کد خبر: 87362

نماینده ولی فقیه در استان کرمان:

نماینده ولی فقیه در استان کرمان پیاده روی عظیم اربعین را بیانگر اقتدار مسلمانان دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه کرمان ضمن توصیه خود و دیگران به رعایت تقوای الهی گفت: از جمله عوامل به وجود آورنده واقعه کربلا که ذائقه مردم را تغییر داد، بستر فرهنگی بود.

 وی با بیان این مطلب که یکی از بحث های مهم در طول تاریخ، ترویج جعل گرایی توسط حاکمان است، افزود: هدف از این کار جلوگیری از اعتراضات مردم در مسائل مختلف حکومت و تلقین این تفکر است که هر اتفاقی که رقم می خورد توسط خداوند محقق شده است و مردم در این زمینه حق هیچگونه اعتراضی را ندارند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه در دوران حکومت معاویه و یزید در صورت اعتراض مردم در پاسخ به می گفتند حکومت ما توسط خداوند تعیین شده است و مردم در این زمینه نباید دخالتی داشته باشند، ابراز داشت: یکی از دلایل قیام امام حسین (ع) مقابله با چنین جهالت هایی بود.

وی با بیان این مطلب که در طول تاریخ همیشه بودند حکامی که با چنین تفکراتی می خواستند مردم را قربانی برنامه های خود کنند و حق اعتراض را از آنان بگیرند، تصریح کرد: دومین موضوع در بستر فرهنگی که توسط حکام دنبال می شد موضوع قداست زدایی بود.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی گفت: همیشه در طول تاریخ شیطنت هایی وجود داشته است که مردم قربانی می شدند و به دنبال جلوگیری از اعتراضات مردمی بودند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در حوزه فرهنگی این است که حکّام برای عوض کردن جامعه، بحث قداست زدایی را مطرح می کردند لذا بنی امیه با وجود اینکه واقف به جایگاه اهل بیت (س)در نزد مردم بودند اما با برنامه ریزی خاکریزهایی قداست زدایی در جامعه آن روز را فتح کردند.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان این مطلب که بنی امیه شرایط روانی سختی را ایجاد کرده بود تا جایی که مردم حق نمی تواستند القاب و کنیه حضرت علی (ع) را صدا بزنند چراکه شکنجه و آزار و اذیت در انتظار آنان بود، اظهار داشت: حکام در چنین شرایطی با جابجا کردن ارزش ها و ضد ارزش ها، امام حسین (ع) را خارجی معرفی کردند.

وی با اشاره به اینکه باید مراقب بود چرا که هستند افرادی که تلاش می کنند غیرت انقلابی را از بین ببرند، عنوان داشت: در حکومت آن زمان وقتی که بستر فرهنگی مهیا شد آن وقت واقعه عاشورا رقم خورد و خیلی از افراد نسبت به این واقعه اعتراض نکردند.

ایران با وجود فضای حاکم بر دنیا در همه جوانب مستقل عمل می کند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان ضمن تسلیت شهادت اویس قرنی، آیت الله قاضی طباطبایی، شهادت محمد حسین فهمیده و همچنین تبریک هفته دانش آموزی، تصریح کرد: آغاز هفته کتاب و کتابخوانی است که این موضوع برای هر انسانی ضرورت دارد چراکه کتاب منبع تامین غذای روح است لذا همه افراد جامعه و فرهیختگان باید به این امر اهتمام بورزند.

وی با اشاره به لایحه کاپیتولاسیون و اعتراض امام خمینی (ره) به آن، افزود: این لایحه عزت و غیرت ملی ما را نشانه گرفته بود لذا امام خمینی (ره) در اعتراض به این لایحه با سخنرانی خود در مقابل آن ایستادگی کرد و حرکت در مسیر انقلاب در دستور جدی مردم قرار گرفت.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با وجود فضای حاکم بر دنیا در همه جوانب مستقل عمل می کند، گفت: افرادی که حقوق بشر را مطرح می کنند اما در بسیاری از قضایا همانند به خاک و خون کشیده شدن زن و کودک در برخی کشورهای مسلمان و یا این روزنامه نگار سکوت اختیار می کنند و اگر حرفی هم می زنند تحت تأثیر افکار عمومی است.

وی حرکت پیاده روی اربعین حسینی را حرکت بزرگی با محوریت تشیع عنوان کرد و افزود:  اربعین حسینی در هنگامی رقم خورده است که در طول تاریخ همواره حکام به دنبال منزوی کردن عاشورا بودند اما عاشورا هر روز پررنگ تر می شود.

امام جمعه کرمان ادامه داد: امروز با حضور جسم ها در پیاده وری اربعین چنین اقتداری به وجود آمده است اگر تمام فکرو اندیشه مسلمانان دنیا در کنار هم قرار بگیرد موجب تحقق اسلام ناب و نابودی استکبار می شود.

وی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ایجاد فاصله میان ملت ایران و عراق است، تصریح کرد: اربعین دانشگاهی است که در زمینه ایستادگی، فداکاری و حقیقت گویی حرف اول را می زند، این دانشگاه رقیبی ندارد و چنین دستاوردهایی حاصل خون شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم کشورهای مسلمان است.


انتهای پیام/