کد خبر: 89253

با توجه به تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی اعمال محدودیت‌های ترافیکی، اصناف، ادارات و فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی در استان کرمان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، با تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی استان کرمان هشت شهرستان کرمان، رفسنجان، سیرجان، بم، بافت، کوهبنان، شهربابک و زرند در وضعیت قرمز، هفت شهرستان انار، بردسیر، نرماشیر، رودبار جنوب، جیرفت، عنبرآباد و منوجان در وضعیت نارنجی و هشت شهرستان ارزوئیه، رابر، راور، فاریاب، کهنوج، ریگان، قلعه گنج و فهرج  در وضعیت زرد قرار گرفته و به تبع آن اعمال محدودیت‌‌هایی در حوزه‌های مختلف از صبح امروز در نقاط مختلف استان کرمان آغاز شد.

حمید شمس‌الدینی مدیرکل امنیتی، اجتماعی و انتظامی استان کرمان با اشاره به رنگ‌بندی جدیدی که از روز گذشته در سراسر کشور اعلام شد و شاهد تغییر رنگ‌بندی‌های کرونایی در استان کرمان نیز بودیم اظهار داشت: در حال حاضر از 23 شهرستان استان هشت شهرستان در وضعیت قرمز، هفت شهرستان در وضعیت نارنجی و هشت شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و متاسفانه هیچ شهرستانی در رنگ‌بندی جدید در وضعیت آبی نداریم.

وی ادامه داد: به تبع رنگ‌بندی جدیدی که انجام شده در شهرستان‌های قرمز و نارنجی محدودیت‌هایی در بخش‌های مختلف اعمال می‌شود که این محدودیت‌ها در بخش‌های کارگری و کارمندی، اصناف و فعالیت‌های تجاری، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و محدودیت‌های ترافیکی و تردد خودروها است.

مدیرکل امنیتی، اجتماعی و انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه محدودیت‌های ورود به شهرهای قرمز و نارنجی از صبح امروز در استان آغاز شده است ادامه داد: بر این اساس ورود به شهرهای قرمز و نارنجی برای پلاک‌های غیر بومی و ورود خودروهایی با پلاک شهرهای قرمز و نارنجی به سایر شهرها ممنوع بوده و اعمال قانون می‌شوند.

وی با بیان اینکه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد کرونا روز گشته با حضور اعضا تشکیل شده و هماهنگی‌های لازم در این حوزه انجام شده است گفت: مردم ما تا کنون همکاری خوبی داشتند و انتظار داریم شرایط و وضعیت موجود را هم تحمل کنند تا این موج خطرناکی را که بخش عمده‌ای از کشور و استان را فرا گرفته پشت سر بگذاریم.

شمس‌الدینی افزود: سلامتی مردم خط قرمز همه مسئولان است و امیدواریم هر چه سریع‌تر و با کمترین تلفات به مرحله ثبات برسیم و خانواده‌های کمتری عزادار شوند.

حجت‌الاسلام سیدمحمد جعفری مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان کرمان نیز با اشاره به آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی در استان کرمان اظهار داشت: با هماهنگی با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و با محوریت نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان و در ادامه همکاری و هماهنگی با ستاد ملی و استانی مقابله با ویروس کرونا نماز جمعه این هفته استان در برخی از مناطق برگزار نمی‌شود.

وی افزود: نماز جمعه این هفته در شهرهای کرمان، رفسنجان، سیرجان، شهربابک، انار، بافت، بردسیر، نگار، کشکوئیه، صفائیه، بهرمان، پاریز، راین، ماهان، محی‌آباد، چترود، باغین، جوپار، کاظم‌آباد، اختیارآباد، بم، زرند، جیرفت، کوهبنان، نرماشیر، بروات، پابدانا و یزدان‌آباد برگزار نمی‌شود.

مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان کرمان گفت: در سایر مناطق استان کرمان با رعایت اصول و مقررات بهداشتی و فاصله اجتماعی نمازجمعه برگزار و اقامه خواهد شد.

به گزارش تسنیم، براساس آخرین مصوبات ستاد کرونای استان کرمان از امروز فقط گروه شغلی یک در شرایط قرمز می‌توانند فعالیت داشته باشند و فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی در این شهرها تعطیل است.

پلاک‌های شخصی غیربومی نمی‌توانند به شهرستان‌های قرمز و نارنجی ورود کرده و منع تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 بامداد در تمام مناطق استان ادامه دارد و  ورود خودروهای شخصی ممنوع به شهرهای قرمز هر 24 ساعت یک میلیون تومان و شهرهای نارنجی 500 هزار تومان جریمه دارد و برای منع تردد شبانه 200 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

در شرایط نارنجی دورکاری کارمندان در ادارات ضروری یک سوم و دیگر ادارات یک دوم  و فقط فعالیت گروه‌های شغلی یک و دو امکان‌پذیر است و فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز در مناطق نارنجی ممنوع است.

در شهرستان‌های زرد، وضعیت کاری کارمندان در ادارات ضروری به صورت کامل و دیگر ادارات یک سوم دورکاری است و فقط مشاغل گروه چهار در این شهرها تعطیل خواهند بود.

مسائل آموزشی نیز فقط حضور پایه‌های اول و دوم دروس کارگاهی در مدارس به صورت اختیاری و با 10 نفر می‌تواند اعمال شود و برگزاری آیین‌های فرهنگی اجتماعی و نمازهای جماعت یومیه با ظرفیت 50 درصد و تردد‌ها در این مناطق زرد بلامانع است.

به گزارش تسنیم؛ با توجه به اعلام ستاد کرونای استان استمرار محدودیت‌ها بستگی به رنگ‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد.