانی در قوانین و مقررات و در ساختار اداری کشور در سال‌های گذشته جای خود را به خوبی باز کرده و در برخی جاها خود را به نظام اداری کشور تحمیل کرده که بسیار خوب است.

وی با بیان اینکه در حوزه اندیشکده‌ها باید کار شود و از آن استقبال کرده و استفاده می‌کنیم افزود: متأسفانه ساختار اداری و قوانین مقررات ما ساختار تسهیلگری برای توسعه فضای کسب و کار و روند توسعه نیست و اگر نگوییم مانع تراش است مانع زدا هم نیست و جاهایی مانع هم ایجاد می‌کند.

استاندار کرمان ادامه داد: اتاق بازرگانی می‌تواند در تسهیل و بهبود فضای کسب و کار و سوق دادن تصمیم‌گیران و نظام اداری، بودجه و امکانات کشور به سمت اقتصادهای نوپدید، دیجیتال و دانش بنیان که آینده دنیا و اقتصاد دنیا به این سمت است نقش مهم و اثرگذاری داشته باشد.

وی با بیان اینکه درخواست داریم اتاق استان کرمان در راه‌اندازی شهر نوآوری در استان پای کار آمده و در توسعه شرکت‌های دانش بنیان به ما کمک کند گفت: در حوزه توسعه صادرات باید کارهای زیادی انجام شود.

زینی‌وند با اشاره به اینکه استان کرمان بازار گسترده‌ای در دسترس دارد گفت: می‌توان از ظرفیت چابهار و سواحل مکران و حضور فعال در بازارهای کشورهای همسایه استفاده کرد.

در این جلسه سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز اظهار داشت: بر اساس قانون اتاق بازرگانی مشاور سه قوه کشور است.

وی با بیان اینکه این اتاق از افراد صاحب‌نظر اقتصادی تشکیل شده و نخبگان تجارت و کشاورزی در آن جمع شده‌اند گفت: از دل این جلسات می‌تواند ظرفیت‌های استان را شناسایی کرده و آنها را بالفعل کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه پیدا کردن نقاط ضعف و آسیب‌های پیش روی توسعه استان بسیار مهم است افزود: احیای کسب و کارها یکی از اقدامات اتاق کرمان است.

وی با بیان اینکه وضعیت فضای کسب و کار استان کرمان در تابستان بدتر از بهار بوده است گفت: اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای نوین یکی از راهکارهای رونق کسب و کارها در استان است.