کد خبر: 89323

مدیرکل تعاون استان کرمان گفت: ۲۵ هزار کرمانی در سامانه بیمه بیکاری کرونا ثبت نام و بیش از ۲۲ هزار نفر از بیمه بیکاری کرونا استفاده کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، رضا اسماعیلی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان به مناسبت 11 اردیبهشت روز جهانی کارگر با گرامیداشت این روز اظهار داشت: خدا را شاکریم که توفیق خدمتگذاری به کارگران به‌عنوان شریف‌ترین قشر جامعه را به ما داده است.

وی با بیان اینکه استان کرمان یک استان تولیدمحور و صادرات محور است و کارگران در این زمینه نقش بسیار مهمی دارند گفت: کرمان یک استان صادراتی غیرنفتی است و تلاش و کوشش کارگران را باید قدردان باشیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه کارگران با کمترین توقع در عرصه‌های مختلف نظام از جمله حوزه با اهمیت اقتصاد، کار و تولید فعالیت می‌کنند افزود: بیش از هزار شهید کارگر در استان کرمان داریم که نشان دهنده حضور فعال آنها در دفاع مقدس و جبهه‌های حق علیه باطل است.

وی با بیان اینکه این کارگران بودند که بعد از جنگ تحمیلی و دوران سازندگی نیز پای کار بودند و کشور را از نو ساختند ادامه داد: اکثریت صنایع موجود در استان کرمان تا حدود 30 سال پیش توسط خارجی‌ها و بیگانگان اداره می‌شد اما امروز تمام نیروهای شاغل در کارخانجات از نیروهای ایرانی هستند که با تخصص خود دست بیگانگان از کشور را کوتاه کردند.

اسماعیلی با اشاره به وجود بیش از 53 هزار واحد کارگری در استان کرمان که دارای کد بیمه‌ای از تامین اجتماعی هستند عنوان کرد: بیش از 340 هزار نفر در این واحدها مشغول کار بوده و بیش از یک و نیم میلیون نفر از مردم استان از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه هفته کار و کارگر از 5 اردیبهشت ماه آغاز شده است گفت: تجدید میثاق با شهیدان یکی از برنامه‌های اصلی این هفته بود که در گلزار شهدای کرمان و در جوار مرقد مطهر شهید سپهبد قاسم سلیمانی انجام شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه تجلیل از کارگران نمونه استان با حضور استاندار کرمان برگزار می‌شود ادامه داد: جشنواره امتنان هر ساله برای شناسایی کارگران نمونه استان برگزار می‌شود که امسال بیش از هزار و 800 نفر از کارگران استان در سایت ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه به‌صورت میدانی از واحدهای کارگری این کارگران بازدید شد گفت: بعد از بررسی‌های لازم این افراد به جشنواره کشوری معرفی می‌شوند و هر ساله در سطح ملی نماینده کارگری داریم و کارگران استان کرمان همیشه در عرصه ملی افتخارآفرینی کردند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تولید سه رکن دارد که یکی از ارکان مهم آن منابع انسانی است و نقش کارگران در افزایش تولید بی‌بدیل است افزود: به دنبال آن هستیم که بهره‌وری نیروی کار در استان را بالا ببریم.

وی با بیان اینکه یکی از موانع بهبود فضای کسب و کار قوانین دست و پاگیر در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است ادامه داد: تعیین حداقل مزد کارگران در شورای عالی کارگری کشور انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 40 درصد افزایش مزد کارگری در کشور را داشتیم گفت: سال گذشته 25 هزار نفر از بابت بیکار شدن به واسطه کرونا در سامانه ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه از این تعداد حدود 22 هزار نفر واجد شرایط شدند که سه ماه کمک حمایتی را دریافت کردند افزود: طی سال گذشته افزایش تعداد بیمه‌شدگان را داشته‌ایم و البته منکر آن نیستیم که کرونا باعث شد تعدادی از کارگران بیکار شوند.