کد خبر: 86362

استاندار کرمان:

استاندار کرمان با اشاره به نتایج حاصل از اجرای طرح مثلث اقتصادی در استان گفت: میزان اشتغال ایجاد شده در استان طی سال گذشته 40 هزار مورد بوده است که این میزان اشتغال ایجاد شده راستی‌آزمایی شده و پایدار است و کد تامین اجتماعی دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، علیرضا رزم‌حسینی صبح امروز در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ستاد اقتصاد مقاومتی و فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: نخستین مشکل استان‌ها بروکراسی اداری و ناکارآمدی نظام اداری است و موانع پرهزینه و سنگین را مواجه هستیم.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه نظام تمرکزگرایی مشکل دوم استان‌ها است، گفت: هنوز مدل قرن 19 را داریم اجرا می‌کنیم، در حالی که حوزه دانش‌های روز ما را به سمتی می‌رود که باید تدبیر جدی در تمرکزدایی باشیم.

رزم‌حسینی به قوانین مزاحم اشاره داشت و ابراز داشت: 52 مورد از این قوانین در استان کرمان را احصاء کردیم و به نماینده‌ها دادیم تا برای رفع موانع توسعه اصلاح شوند.

وی دولتی بودن توسعه را نیز مشکل‌ساز دانست و ادامه داد: باور داریم که توسعه گفتار دولت شده در حالی که دولت باید ناظر و کنترل داشته باشد و توسعه را به بخش غیردولتی و خصوصی بدهند.

استاندار کرمان تصریح کرد: اختلافات سیاسی نیز منجر می‌شود بعضا توسعه متوقف شود و عدم تبادل توسعه‌ای در مناطق نیز مشهود است.

وی عدم انسجام دستگاه‌های اجرایی و ارکان حکومت برای توسعه را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما ارکانی که همگرا و همدل باشند در یک موضوع توسعه اقتصادی نداریم.

رزم‌حسینی تصریح کرد: به این فکر افتادیم اگر بخواهیم چالش‌ها را در سطح استان خودمان رفع کنیم، اول مثلث توسعه اقتصادی را با هدف ایجاد همگرایی و انسجام بخشی دستگاه‌های حکومتی در امر توسعه اقتصادی استان مطرح کردیم.

استاندار کرمان با اشاره به نتایج حاصل از اجرای طرح مثلث اقتصادی در استان اظهار داشت: نرخ بیکاری ما قبل دولت یازدهم، 12 درصد بود و الان به حدود 10 درصد کاهش یافته و نرخ مشارکت اجتماعی در این استان به 38 درصد افزایش یافته است.

وی میزان اشتغال ایجاد شده در استان کرمان در سال 95 را 45 هزار مورد و در سال گذشته 40 هزار مورد عنوان کرد و گفت: این میزان اشتغال ایجاد شده راستی‌آزمایی شده و پایدار است و کد تامین اجتماعی دارند.

رزم‌حسینی ابراز داشت: صادرات استان کرمان طی‌ سال‌های گذشته دو برابر شده است در حالی که صادرات شرکت ملی مس سرچشمه و گل‌گهر در ارقام استان کرمان نیست و از گمرک استان‌های دیگر انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: رشد شرکت‌های دانش بنیان در استان کرمان بسیار مشهود است و صادرات آنها در سال گذشته به 400 میلیون دلار رسید.

رزم‌حسینی رشد صنعتی را به عنوان شاخص‌های بهبود و توسعه اقتصادی در استان کرمان با 23 درصد افزایش برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان کرمان داریم.

وی ابراز داشت: در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که بیشترین درآمد و کمترین هزینه را برای ایجاد اشتغال دارد و گرشگری خارجی استان کرمان به 130 هزار نفر رسید و رتبه اول بوم‌گردی در کشور را داریم.

رزم‌حسینی گفت: این کارها به معنی نداشتن چالش و محرومیت در استان کرمان نیست، بلکه با همگرایی و مثلث اقتصادی می‌توان مشکلات را برطرف کرد.

استاندار کرمان با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اول سال 93 ایده دادیم که یک شهرستان را به بخش غیردولتی بدهیم که توسعه آن را به عهده بگیرد و استانداری و ائمه جمعه و دیگر ارکان دولت هم به حمایت آنها بپردازند. 

وی افزود: در حال حاضر استان کرمان را به هشت منطقه اقتصادی تقسیم‌بندی کردیم و 23 معین، امر توسعه در شهرستان‌ها را به عهده گرفته‌اند.

رزم‌حسینی با بیان اینکه تمام این اقدامات به واسطه حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ اقتصادی صورت گرفته است، گفت: استان کرمان در سال گذشته بالاترین پرداخت مالیاتی داشته و 620 میلیارد تومان مازاد مالیاتی داشتیم اما دریغ از اینکه یک ریال آن به استان برگشت داده شود.

انتهای پیام/