کد خبر: 89069

کارگروه اجتماعی، فرهنگی زنان و خانواده استان کرمان دلایل مرگ و میرهای کودکان زیر ۵ سال و راه‌های پیشگیری از آن در استان کرمان بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، کارگروه اجتماعی، فرهنگی زنان و خانواده استان کرمان صبح امروز با حضور محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان و دیگر اعضای این کارگروه در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد.

در این جلسه سیدوحید احمدی‌طباطبایی معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه مرگ کودکان زیر پنج سال یکی از شاخصه‌های سلامت و توسعه در دنیا است اظهار داشت: کاهش مرگ کودکان زیر 5 سال از اهداف توسعه در هر کشور است.

وی با بیان اینکه در کشور ما این شاخص در سال‌های اخیر بسیار کاهش پیدا کرده و در حال حاضر تعداد آن حدود 15 مورد به ازای هر 100 هزار نفر است ادامه داد: به‌عنوان مثال از ابتدای سال 99 متأسفانه سه مورد غرق شدگی کودکان در حوضچه‌های آب در استان داشتیم و در دو مورد دیگر هم کودکان به‌دلیل حوادث و در محل کار پدر فوت شدند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه حصارکشی استخرهای آب کشاورزی در مزارع بسیار اهمیت دارد و باید اجباری شود گفت: پیشگیری از مرگ کودکان زیر 5 سال ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه ناهنجاری‌های مادرزادی نیز یکی از دلایل مرگ کودکان زیر پنج سال است که این مسئله ژنتیکی است عنوان کرد: هیچ موردی از مرگ کودکان زیر پنج سال بر اثر ابتلا به کرونا در استان کرمان نداشتیم.

احمدی‌طباطبایی ادامه داد: بررسی کیفی وسایل بازی و ایمن‌سازی فضای بازی کودکان در پارک‌ها و بوستان‌ها باید استانداردسازی شود که از حوادث جلوگیری کرده و در کاهش مرگ کودکان مؤثر است.

وی با بیان اینکه هر ساله غرق شدگی کودکان در استخر باغات و مزارع را داریم که حتماً باید جهاد کشاورزی پای کار آمده و نسبت به حصارکشی استخرها اقدام و پیگیری کند افزود: مواردی نیز از مرگ کودکان بر اثر سوانح رانندگی و نشاندن کودک در صندلی جلو و یا به‌صورت ناایمن در خودرو بوده است که نیاز است پلیس نسبت به این موضوع حساسیت و حتی برخورد داشته باشد.

در این جلسه عباس صادق‌زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز با بیان اینکه کمتر از 10 درصد مجموع کودکان واجدالشرایط در استان کرمان به مهدکودک می‌روند اظهار داشت: یکی از دلایل مرگ کودکان زیر پنج سال عدم آموزش و عدم حضور در مهدکودک است.

وی با اشاره به اینکه کمتر از 26 هزار کودک در مهدهای کودک در استان کرمان آموزش می‌بینند گفت: 700 مهدکودک در استان کرمان فعالیت می‌کند و آموزش کودکان بسیار اهمیت دارد و در کشور ما حضور کودکان در مهدکودک حتی کمتر از کشورهای عربی است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه خیلی از مهارت‌های فرزندپروری را خانواده‌ها ندارند و حداقل‌ها را نمی‌دانند افزود: در مورد اخیر که مادری با خوراندن قرص برنج کودک خود را به قتل رسانده است متأسفانه عدم مهارت در زمانی بوده که می‌توانسته بهرهگیری کند.

وی با عنوان اینکه در استان کرمان سه مرکز آموزش مهارت‌های زندگی داریم که متأسفانه در حال حاضر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل هستند گفت: فرستادن کودکان به مهدهای کودک نیازمند حمایت دولت از خانواده‌ها دارد و این مسئله بسیار جدی است.

صادق‌زاده با بیان اینکه یک وعده غذای گرم در مهدهای کودک به کودکان رایگان داده می‌شود که از سوءتغذیه نیز در بین کودکان جلوگیری می‌کند افزود: در روستاها بیشتر به این موضوع اهمیت داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اجتماعی شدن کودکان در مهدهای کودک اتفاق می‌افتد ادامه داد: در دنیا از مهدکودک برای ارتباط‌گیری کودکان و ورود به اجتماع استفاده می‌شود.

محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه عمده افرادی که کودکان خود را به مهدکودک می‌فرستادند کارمندان و یا افراد شاغل هستند اظهار داشت: آموزش مهارت زندگی و فرزندپروری خانواده‌ها بسیار اهمیت دارد و در بسیاری از مناطق نیز مهدکودک وجود ندارد.

علی سلیمانی نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه ورود کودکان زیر 15 سال به محیط کار و کارگاه ممنوع است اظهار داشت: کارفرمایان نباید اجازه بدهند که کارگران فرزندان خود را به محیط کار بیاورند.

در این جلسه سیدمهدی قویدل دادگستری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در این جلسه با اشاره به اینکه آسیب‌های روحی و روانی یکی از موارد مرگ زودرس در کودکان است اظهار داشت: کودکان دارای اعتیاد و کودکان طلاق و بدسرپرست مواردی است که مرگ در آنها اتفاق افتاده و در معرض خطر هستند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با بیان اینکه قوانین متعددی در کشور وجود دارد و حتی در برنامه‌های توسعه‌ای به این موارد اشاره و تأکید شده است گفت: مشکل ما عدم اجرای قوانین برای کاهش مرگ و میر کودکان بوده و حتی اهمال در سرپرستی کودکان جرم است.