کد خبر: 89180

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: به‌واسطه اقدامات و همکاری‌های صورت گرفته در راستای مقابله با ویروس کووید ۱۹، استان کرمان هم‌اکنون در شرایط ثبات قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدصادق بصیری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در تشریح اقدامات یک ساله ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا استان اظهار کرد: کشور تاکنون سه پیک بیماری کووید ۱۹ را تجربه کرده و استان خوزستان اخیرا وارد پیک چهارم شده است، اما خوشبختانه در استان کرمان بیش از دو پیک بیماری را تاکنون نداشته‌ایم.

 بصیری تصریح کرد: به‌واسطه اقدامات و همکاری‌های صورت گرفته در راستای مقابله با ویروس کووید ۱۹، استان کرمان هم‌اکنون در شرایط ثبات قرار دارد.

وی ادامه داد: کمیته بازرسی و نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا با زیرمجموعه گروه‌های بیست‌گانه از ابتدای تیرماه تا پایان دی‌ماه سال جاری جمعا ۱۱۶ هزار و ۴۴۴ واحد را در ۲۰ شاخه مختلف نیازمند بازرسی تشخیص دادند که با همکاری افتخاری یک هزار و ۸۲۶ بازرس از دستگاه‌های مختلف، ۴۵۳ هزار و ۱۹۲ مورد بازرسی در تمام این مراحل انجام شد.

بصیری خاطرنشان کرد: ۷۸ درصد این بازرسی‌ها با ۹۸ هزار و ۶۳۶ مورد به تذکر شفاهی منجر شد، به این معنی که ۷۸ درصد موارد با اصول مطرح شده همراه بودند. 

وی بیان داشت: ۲۴ هزار و ۱۵۰ مورد تذکر کتبی جهت رفع نواقص معادل ۲۰ درصد بازرسی‌ها صادر شده و تنها ۲ درصد شامل ۴۳۹۷ واحد منجر به تعطیلی، پلمب و برخورد قضائی شدند. 

بصیری ابراز داشت: در گزارش کشور به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، کرمان از جمله استان‌های برتر در رعایت پروتکل‌ها به‌ویژه در اصناف انتخاب شده و بعد از استان یزد با 93 درصد رعایت کردن در رتبه دوم قرار دارد. 

جانشین استاندار کرمان در ستاد استانی مقابله با کرونا ادامه داد: قبل از اجرای طرح جامع هوشمند محدودیت‌ها در سطح کشور، در استان کرمان ۷۰ پست ایست و بازرسی راه‌اندازی و ۱۶ نقطه ورودی با کمک ۲ هزار و ۱۰۰ نفر نیروی هلال‌احمر، بسیجی و راهور کنترل می‌شد و ۳۶۸۶ مورد هم جریمه ۵۰۰ هزار تومانی اعمال شد. 

بصیری ادامه داد: در حوزه کمیته جلب مشارکت‌های مردمی، ۴ هزار و ۳۰۳ نفر از خیران استان کرمان در قالب ۲۰۰ تشکل مردم‌نهاد (سمن) در طرح مشارکت اجتماعی ستاد کرونا فعالیت کمک‌رسانی داشته‌اند و این کمک‌ها شامل ارائه تجهیزات و خدمات بیمارستانی و بسته‌های مواد غذایی، مواد بهداشتی و ضدعفونی، ماسک، لوازم‌التحریر، طبخ غذای گرم، توزیع آرد و خرید تجهیزات بیمارستانی است. 

وی خاطرنشان کرد: در این طرح مبلغ ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از ابتدای شروع ویروس کرونا به نیازمندان سطح استان اهدا شده است. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان عنوان کرد: از 29 آذرماه به بعد ما شهر قرمز در استان نداریم و در مجموع وضعیت دی‌ماه و اوایل اسفندماه استان به لحاظ بیماری تثبیت شده است و تنها نگرانی ورود کرونای انگلیسی را داریم که درگیری در سنین پایین و قدرت ابتلا و فوت بیشتری دارد. 

وی عنوان کرد: از مجموع ۲ هزار تخت بیمارستانی استان در حال حاضر ۴۰۰ مورد آن اشغال است که ۱۲۴ مورد قطعی کووید ۱۹ و ۲۷۷ مشکوک به بیماری هستند تعدادی هم در آی‌سی‌یو و تحت دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند. 

بصیری گفت: ۲ هزار تخت نقاهتگاهی استان آماده است و در کل استان از نظر امکانات و هماهنگی بین دستگاهی در آمادگی ۱۰۰ درصد به‌سر می‌برد.