کد خبر: 87248

معاونت فنی ستاد بازسازی عتبات استان کرمان:

معاونت فنی ستاد بازسازی عتبات استان کرمان گفت: مراحل پایانی ساخت سگمنت‌های بتونی گنبد حرم مطهر نزدیک است و پانل‌های بتونی پوسته گنبد در حال نصب آزمایشی می‌باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبری ؛ پانل‌های بتونی پوسته گنبد جدید حرم مطهر امام حسین علیه السلام به مرحله نصب آزمایشی رسید.

دکتر مهدی نیکویی معاونت فنی ستاد بازسازی عتبات استان کرمان با اعلام این خبر ضمن یادآوری ضرورت ترفیع گنبد و مقاوم سازی ستون‌های اطراف ضریح حرم مطهر امام حسین علیه السلام، اظهار داشت: افتخار انجام این دو پروژه به ستاد بازسازی استان کرمان رسید و از سال ۱۳۹۳ عملا طراحی و ساخت گنبد حرم مطهر به دست نیروهای فنی و مهندسی در کرمان آغاز شد.

وی افزود: گزینه‌های استفاده از متریال‌های  گوناگون برای ساخت سازهی گنبد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتاً ساخت گنبد با فولاد و بتن مورد تایید قرار گرفت و پس از طراحی سازه، فریم فولادی گنبد در شرکت OTEC تهران ساخته شد و در فرآیندهای تولید جوش به منظور افزایش دوام و جلوگیری از زنگ خوردگی و پوسیدگی، فریم فولادی در اراک گالوانیزه گردید.

معاونت فنی ستاد بازسازی عتبات استان کرمان ابراز کرد: سال ۱۳۹۴ کلیه قطعات فریم مذکور به کرمان منتقل و در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات مونتاژ شد و نیمه دوم سال ۱۳۹۵ ساخت قاب‌های فولادی بتنی روی گنبد در محل این ستاد کلید خورد.

نیکویی افزود: در حال حاضر به مراحل پایانی ساخت سگمنت‌های بتونی گنبد حرم مطهر نزدیک می‌شویم و پانل‌های بتونی پوسته گنبد در حال نصب آزمایشی می‌باشند.

وی گفت: این قطعات در شش رج و اندازه‌های مختلف ساخته و به ترتیب از ساق گنبد نصب شده و تا بالا ادامه دارد که با نصب کامل آن‌ها و تست نهایی، پوسته گنبد حرم مطهر کامل شده و آماده نصب خشت‌های گنبد که با مس طراحی و با دستگاه CNC  ساخته شده، می‌باشند.

نیکویی تصریح کرد: خشت‌ها پس از ساخت، مراحل آب‌کاری را طی می‌کنند و هم اکنون حدود ۶۰ درصد از خشت‌ها ساخته شده و آماده نصب آزمایشی روی گنبد میباشند.

وی یادآور شد این گنبد نسبت به گنبدی که در حال حاضر در کربلا وجود دارد از نظر ارتفاع هفت و نیم متر بلندتر و از نظر حجمی یک و نیم برابر خواهد بود.

نیکویی گفت: منابع مالی پروژه‌های مذکور به صورت صفر تا صد از محل نذورات مردمی انجام می‌شود.

انتهای پیام/