کد خبر: 89488

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: سال گذشته شوراهای حل اختلاف 188 هزار پرونده را مختومه کردند که 55 هزار پرونده از طریق صلح و سازش مختومه شده که 41 درصد از پرونده‌های صلح و سازش را شامل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، یدالله موحد صبح امروز در نشست مشترک مدیران خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های استان با رئیس کل دادگستری استان به‌مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: تعامل فی مابین دستگاه قضا طی دو سال گذشته با رسانه‌ها که دوره تحول قضایی بوده اثربخش بوده و در سند تحول مردم‌محور، نقش رسانه‌ها در جلب همکاری مردم غیرقابل انکار است و تعامل، همکاری و مشارکت رسانه‌های جمعی و قوه قضائیه لازم و ضروری است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: در سال گذشته در مراجع مختلف قضایی 564 هزار پرونده قضایی مختومه شده و در کنار آن رسیدگی به ۱۲۸ هزار پرونده در شورای حل اختلاف استان انجام و مختومه شده‌اند.

وی افزود: همکاران قضایی در نهادهای شبه قضایی ۴۷ هزار پرونده را رسیدگی و در صدور آرا مشارکت داشتند، در مجموع بیش از ۷۰۰ هزار فقره پرونده رسیدگی و منجر به صدور رأی شده است.

موحد ادامه داد: اگر پرونده‌های شبه قضایی را مورد توجه قرار دهیم، سرانه هر قاضی حدود ۲ هزار پرونده است.

وی ابراز کرد: همچنین پرونده‌های یکتا ورودی به دستگاه قضایی ۳۶۱ هزار و ۸۷۱ پرونده غیر از شورای اختلاف بوده و ۱۸۸ هزار پرونده یکتا ورودی شورای حل اختلاف بوده است.

موحد با اشاره به اینکه روزانه ۲۵ هزار نفر مراجعه‌کننده به مراجع قضایی استان داریم که در دوران کرونا کمتر شده است، اضافه کرد: روزانه ۶۰۰ جلسه محاکمه در واحد‌های قضایی استان برگزار می‌شود، علاوه بر آن روزانه یک‌هزار و ۲۰۰ جلسه دادرسی در استان شکل می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: در راستای سند تحول شاهد اتفاق خوب در حوزه قضایی استان و ارتقای رضایتمندی مردم هستیم؛ بر اساس سامانه نظرسنجی، ۶۷ درصد اظهار رضایت مردم را داشتیم که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رشد و عملکرد دستگاه قضایی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: در استان کرمان سال گذشته مسؤولان دادگستری استان یک‌هزار و ۹۳۶ مورد ملاقات مردمی داشتند و ملاقات‌های مردمی رؤسای حوزه‌های قضایی و دادستانی بیش از ۲۹هزار و۵۰۰ مورد بوده است و این یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش رضایتمندی مردمی است.

موحد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۳۱۷ شعبه شورای حل اختلاف در استان فعال است، گفت: یک‌‌هزار و ۴۰۰ نفر در این شعب در کنار ۳۹۷ قاضی در استان خدمات می‌دهند.

وی یادآور شد: سال گذشته شوراهای حل اختلاف ۱۸۸ هزار پرونده را مختومه کردند که ۵۵ هزار پرونده از طریق صلح و سازش مختومه شده که ۴۱ درصد از پرونده‌های صلح و سازش را شامل می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان داشت: ۲ هزار و ۹۴۶ پرونده از این تعداد پرونده‌ها مربوط به زندانیان بوده است که در نتیجه این تلاش ۸۶۹ زندانی آزادی خود را به دست آوردند، همچنین در ۲۹ فقره پرونده قتل عمد محکوم علیه از قصاص رهایی پیدا کردند.

موحد عنوان کرد: در حفظ حقوق ۸۷۷ مورد حکم قطعی و لازم‌الاجرا به نفع دولت صادر شده و  ۹۷۸ نفر تحت تعقیب کیفری قرار گرفته و ۱۱۴۶هکتار اراضی به بیت‌المال اعاده شد و ۳۱۱ مورد حکم قلع و قمع صادر شد.

این مقام قضایی ادامه داد: شوراهای حل اختلاف استان در زمینه صلح و سازش کیفری پرونده‌ها رتبه دوم، در زمینه پرنده‌های حقوقی رتبه هفتم و در مجموع رتبه چهارم کشوری را در سطح کشور  را دارند.

