کد خبر: 89453

بحران آب در کرمان بیداد می‌کند و در شرایطی سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها برای آبرسانی سیار پای کار آمدند، مردم حدود ۸۰ نقطه شهر کرمان باید ساعت‌ها در انتظار تانکر سیار آبرسانی بنشینند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، تابستان هنوز از راه نرسیده کمبود آب در مرکز بزرگترین استان کشور بیداد می‌کند و بسیاری از مردم این کلانشهر در گرمای شدید و طاقت‌فرسای خردادماه مجبور هستند ساعت‌ها به انتظار تانکر سیار آبرسانی بنشینند یا دبه در دست در دیگر به جست‌وجوی آب بروند.

مردم کرمان هر ساله در فصل تابستان با کمبود آب روبه‌رو بودند اما بحران آب امسال کرمان یک ماه قبل از آغاز فصل گرما چهره خود را به مردم کرمان نشان داده و مردم کویر نشان کرمان نگران بی‌آبی و گرما به انتظار تابستانی گرم و طاقت‌فرسا در خشک‌ترین سال آبی 50 سال گذشته خود نشسته‌اند.

بحران آب و کم‌آبی در کرمان بیداد می‌کند و در شرایطی سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، هلال احمر و دیگر دستگاه‌ها برای آبرسانی سیار به مردم کرمان پای کار آمدند، مردم حدود 80 نقطه شهر کرمان باید در انتظار تانکر سیار آبرسانی بنشینند.

حمید صمدانی مدیر شرکت مهندسی آب و فاضلاب شهرستان کرمان با بیان اینکه شهر کرمان در زمان پیک مصرف آب هزار و 143 لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد اظهار داشت: شرایط تأمین آب شهر کرمان بسیار بحرانی است.

وی با عذرخواهی از مردم کرمان که در این روزهای گرم و طاقت‌فرسا مجبورند کم آبی را تحمل کنند بیان کرد: هر آنچه که در حوزه اختیارات ما بود و هر اقدامی که می‌توانستیم برای جبران کمبود آب کرمان انجام دادیم اما بخت با ما یار نبود.

مدیر شرکت مهندسی آب و فاضلاب شهرستان کرمان با بیان اینکه بارش‌ها در کرمان در سال زراعی جاری در کرمان نسبت به سال گذشته 70 درصدی کاهش داشت ادامه داد: گرمای زودرس و بسیار شدید و مستمر شبانه‌روزی نیز باعث استفاده بیشتر و زودتر از کولرهای آبی شده که این مسئله بحران آب در کرمان را تشدید کرده است.

وی با تأکید بر اینکه تابستان امسال تابستانی بسیار سخت و دشواری را در پیش داریم افزود: در این گرمای شدید و طاقت‌فرسا مردم چاره‌ای جز استفاده از کولر ندارند و ما به آنها حق می‌دهیم.

صمدانی با اشاره به اینکه در وضعیت عادی تا نخستین روزهای خردادماه مشکل خاصی در تأمین آب در هیچ نقطه‌ای از شهر کرمان نداشتیم بیان کرد: گرما زودرس امسال از هفتم خردادماه باعث شد که کمبود آب در کرمان از زمان خود را نشان دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چیزی در حدود هزار و 143 لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم و حدود 80 نقطه شهر کرمان آبرسانی سیار با تانکر انجام می‌شود گفت: سپاه، ارتش، هلال احمر، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و تمام تشکیلات دولتی برای آبرسانی سیار به مردم کرمان پای کار هستند.

مدیر شرکت مهندسی آب و فاضلاب شهرستان کرمان با اشاره به اینکه شهرک مطهری به دلیل تراکم جمعیتی که در این منطقه وجود دارد با بیشترین مشکل کمبود آب روبه‌رو است افزود: همکاران ما تا ساعت 3 بامداد امروز در حال آبرسانی سیار در این منطقه بودند.

وی با بیان اینکه برای جبران کمبود آب شهر کرمان هر ساله مجبوریم که در ساعات شب ذخیره‌سازی آب را داشته باشیم ادامه داد: از ساعت حدود 11 شب ذخیره‌سازی آب در شهر کرمان آغاز شده و موقع نماز صبح فشار آب شبکه مناسب می‌شود.

صمدانی با اشاره به اینکه تمام شهر کرمان درگیر بحران کم آبی است تصریح کرد: 2 هزار و 200 کیلومتر طول شبکه توزیع آب شهر کرمان است و البته طبیعی است که برخی از مناطق شهری به دلیلی که در مسیر خط لوله اصلی آب قرار دارند کم آبی کمتری را تجربه کنند و در برخی مناطق که در انتهای شبکه قرار دارند افت فشار و کمبود آب شدیدتر باشد و عمدی در این مسئله وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هر کولر آبی بسته به اندازه آن بین 300 تا 500 لیتر در شبانه روز مصرف آب دارد گفت: کولرهای آبی کشش آب بسیار بالایی دارند و جان شبکه آب شرب را گرفته‌اند.

مدیر شرکت مهندسی آب و فاضلاب شهرستان کرمان با اشاره به اینکه تابستان بسیار سختی در پیش داریم بیان کرد: درخواست ما از مردم عزیز کرمان صرفه‌جویی و تحمل وضع موجود است تا این تابستان را پشت سر بگذاریم.

بحران آب شرب در کرمان، مشکل سالیان طولانی است و خشک‌سالی‌های مکرر دو دهه اخیر باعث شده که مردم کرمان سال‌ها با معضل کمبود آب دست و پنجه نرم کنند و هر سال وضعیت آب کرمان برتر از سال گذشته شود و از سال‌ها قبل هشدار چنین روزهایی داده شده بود اما جای این سؤال باقی است که در شرایط چرا مسئولان تنها به وعده و حل اورژانسی مشکل اکتفا کرده و کاری اساسی برای حل مشکل آب در مرکز بزرگترین استان کشور نکردند.