کد خبر: 89301

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: پیشگیری همچنان ساده‌تر و کارآمدتر از درمان است، خصوصاً اینکه هنوز هیچ درمانی که کاملا در بهبود بیماری موًثر باشد، وجود ندارد و همه درمان‌های رایج بر اساس اما و اگر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان‌خبر به نقل از خبرگزاری  فارس ، امین سعیدی اظهار داشت: با شروع  پیک چهارم بیماری در جنوب کرمان اکثر بیماران مبتلا در دورهمی‌های خانوادگی مبتلا به این بیماری شده‌اند و در واقع کرونای خانوادگی تبدیل به کرونای فامیلی و سپس طایفه‌ای شده است.

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تصریح کرد: هر سرماخوردگی را این روزها کرونا دانسته و هر تب و لرز و بدن درد و عرق کردن زیاد را  نیز این روزها کرونا فرض کنیم و در صورت ابتلای فقط یک نفر از اعضای خانواده به بیماری کرونا بقیه اعضای خانواده را نیز مثبت فرض کنیم.

وی افزود: نتیجه تست سریع کرونا که در  کمتر از 30 دقیقه  مشخص می‌شود، اگر مثبت باشد ارزشمند است و اگر منفی باشد رد کننده بیماری نیست، ارزش علائم بیماری از تست‌های رایج در تشخیص بیماری گاهی مفیدتر بوده و منفی بودن تست همیشه به معنای مبتلا نبودن نمی‌تواند باشد.

سعیدی گفت: تست خونی کرونا هیچ ارزش تشخیص ندارد و از همکاران خواهشمندم استفاده نشود، بهترین تست کرونا همچنان همان نمونه‌گیری از ته حلق و بینی است که عموما بعد از ۲۴ الی ۴۸ ساعت آماده می‌شود.

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اظهار داشت: توصیه‌های خوراکی جایگاه چندانی در بهبود کرونا ندارد، اما استراحت، عدم انجام کارهای سنگین، خوردن مایعات و نداشتن استرس در بهبود بیماری کوئید ارزشمند است.

وی بیان داشت: تنها بیمارانی به پزشک مراجعه کنند که دارای علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس یا ضعف شدید هستند در صورت نبود این علائم استفاده از مسکن‌های ساده برای بهبود بیماری کفایت می‌کند و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان با استراحت و مسکن ساده بهبود می‌یابند.

سعیدی تصریح کرد: استفاده از آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای گرانقیمت هیچ تأثیری در پیشگیری یا بهبود بیماری ندارد و موجب تعجب است که عده‌ای در پیشگیری از بیماری اینقدر سهل‌انگار هستند، اما بعد از ابتلا اینقدر جدی و پیگیر می‌شوند.

سعیدی گفت: بیمارانی که احساس می‌کنند در خانه وضعیت عمومی‌شان هروز بدتر می‌شود بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنند و فقط در صورت صلاحدید پزشک نیاز به انجام سی‌تی‌اسکن ریه است و بیماران اصراری به انجام سی‌تی خصوصاً در روزهای اول ابتلا نداشته باشند.

وی اظهار داشت: پیشگیری همچنان ساده‌تر و کارآمدتر از درمان است، خصوصاً اینکه هنوز هیچ درمانی که کاملا در بهبود بیماری موًثر باشد، وجود ندارد و همه درمان‌های رایج بر اساس اما و اگر هستند.

مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بیان داشت: قدردان همه همکاران بهداشتی و درمانی‌ام در هر نقطه از جنوب کرمان هستم و فداکاری‌هایشان را فراموش نخواهیم کرد.