کد خبر: 89307

واکسیناسیون بیش از ۹۰ درصد پرسنل بهداشت و درمان استان کرمان تا کنون به پایان رسیده و فاز دوم آن از هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، در روزهایی که کرونا در موج چهارم خود روزانه جان حدود 500 نفر از هموطنان را در سراسر کشور می‌گیرد این روزها حرف و حدیث‌های زیادی از واکسیناسیون کرونا در میان است و طبق گفته مسئولان در کشور ما جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر باید واکسینه شوند که برای واکسیناسیون آنها در دو نوبت به 120 میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

مرحله نخست واکسیناسیون کرونا با واکسن اسپوتنیک روسی در استان کرمان همزمان با سراسر کشور 21 اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و تا کنون چهار مرحله واکسن کرونا به استان رسیده است و بالای 90 درصد پرسنل بهداشت و درمان استان تا کنون واکسینه شده و به گفته مسئولان پایان این هفته واکسیناسیون فاز اول کرونا در کرمان به اتمام رسیده و فاز دوم آن از هفته آینده آغاز می‌شود.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به جزئیات توزیع و تزریق کرونا در کشور و استان کرمان اظهار داشت: برای اینکه بتوان زنجیره انتقال ویروس کرونا در جامعه را قطع کنیم باید در مرحله اول مرگ و میر ناشی از کرونا و در مراحل بعد تعداد مبتلایان را به حداقل برسانیم و برای این کار لازم است که جمعیت قابل قبولی از کشور واکسینه شوند.

وی با بیان اینکه در کشور ما جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر باید واکسینه شوند که برای واکسیناسیون آنها در دو نوبت به 120 میلیون دوز واکسن نیاز داریم افزود: طبق تعهد دولت و مصوبات ستاد کرونا این جمعیت باید تا پایان اسفندماه 1400 واکسینه شوند که این واکسیناسیون هم با واکسن وارداتی و هم با واکسن تولید داخل انجام می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا این نیاز وجود دارد و از آنجا که واکسن تولید شده جوابگوی نیاز همه کشورها نیست، جمعیت خود را براساس خطر مواجهه با کرونا گروه بندی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت چهار فاز بندی جمعیت را پیشنهاد داده و تقریباً تمام کشورها براساس این فازبندی جمعیت خود را واکسینه می‌کنند عنوان کرد: فاز اول کلیه پرسنل بهداشتی و درمانی، جانبازان بالای 70 درصد و جانبازان شیمیایی و سالمندان ساکن در آسایشگاه‌ها و خانه‌های سالمندان، فاز دوم گروه‌های سنی با اولویت سالمندان و بیماران زمینه‌ای، فاز سوم شامل جاهایی که به شکل تجمعی کارکنانی دارند که با ارباب رجوع سرکار دارند و در نهایت جمعیت عمومی را برای تزریق واکسن شامل می‌شود.

شفیعی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود تا هفته‌های اول اردیبهشت واکسیناسیون جمعیت فاز اول به پایان رسیده و هفته آینده واکسیناسیون فاز دوم جمعیت در آغاز شود افزود: بر این اساس گروه‌های سنی سالمندان با اولویت سنی 80 سال به بالا فراخوان می‌شوند و بعد از آن بسته به میزان واکسنی که وارد کشور می‌شود 10 سال، 10 سال از سن گروه هدف کم می‌شود تا به کف سن در نظر گرفته شده برای این گروه برسیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه دسترسی به واکسن تولید داخل از تیرماه امکان‌پذیر باشد گفت: اگر واکسن ایرانی کرونا به تولید ‌انبوه برسد سرعت واکسیناسیون در کشور افزایش خوبی پیدا می‌کند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه به لحاظ اثربخشی و کیفیت فرقی بین واکسن تولید داخل و واکسن وارداتی وجود ندارد افزود: فازهای مختلف واکسن کارآزمایی را طی کرده و تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را دریافت می‌کنند و تا کنون شواهد حاکی از آن است که واکسن ایرانی به لحاظ دانش اولیه و پلتفرمی که تولید می‌شود جزو بهترین واکسن‌ها در سطح جهانی است.

وی با اشاره اینکه کسانی که واکسن تزریق می‌کنند باید حتماً هر دو نوبت واکسن خود را دریافت کرده و پس از گذشت سه تا چهار هفته از دریافت واکسن به ایمنی حد نصاب واکسن می‌رسند گفت: با زدن واکسن نیز هیچ اطمینان خاطر قطعی نمی‌توان به افراد داد چرا که هیچ واکسنی ایمنی 100 درصدی ایجاد نمی‌کند و واکسن‌های کرونایی که تا کنون تولید شده حداکثر حدود 90 درصد ایمنی ایجاد می‌کنند.

شفیعی با بیان اینکه تا زمانی که جمعیت قابل قبولی از کشور واکسینه نشوند و زنجیره انتقال در سطح جامعه قطع نشود استفاده از وسایل پیشگیری و رعایت دستورالعمل‌ها ضرورت دارد ادامه داد: البته کسانی که واکسن کرونا را تزریق می‌کنند ناقل ویروس نیستند.

اصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز با اشاره به اینکه واکسیناسیون 95درصدی کارکنان مجموعه بهداشت و درمان هفت شهرستان جنوبی استان کرمان علیه کرونا انجام شده است اظهار داشت: واکسیناسیون فاز اول کرونا در جنوب استان کرمان همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا بر اساس برنامه ریزی وزارت بهداشت انجام می‌شود گفت: کارکنان بهداشت و درمان، پارکبانان، جانبازان بالای 50 درصد، گروه‌های آسیب‌پذیر و سالمندان در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ادامه داد: تا زمانی که جمعیت قابل قبولی از کشور واکسینه نشوند و زنجیره انتقال در سطح جامعه قطع نشود مردم با رعایت دستورات بهداشتی از خود و خانواده‌شان در برابر این ویروس خطرناک محافظت کنند.

وی پیشگیری از کرونا را مقدم بر درمان دانست و گفت: استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شست و شوی مداوم دست‌ها و عدم حضور در تجمعات مطمئن‌ترین راه مقابله با کرونا در شرایط فعلی است.

علی اسماعیلی ندیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز با اشاره به آخرین وضعیت تزریق واکسن در این شهرستان اظهار داشت: تا کنون چهار هزار و 392 دوز واکسن کرونا در شهرستان رفسنجان تزریق شده است.

وی با بیان اینکه هفته آینده واکسیناسیون فاز دوم کرونا در شهرستان رفسنجان آغاز می‌شود گفت: با شروع واکسیناسیون گروه دوم در هفته آینده هزار و 400 دوز دیگر واکسن تزریق خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه هفته آینده تزریق واکسن به گروه‌های پرخطر شروع خواهد شد افزود: هر چه تعداد واکسیناسیون افزایش پیدا کند در پیک‌های بعدی تعداد بستری‌ها و مرگ و میرها کاهش پیدا می‌کند.