کد خبر: 87285

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان خبر داد:

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان گفت: کار ساخت گنبد تا پایان امسال به پایان می رسد وگنبد بعد از اتمام به کربلا ارسال شده و کار نصب انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، محمدعلی شیخ بهایی معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان در بازدید خبرنگاران از روند ساخت گنبد حرم امام حسین (ع) گفت: حرم مطهر امام حسین (ع) در طول تاریخ ۱۱ بار مورد حمله دشمنان قرار گرفته است بطوریکه در زمان موکل چهار بار حرم مطهر امام حسین (ع) تخریب شد و آخرین مورد هم مربوط به زمان صدام است.

وی با اشاره به اینکه بین دو حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) بافت شهری وجود داشت افزود: صدام در زمان حکومتش همزمان با انقلاب اسلامی ایران بین الحرمین را راه اندازی کرد و بعد از انتفاضه شیعیان در سال ۹۱ میلادی و کشتار تعدادی زیادی از آنها صدام اقدام به گسترش بین الحرمین کرد که مهم ترین هدف او از این اقدام کنترل شیعیان بود که بخشی از آثار هجمه گلوله صدام در ستاد عتبات نگه داشته شده است.

 

وی بیان کرد:  ستاد عتبات کار خود را بعد از سقوط حکومت صدام آغاز کرد و کارهای زیادی در حرم های مطهر موجود در عراق انجام شده که بر این اساس کار بازسازی عتبات عالیات بدون صرف حتی یک ریال پول حکومتی و تنها از طریق نذورات مردمی در عراق آغاز شد.

 

شیخ بهایی با اشاره به اینکه پروژه ساخت گنبد در کرمان و مقاوم و لاغر سازی ستون های اطراف حرم امام حسین (ع) توسط کرمانی ها در کربلا انجام می شود، افزود: کار مطالعاتی پروژه ساخت گنبد حرم مطهر از سال ۹۰ و کار ساخت و ساز هم از سال ۹۳ آغاز شد.

معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان عنوان کرد: در اردیبهشت ماه سال ۹۴ گنبد حرم مطهر در کرمان مونتاژ و کار طراحی سگمنت های گنبد همزمان و در کنار آن کار مقاوم سازی ستون های اطراف ضریح حرم مطهر امام حسین (ع) آغاز شد و سال ۹۵ کار ساخت قالب های سگمنت های بنتی گنبد امام حسین (ع) کلید خورد.

 

وی با بیان اینکه گنبد جدید از نظر مقیاس ۱.۵ برابر بزرگتر از گنبد قبلی و از نظر ارتفاع هم ۷.۵ متر بالاتر است ادامه داد: در حال حاضر بر اثر ساخت و سازهای اطراف حرم مطهر از فاصله ۵۰ متری فقط پرچم های گنبد قابل رویت است که این مشکل برطرف شده و گنبد از ۵۰ متری قابل مشاهده خواهد شد.

 

شیخ بهایی با بیان اینکه گنبد جنس بتن استفاده شده در ساخت گنبد مطهر ضد زلزله و انفجار است اذعان کرد: کار بتن ریزی گنبد ظرف شش الی هفت ماه انجام شد و حدود ۶۰ درصد کار ساخت خشت های مسی گنبد انجام شده است که به صورت پازل در یکدیگر جفت می شوند و در نصب قطعات خشتی به نحوی اقدام می‌شود که خدشه‌ای به بتن اصلی گنبد وارد نمی‌شود.

 

شیخ بهایی با اشاره به اینکه کار ساخت گنبد تا پایان امسال به پایان می رسد، افزود: گنبد حرم مطهر بعد از اتمام به کربلا ارسال شده و کار نصب انجام می شود.

وی گفت: چهار ستون چهار طرف ضریح منور امام حسین (ع) قرار دارد که مربوط به هزار و ۷۰۰ سال پیش است و در طول زمان با وجود تخریب ها این ستون ها دچار آسیب نشده اند و در نتیجه کار بازسازی ستون ها آغاز شد.

 وی خاطر نشان کرد: سازه ستون‌ها ۱۲ متر ارتفاع دارد و کار بسیار گسترده‌ای برای مقاوم سازی آن‌ها انجام شده است. ستون ها نصف اما مقاومتشان ۵۰ برابر شده است.

معاون فرهنگی ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به ینکه برای مقاوم سازی هر ستون حدود ۱۰ ماه زمان صرف شد ادامه داد: برنامه زمان بندی پروژه ها به موقع انجام می شود.

 

انتهای پیام/