کد خبر: 87233

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور:

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: این پدیده مبارک که چند سالی است باشکوه تر از سال قبل و با حضور میلیونی مردم شریف، متدین و عاشقان حضرت اباعبدالله علیه السلام پیاده روی از نجف تا کربلا اتفاق می افتد استثناء است و مسبق به سابقه نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ "نصرت اله لطفی" قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور درباره پیاده روی اربعین حسینی گفت: این پدیده مبارک که چند سالی است باشکوه تر از سال قبل و با حضور میلیونی مردم شریف، متدین و عاشقان حضرت اباعبدالله علیه السلام پیاده روی از نجف تا کربلا اتفاق می افتد استثناء است.

 

وی با اشاره به اینکه در گذشته تاریخ آمده که مردم عراق پیاده روی هایی داشتند اما رژیم بعث مانع شد، افزود: پیاده روی با این شکوه و عظمت و حضور میلیون ها نفر و ایرانیان سلحشور و عاشورایی، مسبوق به سابقه نیست.

 

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور  با بیان اینکه پیاده روی اربعین یک موج عظیم و بسیار تأثیرگذار در عرصه بین الملل است ، اذعان کرد:  نباید فراموش کنیم این پیاده روی در شرایطی آغاز شد که کشورعراق توسط آمریکایی ها اشغال شده بود.

 

وی با اشاره به حضور بیگانگان در عراق، فعالیت های تروریستی، بعثی های خبیث، تلاش مذبوحانه رژیم آل سعود و وهابیت برای تحت فشار قرار دادن و آسیب وارد کردن به این حرکت حماسی و الهی تصریح کرد: این مانور شیعه قابل مقایسه با هیچ حرکتی نیست که مشابهی برای آن داشته باشیم زیرا میلیون ها انسان با پای پیاده و خیلی حماسی، پرشور، جهت دار و با پیام عاشورایی در شرایطی که انوع تهدیدها متوجه  مردم است اما سلحشورانه در صحنه حضور دارند.

لطفی درباره اینکه چگونه باید از این حرکت بهره برداری کرد؟ گفت: رسانه های کشور ما پوشش دهنده این حرکت هستند اما عمدتاً نظام سلطه با محوریت آمریکا به دلیل خوف و وحشتی که از این حماسه و حضور دارند، سال های قبل پوشش رساه ای این حرکت را کتمان کردند و اینجاست که رسالت همه بخش های رسانه ای، رسانه ملی با همه ظرفیت، خبرگزاری ها و شبکه های مجازی با ارتش بیست میلیونی سایبری در درون کشور باید پیام رسان این حرکت الهی و عاشورایی در کل دنیا باشند.

 

دولت نباید نگاه درآمدزایی داشته باشد

 

وی افزود: در پیاده روی اربعین امسال مسوولان و به ویژه دولت نباید نسبت به حرکت مردمی که با روحیه عاشورایی و با احتمال هر نوع خطر، سلحشورانه و جانانه در این عرصه حضورپیدا می کنند، نگاه درآمد زایی داشت و این اشکالی است که از سال قبل هم مطرح بود و مراجع عظام تقلید و بسیاری از دلسوزان هشدار دادند که حالا چقدر ترتیب اثر داده شد جای خود دارد و قابل بحث است اما نگاه، درآمدی نباید باشد.

لطفی اظهار کرد: ما نباید فراموش کنیم در سال اول این حرکت حماسی و حسینی، دولت عراق با همه تنگناهایی که از جهت اقتصاد و در آمد و حضور بیگانگان در کشور داشت اما برای اولین بار ایرانیان را در ورود به خاک عراق از ویزا معاف و از 160 هزار تومان ویزای هر ایرانی چشم پوشی کرد اما متأسفانه در کشور خودمان از آن عوارض خروج از کشور هم چشم پوشی و صرف نظر نکردیم.

وی تصریح کرد: این را به مسوولان در جلسات مربوطه عرض کردم چگونه توقع داریم مسئولین عراق از 160 هزار تومان چشم پوشی کنند و این کار انجام شد ولی ما برای چند هزارتومان ناقابل از زائر پول گرفتیم، این اصلا زیبنده نبود و نتیجه این شد از سال بعد دولت عراق شروع به گرفتن ویزا و آن مبالغ کلان کرد و دیگر به هیچ عنوان حاضر به چشم پوشی نیست؛ بنده این را ناشی از عملکرد خودمان می دانم.

