کد خبر: 9756

از سوی نمایندگان شوراهای محلی در بخش خرم آباد از ورود زباله شهرستان تنکابن به منطقه پرده سر ۲ هزار ممانعت شد.

از سه شب گذشته تاکنون نمایندگان شوراهای محلی در منطقه پرده سر واقع در بخش خرم آباد شهرستان تنکابن به علت مخاطرات زیست محیطی، آلودگی محیطی و آب ناشی از شیرابه های روان محل دپوی زباله ها در سایت کمپوست پرده سر، از ورود خودروهای سنگین حمل زباله به این نقطه ممانعت شده و آنها دیگر نمی گذارند زباله ای در این مکان دپو شود.

یکی از اعضای نمایندگی شورای محلی در روستای لات پرده سر در گفت وگو با خبرنگار فارس در تنکابن با انتقاد از رهاکردن پروژه ای که چند سالی است با سوء مدیریت در فازهای متفاوت در حل مشکل پسماندها ناموفق عمل کرده و منطقه را با بحران مواجه ساخته است، تاکید کرد: مسئولان قول مساعد داده بودند موانع این پروژه برطرف شود ولی این امر مشاهده نشد.

ارسلان قنبری افزود: پس از مساعدت مسئولان دیدیم این پروژه با یک استارت نمادین مجدداً متوقف شد و مدتی نیز یک گروه در آن به تفکیک زباله می پرداختند و قرار بود این سایت را راه اندازی کنند اما این امر نیز محقق نشد.

وی یادآور شد: امروز این پروژه با توجه به حدود پنج سال تلاش و پیگیری، با سوءمدیریت و اشتباهاتی که داشته ناکام و شکست خورده مانده است و هم اینک نیز هیچ اراده ای برای حل مشکلات عدیده آن وجود ندارد.

قنبری در ادامه گفت: از حدود سه سال قبل شیرابه های زباله های دپو شده در پرده سر به پائین دست سرازیر و وارد انهار و رودخانه ۲ هزار می شود.

وی ادامه داد: طی این مدت چندین راس دام نیز بر اثر همین آلودگی ها بیمار و تلف شده اند.

قبری تصریح کرد: ادامه این وضع با آلودگی دام و محیط که منجر به آلودگی آب های زیرسطحی نیز می شود برای هیچ یک از ساکنان روستاهای پایین دست این سایت پذیرفته نیست و هرچه پیگیری کردیم کسی پاسخگو نبوده و به غیر از وعده های غیرعملی اقدام موثری نیز در این راستا صورت نپذیرفت.

این مسئول اذعان داشت: برای جلوگیری از بحران و پیشگیری از مخاطرات فراوان برای سلامت مردم از ورود هر گونه زباله به سایت کمپوست پرده سر ممانعت می شود.

قنبری با هشدار به مسئولان امور بهداشت محیط زیست تاکید کرد: از مسئولان امر در حوزه بهداشت محیط و محیط زیست شهرستان درخواست می کنیم بررسی از وضعیت آلودگی محیطی و آب منطقه داشته باشند تا مردم از نگرانی خارج شوند.

معاون عمرانی استاندار مازندران نیز در پاسخ به این مشکل پیش روی به خبرنگار فارس گفت: با توجه به تلاش هایی که صورت گرفت گروه های جدید که برای احداث کارخانه کمپوست مدرن به منطقه آمده اند قادر به اجرای پروژه در پرده سر نیستند و مسئولان شهرستان در پی تهیه زمینی در پایین دست در فواصل نزدیک به شهر تنکابن هستند تا مشکلات گذشته را نداشته باشد اما با توجه به وضعیت زمین و کمبود آن در پایین دست و گرانی آن این مهم هنوز محقق نشده است.

عیسی هاشمی حیدری افزود: با توجه به اینکه محققان استان در دانشگاه نوشیروانی بابل به تکنولوژی نوینی در تصفیه فاضلاب، پساب ها و شیرابه های زباله دست یافته اند ما از مسئولان شهرداری ها به ویژه در شهرستان تنکابن درخواست می کنیم برای حل این مشکل یعنی تصفیه شیرابه های زباله های دپو شده که طی سالیان متمادی در سایت پرده سر دپو شده است با این گروه وارد مذاکره شوند و از این محققان کمک بگیرند زیرا این گروه به تکنولوژی نوینی برای تصفیه فاضلاب، پساب ها و شیرابه های زباله دست یافته و با این روش می تواند آن را به آب روان و یا حتی آب شرب تبدیل کنند.