کد خبر: 9764

رییس انجمن تالاسمی:

رییس انجمن تالاسمی گفت: بسیاری از مواقع رفتارهای اجتماع تاثیر منفی بر روحیه بیماران خاص و صعب العلاج دارد، چرا که به این افراد با احساس ترحم نگریسته و حتی با الفاظی مانند «طفلکی» از آنان یاد می شود. این درحالیست که مردم باید در مواجهه با بیماران خاص مانند مبتلایان به تالاسمی از واکنش های ترحم آمیز خودداری کنند.

دکتر مجید آراسته، افزود: ممکن است اظهارنظرهای مردم نسبت به بیماران خاص و صعب العلاج به علت احساس دلسوزی و همدردی با آنان بیان شود، اما نوع بیان آن به گونه ای باشد که بر روحیه بیمار تاثیر منفی بگذارد. در این شرایط بیمار ترجیح می دهد کمتر وارد اجتماع شود.

وی با بیان اینکه یکی از برزگترین معضلات مبتلایان به بیماری های مزمن و صعب العلاج، افسردگی است، اظهارکرد: این بیماران به علت ابتلا به این بیماری ها، محدودیت هایی را در خود حس می کنند یا متاسفانه جامعه آنان را معلول یا ناتوان می داند در نتیجه به راحتی نمی توانند وارد اجتماع شوند و توانمندی های خود را نشان دهند، در این شرایط ممکن است دچار افسردگی شوند.

رییس انجمن تالاسمی با بیان اینکه مبتلایان به بیماری های خاص و صعب العلاج توانمند هستند، اما خانواده ها کمتر آنان را به سطح اجتماع می برند، تصریح کرد: برخی از مادران در مراجعه به مراکز درمانی اظهار می کنند که غیر از پزشک و مرکز درمانی، هیچ کس نمی داند که فرزند آنها به بیماری هایی مانند تالاسمی مبتلا است.

وی با اشاره به وضعیت ازدواج بیماران خاص و صعب العلاج، اظهار کرد: برخی مواقع خانواده هایی که یکی از اعضای آن مبتلا به این بیماری هاست، به راحتی نمی توانند ازدواج کنند. به عنوان نمونه پدر و مادر بعضی از آنها می گویند که دو تا سه فرزند دارند، اما این افراد قادر به ازدواج نیستند چرا که یکی از اعضای خانواده به بیماری هایی مانند ام اس و تالاسمی مبتلاست و خانواده های دیگر گمان می کنند که سایر اعضای این خانواده نیز به این بیماری ها مبتلا هستند یا ناقل ژن آن محسوب می شوند.

آراسته در پایان با اشاره به وضعیت بیماران خاص و صعب العلاج در اجتماع گفت: گاهی اوقات به علت باورهای رایج، این بیماران با موانعی در زمینه اشتغال مواجه هستند و امکان دارد که نتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. در این شرایط احتمال ابتلای آنان به افسردگی زیاد است.