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور بیان کرد: مگر جز این است در زلزله، سیل، حوادث ناگوار و غیرمترقبه، هلال احمر امداد رسانی می کند؟ چرا باید برای در پیاده روی اربعین از مردم حق بیمه بگیرند؟ هزینه های سالهای قبل را و پولی که بیمه ها از زوار گرفتند را مقایسه کنند؟ چرا نگاه درآمد زایی باید داشته باشند؟

 

وی با اشاره به تهدیداتی که در سال جاری متوجه این حرکت عاشورایی است، افزود: این گرانی هایی که مردم تحمل می کنند و پول چند برابری که باید بابت عوارض پرداخت کنند؛ سال قبل ویزا 160 و امسال حدود 370 هزار تومان است؛ این را زائری می خواهد پرداخت کند که برای او سخت است و الان برای اداره زندگی یومیه خود مشکل دارد. چرا نباید بیمه ها، زائر را بیمه افتخاری کنند؟

لطفی ادامه داد: در این مانور، افتخار شیعه و نماد سلحشوری شیعه در این حرکت الهی سهم دولت محترم کجاست؟ این مطالبه جدی است؛ نمایندگان مجلس نامه زدند و مراجع توصیه دارند.

لطفی با اشاره به دریافت هزینه پارکینگ در مرز گفت: زمین دولتی و ملی با این همه نیروی انتظامی و بسیج و سپاه سرافراز در تآمین امنیت و خدمت به مردم آیا مشکل دارد؟ که دولت و مسئولین ذیربط در وزارت راه برای خودرو مردم بگویند اینجا بخش خصوصی است؟ توصیه و مطالبه مؤکد ما این است از دولت می خواهیم در عمل در خدمت به زوار اربعین باشد، امسال وضعیت خاصی در خاک عراق است.

 

 

وی در ادامه تصریح کرد: یک کشاکش بین آمریکا و وهابیت در تصدی جایگاه های مدیریت عراق با نگاه غربی- عربی است که به فضل الهی رییس مجلس عراق، رییس جمهور و نخست وزیر او با یک نگاه به جبهه مقاومت هستند و این یعنی امریکا زخمی است و وهابیت و امارات در عراق زخم خورده اند.

لطفی بیان کرد: در این شرایط تامین امنیت کار مضاعفی می طلبد که مسوولان ما همه تدابیر را اندیشیدند، اما نگاه درآمدی هرگز نباید داشته باشد و نگاه سهیم بودن در این حرکت باشد.

دشمن در صدد تحریف و القاء شبهه است

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به نرخ بالای ارز برای زائران کربلا اظهار کرد: ما تجربه کردیم و اسناد و مدارکی هم در اختیار است که دشمنان اسلام و نظام سلطه به گونه ای با  برنامه ریزی در صدد تحریف این مسیر الهی و صراط مستقیم هستند.

وی ادامه داد: ما در سال 96 دیدیم افرادی از کشورهای مختلف غربی صرفاً با همین نگاه در اربعین حضور داشتند. تحریف، القاء شبهات و به خصوص به نوعی ایجاد اختلاف بین ایران و عراق، واقعه بصره را که فراموش نکردیم که دست آمریکا در کار بود.

لطفی تصریح کرد: اخبار ما حاکی از آن است که مردم متدین عراق آمادگی دارند عاشورایی تر و با آمادگی بیش از پیش در خدمت زوار ایرانی باشند.

وی با اشاره به اینکه دشمن در تلاش برای تأثیرگذاری در راستای ایجاد انحراف و خرافات در این حرکت الهی است که این هوشیاری می طلبد، تصریح کرد: از منظر آسیب شناسی حرکت اربعین، از زوار خودمان هم استدعا دارم نسبت به پذیرایی و اظهار محبت مردم عراق نباید بی تفاوت باشند.

این مسوول بیان کرد: عراقی ها آن همه موکب و پذایرایی و امکانات اسکان و... فراهم کردند، برویم ارتباط با آنان برقرار کنیم و یک محیط صمیمی و عاطفی ایجاد شود لذا به هیچ عنوان زیبنده نیست در مسیر نجف تا کربلا خط کش ایرانی_ عراقی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دشمن می خواهد از این به عنوان یک آسیب استفاده کند که ذهن عراقی نسبت به ایرانی منفی شود و این از جمله آسیب ها است. باید مسوولان اهتمام ویژه ای در اطلاع رسانی و توجیه زوار داشته باشند.

انتهای پیام

 

 

انتهای پیام