کد خبر: 87295

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان تنوع اقلیمی زیادی دارد، اظهار کرد: متوسط بارندگی در برخی شهرهای استان 30 و برخی 400 میلیمتر است که 300 درصد اختلاف در بارندگی و اقلیم را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛  "ابراهیم علیزاده" امروز در جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی در کرمان اظهار کرد: کارگروه سازگاری با کم آبی در سطح ملی و به تبع آن در استان ها با دو هدف کلی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف و رسیدن به آب قابل برنامه ریزی تشکیل شده است.

وی افزود: از 34 هزار و 556 حلقه چاه در استان کرمان نزدیک به 5.8 میلیاردمترمکعب برداشت داریم که نزدیک به 900 میلیون مترمکعب بیلان منفی سالانه استان است.

علیزاده تصریح کرد: استان مکلف شده تا پایان برنامه ششم این بیلان منفی را به صفر رسانده و تا پایان برنامه هفتم به آب قابل برنامه ریزی معادل حدود 4 میلیارد مترمکعب برسد.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان در بین 6 حوضه آبریز درجه یک کشور قرار دارد، بیان کرد: 95 درصد از مساحت استان در فلات مرکزی واقع است و استان کرمان دارای 6 حوضه آبریز درجه دو است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با اشاره به برداشت از منابع آب زیرزمینی گفت: 94 درصد از آب برداشتی در کشاورزی، 5 درصد در شرب و یک درصد در صنعت استفاده می شود.

وی افزود: 24 هزار حلقه چاه مجاز و بیش از 11 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد و بحرانی ترین دشت، دولت آباد است که سالانه دو متر افت دارد و بیلان منفی این دشت 137 میلیون مترمکعب در سال بوده و در 15 سال نزدیک به 2 میلیارد مترمکعب است.

علیزاده با اشاره به روند رشد چاه ها از سال 50 تا سال 90 اظهار کرد: در سال 1350 تعداد 1660 حلقه چاه با 630 میلیون مترمکعب برداشت داشته ایم که در سال 90 به بیش از 34 هزار چاه با 5.8 میلیارد مترمکعب برداشت رسیده است.

وی تصریح کرد: "ای سی" نزدیک به 24 و نیم درصد منابع آب زیرزمینی بین 0 تا 750 و نزدیک به 40 درصد ای سی بالای 2250 دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان بیان کرد: منبع آب سطحی مطمئنی در استان کرمان نداریم و 2 میلیارد مترمکعب آب سطحی داریم که رودخانه های شاخص استان حدود پنج مورد هستند.

وی افزود: 4 سد در حال بهره براری با ظرفیت 580 میلیون مترمکعب در استان وجود دارد که در سال آبی 96-95 سرریز شد و اکنون از آن ها استفاده می شود و در حال حاضر 300 میلیون مترمکعب آب ذخیره در سدهای استان داریم.

علیزاده با اشاره به اینکه استان کرمان تنوع اقلیمی زیادی دارد، اظهار کرد: متوسط بارندگی در برخی شهرهای استان 30 و برخی 400 میلیمتر است که 300 درصد اختلاف در بارندگی و اقلیم را نشان می دهد.

وی بیان کرد: میانگین بارندگی استان 129 میلیمتر است که در سال آبی 96-95 بارندگی 52 میلیمتری را داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان گفت: بنا به اعلام آب و فاضلاب روستایی، میزان تولید آب 67 میلیون مترمکعب و مصرف و فروش آن 42 میلیون مترمکعب بوده که 37 درصد پِرت در آب روستایی برآورد شده است.

وی افزود: در زمینه کیفیت آب روستاها، 175 روستا مشکل شوری و 577 روستا مشکل فلزات سنگین را دارند.

علیزاده گفت: بنا به اعلام شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان، 85 درصد مردم آب مناسبی در زمینه کیفیت آب در شهرها مصرف می کنند و 15 درصد دچار مشکل هستند  اما در فلزات سنگین 27.9 درصد آب مناسب دارند و مابقی در این زمینه آب مناسبی ندارند.

وی تصریح کرد: میزان تولید آب در حوزه شهری 178 میلیون مترمکعب و فروش آن 129 میلیون مترمکعب است و در زمینه فاضلاب شهری، در کرمان با 250 لیتر برثانیه و کهنوج با 25 لیتربرثانیه اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان در ادامه گفت: مصرف فعلی آب در صنعت 62 میلیون مترمکعب است که 9 میلیون مترمکعب کمبود دارد و تا پایان برنامه ششم 73 میلیون مترمکعب نیاز دارد و تا پایان برنامه 7 میزان 124 میلیون مترمکعب به این عدد اضافه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره مصرف آب در بخش کشاورزی استان کرمان افزود: از 674 میلیون هکتار اراضی کشاورزی استان 140 میلیون هکتار معادل 21 درصد تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفته است.

علیزاده با اشاره به برنامه های کوتاه و بلند مدت استان در راستای سازگاری با کم آبی بیان کرد: انسداد چاه های غیرمجاز مهم ترین چالش استان است و باید تا پایان برنامه ششم این مسئله به انجام برسد تا بیلان منفی را به صفر برسانیم.

وی تصریح کرد: ایجاد اشتغال جایگزین باید در این راستا صورت بگیرد و تا این امر عملی نشود، در جنوب استان در زمینه انسداد چاه ها هیچ اقدامی نمی توان انجام داد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمان گفت: هر زمان معیشت افراد درست شود، آب را به تاراج نمی برند و برنامه عملیاتی در ایجاد اشتغال وظیفه دستگاه های متولی است و تا زمانی که درست نشود، ما نمی توانیم در بستن چاه ها موفق عمل کنیم و باید همه همت کنند.

وی افزود: مهم ترین مسئله، صرفه جویی در آب است که یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در برنامه های کوتاه و بلندمدت در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است.

علیزاده اظهار کرد: اطلاع رسانی از وضعیت بحران، کاهش مصرف آبیاری فضای سبز، نصب کنتور بر روی همه چاه های کشاورزی، حمایت دستگاه قضایی از رعایت خاموشی چاه ها، اصلاح قوانین موجود و ... از جمله برنامه های مد نظر در راستای سازگاری با کم آبی و رسیدن به اهداف است.

منبع/ایسنا

انتهای پیام