کد خبر: 89158

رئیس علوم پزشکی کرمان گفت: خیز جدیدی کرونا در استان به طور ملایم در حال پیشروی بوده و هنوز موردی از کرونای جهش یافته در استان مشاهده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حمیدرضا رشیدی‌نژاد در جمع خبرنگاران با تشریح آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در سطح استان کرمان اظهار داشت: حدود یک ماهی است که در بخش بیماران بستری کرونا در استان کرمان تعداد بیماران روند ثابتی دارد.

وی با اشاره به اینکه این در حالی است که در بخش بیماران سرپایی کرونا تعداد بیماران افزایش پیدا کرده است افزود: نگران هستیم افزایش تعداد این بیماران در هفته‌های آینده به افزایش بیماران بستری منجر شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه خیز جدیدی در شیوع بیماری کرونا در استان اتفاق افتاده که به‌صورت ملایم در حال پیشروی است ادامه داد: از مردم درخواست داریم که همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را جدی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه دست کم گرفتن بیماری کرونا و عادی‌انگاری باعث مشکلات زیادی در آینده می‌شود گفت: طولانی شدن بیماری در سطح دنیا و کشور باعث عادی‌انگاری کرونا و یا همزیستی با بیماری شده که کاملاً اشتباه است.

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه مردم باید با جدیت از حضور در اجتماعات پرهیز کرده و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را حفظ کنند افزود: استفاده از ماسک از ترشح ویروس به بیرون جلوگیری کرده و مانع انتقال بیماری تا حد زیادی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رعایت بهداشتی فردی شامل شست‌وشوی دست‌ها بسیار مورد تأکید است گفت: ما چاره‌ای نداریم و تا قطع زنجیره کامل ویروس کرونا باید مسائل بهداشتی را با جدیت رعایت و از حضور در تجمعات خودداری کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه تا کنون موردی از ویروس جهش یافته کرونا در استان کرمان مشاهده نشده است ادامه داد: ویروس انگلیسی کرونا به کشور وارد شده و در برخی استان‌ها نیز وجود این ویروس گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که این نوع ویروس در استان نیست و باید مراقبت انجام شده و هشدارها جدی گرفته شود افزود: سن مبتلایان به کرونا در استان کاهش پیدا کرده و از طرفی بیماری شدیدتری را تجربه کرده‌اند.

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه علائم بیماری کرونا در سنین مختلف متفاوت است گفت: در صورت مشاهده علائم بیماری باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شده و تست کرونا انجام شود.

وی با اشاره به اینکه مراکز شبانه‌روزی نیز وجود دارد که مردم می‌توانند در هر ساعتی به آنها مراجعه کرده و وضعیت بیماری خود را بررسی کنند افزود: مراکز منتخب 16 ساعته نیز راه‌اندازی شده است که در صورت مشاهده هر نوع علائمی از بیماری مردم باید به این مراکز مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در شهر کرمان خط تلفن 3747 راه‌اندازی شده و از این طریق نیز می‌شود علائم بیماری خود را اعلام کنند گفت: همکاران ما در صورت نیاز به منازل آنها مراجعه کرده و ویزیت و تست کرونا کرونا از آنها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روزانه امکان تست پی سی آر تعداد هزار و 500 تا دو هزار تست در کرمان وجود دارد و نگرانی از این بابت نیست ادامه داد: بیماریابی در اولویت ما است و کشف به‌موقع بیماران از انتقال ویروس به سایر افراد جلوگیری می‌کند.

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه واکسن کرونای روسی در مرحله اول وارد استان شده و در این مرحله برای 405 نفر واکسن وارد شد افزود: اولویت اول واکسن کرونا با کادر درمان مقابله با کرونا و افراد در معرض خطر بیماری است.

وی با اشاره به اینکه سه هفته بعد دوز دوم واکسن تزریق می‌شود گفت: منتظر ورود محموله جدید واکسن کرونا به استان هستیم و با توجه به گزارشات رسیده این واکسن به میزان زیادی بر روی ویروس‌های جهش یافته نیز اثرگذار است.