کد خبر: 89268

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان گفت: بیش از ۶۴ درصد واحدهای روستایی استان با وام‌های کم بهره، کمک‌های بلاعوض و خدمات رایگان مقاوم‌سازی شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی‌اکبر سلطانی‌نژاد شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه با تدبیر امام خمینی (ره) بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب 100 امام در 21 فروردین ماه تاسیس شد اظهار داشت: در این سال‌ها مجموعه خدمات زیادی با هدفگذاری ارتقای زندگی مردم به ویژه مسکن محرومین در سطح کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها محرومین و روستائیان جامعه هدف ما بودند افزود: در حوزه عمران روستایی در این سال‌ها با مشارکت دیگر دستگاه‌ها اقدامات خوبی در استان انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه بر اساس مصوبات و اساسنامه مسکن روستایی به عهده بنیاد مسکن است گفت: در استان کرمان 5 هزار و 800 روستا داریم که 2 هزار و 800 روستای آن بالای 20 خانوار جمعیت دارند.

وی با بیان اینکه تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان طرح هادی داشته و یا طرح هادی آنها بازنگری شده است افزود: بهسازی و آسفالت معابر روستایی، ساماندهی روان آب‌ها و اعطای اسناد رسمی در روستا با همکاری ثبت اسناد از جمله اقدامات انجام شده در روستاها است.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه امسال آسفالت 500 روستای استان را در برنامه داریم که این تعداد بیشتر هم می‌شود ادامه داد: طرح توسعه پایدار و اشتغال روستایی نیز از دیگر کارهایی است که در استان کرمان انجام شده است.

وی با بیان اینکه حق همه شهروندان است که مسکن مناسبی داشته باشند و تمام فعالیت‌های ما باید به ساخت مسکن مناسب و مقاومت منجر شود گفت: در روستاها هم هزینه‌های ساخت مسکن کمتر است و هم فضا مناسب‌تر است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه تا کنون دو میلیون مسکن در سکونتگاه‌های روستایی مقاوم‌سازی شده که در راستای جلوگیری از مهاجرت پرداختن به این موضوع ضرورت داشته است افزود: روستاهای ما مولد هستند و مردم باید در این روستاها مسکن مناسب و مقاوم داشته باشند به ویژه روستاهایی که در حاشیه گسل‌ها و مناطق حساس قرار دارند.

وی با بیان اینکه در جنوب استان کرمان برنامه خوبی برای ساماندهی کپرها داشتیم گفت: در سفر سال گذشته معاون رئیس جمهور به کرمان ساخت 10 هزار واحد در استان مصوب شد که ساخت شش هزار واحد آن انجام و تحویل داده شده است.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه اکثر نقاط روستایی استان کرمان سانحه‌خیز هستند افزود: در جهت کاهش آسیب‌پذیری بافت‌های فرسوده روستایی و جلوگیری از ایجاد خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی، همواره مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی در دستورکار بوده است.

وی با بیان اینکه در این راستا تا کنون از 309 هزار و 968 هزار واحد مسکونی موجود که اکثر آنها در روستاهای بسیار محروم و متعلق به افراد بی بضاعت هستند گفت: تا کنون موفق شدیم با وام‌های کم بهره با اقساط بلند مدت و کمک‌های بلاعوض و خدمات فنی و مهندسی رایگان بیش از 64 درصد واحدهای روستایی را مقاوم سازی کند.