کد خبر: 89399

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: در حال حاضر پزشک خانواده برای افراد دارای دفترچه بیمه سلامت رایگان و ساکن شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت، انتخاب شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمد جعفری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان باید در برنامه ششم توسعه اجرا می‌شد و همچنین بانک اطلاعات جامع همه ایرانیان در بیمه سلامت شکل می‌گرفت که این کار انجام شده و سازمان‌های حوزه سلامت موظفند همه اطلاعات را برای بیمه در سامانه برخط ارسال کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان افزود: از سال ۸۴ پزشک خانواده در همه مناطق روستایی کشور به‌صورت رایگان آغاز به‌کار کرده است و در حال حاضر بالغ بر ۲۳ میلیون نفر جمعیت روستایی کشور توسط 6 هزار نفر پزشک خانواده روستا درمان می‌شوند و از بسته پنج‌گانه پزشک عمومی، دندانپزشک، خدمات مامایی، دارویی و پاراکلینیک بهره می‌برند.

جعفری تصریح کرد: نقاط عشایری، روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در طرح پزشک خانواده روستا قرار می‌گیرند و از بهمن سال گذشته استان‌های کرمان، یزد، کردستان و چهار محال و بختیاری پایلوت استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده شهری شده‌اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر پزشک خانواده، برای افراد دارای دفترچه بیمه سلامت رایگان و ساکن شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت، انتخاب شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان ادامه داد: ۱۱۵ پزشک عمومی تا ابتدای خردادماه جاری در استان کرمان برای خدمت‌دهی به ۱۵۰ هزار نفر جمعیت صندوق بیمه رایگان همگانی انتخاب شده‌اند و به این مطب‌ها به شکل سرانه ماهیانه پرداختی داریم.

جعفری ابراز داشت: افرادی که فاقد پوشش بیمه هستند، می‌توانند زیرپوشش بیمه سلامت همگانی رایگان قرار گیرند و متقاضی در هنگام مراجعه قادر است پزشک خانواده خود را انتخاب کند.

همچنین معاون درمان اداره کل بیمه سلامت استان کرمان گفت: دارندگان بیمه سلامت رایگان می‌توانند با مراجعه به پزشک خانواده شهری خدمات دریافت کنند.

امیر قوام با اشاره به اینکه بیمه‌شدگان می‌توانند از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان، اداره بیمه و ... پزشک خانواده را انتخاب کنند، ابراز کرد: با مراجعه بیمه‌شدگان به پزشک خانواده، غربالگری دیابت و فشارخون انجام و پرونده سلامت برای آنها تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه تعرفه خدمات در طرح پزشک خانواده شهری پایین و ویزیت برای هر نفر در این طرح ۶ هزار تومان است، خاطرنشان کرد: افراد در موارد اورژانسی می‌توانند به بیمارستان‌های دولتی مراجعه کنند و در این طرح بسته خدمت کامل دیده شده است.

قوام تصریح کرد: بیمه‌شدگان با تجویز پزشک خانواده می‌توانند در تمام مراکز پاراکلینیک و داروخانه‌ها(خصوصی و دولتی) خدمت بگیرند.