کد خبر: 89341

مدیرکل محیط زیست استان کرمان گفت: غلظت آلایندگی هوا در سطح شهر کرمان بالاتر از شاخص کیفی بوده و در مقاطی تا PM۱۹۰ هم رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، مرجان شاکری با اشاره به اینکه غلظت آلایندگی هوا در سطح شهر کرمان بالاتر از شاخص کیفی است اظهار داشت: به دلیل متغییر بودن وضعیت هوای کرمان نمی‌توان رقم دقیقی را اعلام کرد اما به طور میانگین وضعیت هوای کرمان بالاتر از شاخص کیفی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان عنوان کرد: شاخص آلایندگی ناشی از ذرات معلق در هوا بین صفر تا 50 هوای پاک، 50 تا 100 هوای سالم، بین 100 تا 150 هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، 150 تا 200 هوای ناسالم برای تمام افراد و از 200 به بالا خطرناک است.

وی با بیان اینکه شاخص آلایندگی هوای شهر کرمان در مقاطعی تا 170 و یا 190 هم بالا می‌رود اما چون عدد ثابت نیست اعلام نظر قطعی نمی‌توان کرد افزود: در شرایط موجود نیز کارگروه استانی شرایط اضطرار تصمیم به تعطیلی تمامی ادارات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان کرمان گرفت.

شاکری با اشاره به اینکه دستگاه سنجش کیفی هوای محیط زیست در شهر کرمان مجهز به سنسور  PM2.5 است و ما سنسور PM10 را نداریم و به همین دلیل ما مستندی برای ارائه به کارگروه استانی شرایط اضطرار نداشتیم که سریع‌تر اعلام نظر کنیم که این ضعف ما را دانشگاه علوم پزشکی پوشش داد البته ما از ساعت 4 صبح تشخیص افزایش آلودگی هوا را داشتیم و اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه تا ساعت 4 صبح امروز آلودگی هوا فقط در شهرستان‌های انار و راور بالاتر از حد نرمال بود اما به تدریج شهرستان کرمان و زرند نیز به آنها اضافه شد ادامه داد: در حال حاضر شاخص آلودگی هوا در شهرستان‌های انار 500، راور 432، زرند 500، کرمان 408 و فهرج 500 است.