موحد در ادامه اظهار داشت: برای تثبیت و مالکیت دولت تاکنون ۱۶ میلیون هکتار اراضی دولتی در کرمان تثبیت شده که بیش از ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار هکتار مرتبط به سال ۹۹ است و امیدوارم با همین روند که دنبال می‌شود در پایان سال جاری مالکیت دولت را نسبت به تمام اراضی تثبیت کنیم و سند تک برگ به نفع دولت صادر شود که زمینه بسیاری از زمین‌خواری‌ها از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۵۴۷ میلیارد تومان از مطالبات بانک‌های استان از طریق دستگاه قضایی وصول شده که  ۱۵۰درصد رشد داشته است، همچنین اداره کل بازرسی ۲۶۰ مورد بازرسی برای صیانت از حقوق بیت‌المال داشته است و مبلغ معاملات ابطالی بالغ ۴۶۷ میلیارد ریال بوده است و ۱۴۰ متهم را به مراجع مختلف معرفی کرده است.

مقام ارشد قضایی در استان کرمان گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی مسؤولیت اصلی تولید و پشتیبانی به عهده دولت است و قوه قضائیه پشتیبان دستگاه‌های اجرایی برای رونق تولید و افزایش جهش تولید و مانع‌زدایی است.

وی با تأکید بر اینکه مقابله با مفاسد اداری در دستور کار جدی است و تلاش می‌شود موانع اصلی تولید را برطرف کند، افزود: در این زمینه ۳۱۹ پرونده تشکیل شده است.

موحد ادامه داد:سال گذشته ۲۸ فقره پرونده در زمینه مفاسد اقتصادی تشکیل شده و ۶۲ نفر از مدیران ارشد شامل مدیران کل معاونان و کارشناسان تتت تعقیب کیفری قرار دادیم اتهامات آنها اختلاس، ارتشا، تضییع اموال دولتی، پولشویی و... بوده است که بعضاً منجر به صدور حکم و بعضی در حال پیگیری و بعضی هم در حال رسیدگی و صدور حکم است همچنین در درون قوه قضائیه هم چهارده نفر از کارکنان دستگاه قضایی در استان پرونده برای آنان تشکیل شده است.

موحد با اشاره به اینکه تلاش شده مشکلات بنگاه‌های تولیدی برطرف و موانع را برداریم، یادآور شد: از بیکاری ۱۱ هزار و ۴۰۹ نفر در استان جلوگیری شده و کارگاه‌های تولیدی حمایت و احیاء شدند.

وی در زمینه ساماندهی جمعیت کیفری استان و کاهش آن که از محورهای اصلی سند تحول قوه قضایی است، توضیح داد: سال گذشته در چهار مناسبت ۴۶۰ نفر از زندانیان مشمول عفو شدند.

موحد با اشاره به اینکه ۳۵۳ نفر با مساعدت خیران از طریق ستاد دیه در سال ۹۹ آزاد شدند، گفت: ۴۵ نفر هم امسال آزاد شد و ۱۵ میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی برای آزادی زندانیان در سال گذشته در استان استفاده شدند.

وی به ۲۱۳۸ مورد بازدید قضات دادگستری از زندان‌های استان اشاره داشت و ابراز کرد: ۱۰۰ درصد خانواده‌ها ی زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت‌های انجمن حمایت‌های زندانیان هستند.

موحد عنوان کرد: ۳۸۱۵ مجازات جایگزین حبس در استان صادر شده و نیز ۸۱ نفر از زندانیان تبعه افغانستان از زندان‌های استان برای تحمل مجازات به زندان‌های کشور افغانستان منتقل شدند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه اظهار کرد: بعد از شیوع کرونا بحث زندانیان در بندهای بسته بود که هفت لایه قرنطینه ایجاد شد و یکی از اقدامات بسیار موثر انجام دادرسی‌های الکترونیکی یا اعزام بدرقه الکترونیکی زندانیان بود که از ابتدای شیوع کرونا بیش از ۱۱ هزار جلسه دادرسی الکترونیکی در زندان‌های استان داشتیم.

وی در بحث هوشمندسازی دستگاه قضایی به‌منظور سهولت در دادرسی و سرعت در رسیدگی و کاهش مراجعات مردمی به این دستگاه به‌خصوص در شرایط کرونا، استفاده از تکنولوژی نوین و سامانه‌های مجازی را ذکر کرد که یکی از نمادهای تحول است و اضافه کرد: بالغ بر ۴۰ سامانه در این زمینه فعال شده است.