کد خبر: 8983

دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ضمن هشدار نسبت به افزایش ۱۰ درصدی مصرف قلیان در دختران اعلام کرد: سن مصرف دخانیات از ۱۴ سال به ۱۰ سال رسیده و متاسفانه مصرف دخانیات بویژه در نوجوانان و جوانان که دانشجو هستند و یا در مقطع دبیرستان تحصیل می کنند افزایش یافته است.

دکتر محمدرضا مسجدی، با طرح این سوال از مردم که" آیا در حال حاضر مبارزه با دخانیات در کشور محسوس است؟ " به انتقاد از نحوه اجرای" قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات" پرداخت و عنوان کرد: ایران عملکرد ضعیفی در زمینه مبارزه با دخانیات داشته و قوانین و آیین نامه های موجود به طور کامل اجرا نمی شوند، در این شرایط با وجود آن که حدود ۸۵ درصد از مردم ایران سیگار نمی کشند، اما مستقیما در معرض دودها و مضرات آن قرار دارند.

وی ادامه داد: سال گذشته در یک نظرسنجی از مردم مشخص شد کمتر از دو درصد آنها از وجود قانونی تحت عنوان" قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات" آگاه بوده اند. زیرا طی شش سالی که از تصویب این قانون می گذرد، هیچگونه اطلاع رسانی در خصوص آن انجام نشده است و دستگاه های اجرایی در خصوص تحقق بندهای مربوط به این قانون ضعیف و کند عمل کرده اند.

دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ضمن اعلام این خبر که سن مصرف دخانیات از ۱۴ سال به ۱۰ سال رسیده است، اظهار کرد: مصرف دخانیات بویژه در نوجوانان و جوانان که دانشجو هستند و یا در مقطع دبیرستان تحصیل می کنند افزایش یافته است.

وی ضمن هشدار نسبت به افزایش ۱۰ درصدی مصرف قلیان در دختران اظهار کرد: این آمارها تکان دهنده هستند. چندی پیش شهرداری تهران نیز آماری را از سطح مناطق خود استخراج کرد که نشان دهنده کاهش سن مصرف دخانیات در تهران است و در این میان زنان و دختران بیش از هر چیز هدف قرار گرفته اند.

ورود بدون محدودیت ۳۲۰ میلیون دلار سیگار امریکایی به کشور!

مسجدی در ادامه با اشاره به اینکه چهار کمپانی بزرگ دنیا هدایت گر تولید و توزیع سیگار در جهان هستند، اظهار کرد: در حال حاضر بر اساس قوانین وضع شده اگر شرکتی بالغ بر پنج میلیون دلار مبادله تجاری با ایران داشته باشد مورد تعقیب قرار می گیرد و اگر این مبلغ به بیش از ۵۰ میلیون دلار برسد ملزم به پرداخت جریمه خواهد شد اما در حال حاضر یک کمپانی امریکایی بدون هیچ محدودیتی ۳۲۰ میلیون دلار سیگار وارد ایران کرده است که مبین هدف کشورهای غربی برای ضربه زدن به نظام است.

مصرف سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور

دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با بیان اینکه سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود، اظهار کرد: از سوی دیگر ۶۰ درصد مالیاتی که بر دخانیات بسته شده نیز باید به وزارت بهداشت تعلق بگیرد که در حال حاضر اینگونه نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیماریهای غیرواگیر دومین علت مرگ و میر در کشور است، اظهار کرد: همواره بر چند عامل اساسی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر تاکید می شود که تغییر سبک زندگی، مصرف مواد غذایی سالم، ورزش، کنترل وزن و اجتناب از مصرف دخانیات از جمله آنهاست.

مسجدی اضافه کرد: در این میان ترک مصرف سیگار آسانتر به نظر می رسد و می توان به راحتی برای آن برنامه ریزی کرد.

دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در پایان بر ضرورت نظارت مجلس بر قوانین مصوب خود از جمله قانون جامع مبارزه با دخانیات تاکید کرد و گفت: برخلاف آن که ستاد مبارزه با دخانیات باید هر شش ماه یکبار تشکیل جلسه دهد، اما طی شش سال گذشته تنها دو بار جلسه داشته است.