کد خبر: 89485

بررسی آمارهای رسمی از روند همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد شاخص‌های مطرح همه دوباره سیر نزولی به خود گرفته و آمارها کاهشی شده‌اند اما برخی کارشناسان براین باورند که نباید عادی انگاری شود چون برخی مناطق خطر همچنان در کمین است.

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ انتشار آمارهای رسمی از روند همه‌‌گیری کرونا نشان می‌دهد؛ اغلب شاخص‌ها کاهشی شده اما با توجه به طولانی شدن این روند بیم آن می‌رود که دوباره شاهد اوج گیری بیماری در آینده باشیم.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه معتقدند در شرایط فعلی نگرانی‌های ایجاد بحرانی تازه از استان‌های جنوبی و جنوب شرقی وجود دارد که شواهد بیانگر گسترش همه‌گیری در استان‌های همجوار سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر است و شاهد مثال این روند هم تغییر معنادار میزان همه‌‌گیری در جنوب استان کرمان است.

البته این نگرانی در پایتخت هم وجود دارد و طولانی شدن روند نزولی همه‌گیری عاملی برای افزایش نگرانی‌های مسئولان بهداشت و درمان در ایجاد پیک جدید بیماری شده است به صورتی که معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران اظهار داشت: طولانی شدن موج نزولی پیک چهارم و عادی انگاری مردم عاملی در نگرانی برای آغاز پیک پنجم در تهران است.

نادر توکلی همچنین تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیماری همچنان در تهران فعال است و درصورتی که هموطنان به این نکته توجه نداشته باشند احتمال بروز پیک تازه دور از انتظار نیست و ورود ویروس هندی و آفریقای جنوبی نگران کننده است.

وی افزود: بالاخره حتی بستری‌های ما هم روزانه بین 600 تا 900 مورد در نوسان است. به عنوان مثال ما در روز جمعه 28 خرداد ماه 800 مورد بستری داشتیم. البته می‌توان گفت که میزان مرگ و میر کاهش یافته است؛ چراکه اولا بیماران نسبتا نسبت به پیک‌های قبلی بدحال‌تر نیستند و دوم اینکه تعداد ترخیص‌هایمان با تعداد بستری‌هایمان تقریبا برابری می‌کند و بعضی روزها میزان ترخیصی‌ها هم بیشتر است.

توکلی با بیان اینکه در حال حاضر تقریباً حدود 4000 بیمار بستری مبتلا به کرونا در شهر تهران داریم، گفت: از این تعداد روزانه درصدی ترخیص و درصدی هم بستری می‌شوند. بستری روزانه هم بین 600تا 900 نفر است. در سه هفته اخیر روند کاملا سینوسی است و به صورت محسوس و هفتگی کاهش چشمگیری نداریم که این موضوع مقداری نگران‌کننده است. به هر حال بیم ایجاد موج جدید را داریم.

وی با بیان اینکه میزان مراجعات سرپایی نیز بین 4000 تا 5500 نفر در نوسان است و بالا است، گفت: باید مراقبت‌ها را افزایش دهیم که خوشبختانه سطح رعایت پروتکل‌ها در تهران نسبتا بد نیست. البته برخی محدودیت‌ها کماکان باید حفظ شود و نمی‌توان کامل محدودیت‌ها را برداشت. بیشترین چیزی که می‌تواند در سه ماهه تابستان کمک کند، بالا بردن پوشش واکسیناسیون است.

وی درباره وضعیت رعایت پروتکل‌ها در تهران، گفت: میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران متغیر و بین 70 تا 75 درصد است. در عین حال واکسیناسیون هم به دلیل توقفی که در واردات ایجاد شد، متوقف ماند که البته در حال حاضر واکسن وارد شده، اما هنوز توزیع آن به صورت کامل انجام نشده است. زمانیکه توزیع کامل شود، واکسیناسیون اولویت‌های سنی سالمندان را مجددا فعال می‌کنیم.


اوج گیری کرونا در استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان جنوبی رودبار، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز، 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 464 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 275 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 105 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 14 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 52  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری 88 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 479 مورد رسیده است.

وی به فوت 8 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 32 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.