کد خبر: 86551

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی جنوب کرمان:

فرمانده یگان حفاظت منایع طبیعی جنوب کرمان با اشاره به اینکه موارد عمدی حریق در این منطقه زیاد است گفت: ایجاد حریق عمدی و سهوی جرم است و مجازات‌هایی مانند حبس و جریمه را شامل می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سرهنگ خانباز امیرافضلی صبح سه شنبه در کارگاه آموزشی ویژه جوامع محلی «عشایر، مرتع‌داران و دامداران» با موضوع حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی جنوب کرمان از انسان به عنوان مهم ترین عامل تخریب منابع طبیعی نام برد و اظهار کرد: انسان با بهره برداری بی رویه، جنگل ها و مراتع را در معرض خطر قرار داده است.

وی در خصوص احتمال آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی استان کرمان با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و کاهش بارندگی ها هشدار داد و افزود: در جنوب استان کرمان موارد عمدی حریق زیاد است و عمده دلیل عاملان ایجاد حریق عمدی مربوط به تصرف اراضی و اختلاف‌های قومی و قبیله‌ای است.

امیرافضلی از تشدید برخورد با عاملان ایجاد حریق عمدی خبر داد و تاکید کرد: ایجاد حریق عمدی و سهوی جرم به شمار می آید و به تناسب آن مجازات‌هایی مانند حبس و جریمه را شامل می شود.

وی برگزاری چنین کارگاه هایی در فرهنگ سازی موثر دانست و افزود: در مواردی هم بی توجهی چوپانان منجر به بروز خسارت های جبران ناپذیر در مراتع منطقه شده است و باید در این زمینه آموزش های بیشتری به جامعه هدف ارائه شود.

فرمانده یگان حفاظت منایع طبیعی جنوب استان کرمان از رصد محل هایی که احتمال وقوع حریق در آنجا وجود دارد توسط اکیپ‌های یگان حفاظت خبر داد و افزود: از مردم می خواهیم در این حوزه با ما همکاری کرده و در صورت مشاهده هرگونه اقدام غیرقانونی نسبت به منابع طبیعی از قبیل قطع درخت، آتش‌سوزی و تصرف‌های عدوانی اراضی ملی مسئولان را از طریق کد امداد مرتع و جنگل با شماره ۱۵۰۴ در جریان قرار دهند.