کد خبر: 87384

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور :

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت::100 درصد مساحت استان کرمان دچار خشکسالی شده، به طوری که در بازه 10 ساله شمال استان کرمان دچار خشکسالی شدید و در شرق استان به خشکسالی متوسط دچار هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ "صادق ضیائیان" رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در شورای مدیریت بحران استان کرمان گفت:در سال زارعی جاری بارش باران استان کرمان در حد نرمال بوده و ۰.۷ میلیمتر بیشتر از نرمال خود بوده است.

وی افزود:100 درصد مساحت استان کرمان دچار خشکسالی شده، به طوری که در بازه 10 ساله شمال استان کرمان دچار خشکسالی شدید و در شرق استان به خشکسالی متوسط دچار هستند.

 

ضیائیان از کاهش 28 درصدی بارش‌ها در سال گذشته در کشور خبر داد و بیان کرد: در سال زراعی گذشته استان کرمان حدود 66 درصد کاهش بارش داشت که سومین استان کشور در این زمینه بوده است و همچنین استان کرمان در این بازه زمانی حدود یک درجه افزایش دما داشته این در حالی است که در کشور 1.3 درجه سانتیگراد افزایش دما داشتیم.

وی ادامه داد: در سه دهه گذشته متوسط بارش کشور از حدود 270 میلیمتر به 210 میلیمتر رسیده است. در هر دهه 20 میلیمتر بارش خود را از دست داده‌ایم و در 11 سال گذشته هیچ سال تری در کشور نداشتیم.

 

وی بیان کرد: در ایران در 50 سال گذشته در هر دهه 0.4 درجه افزایش دما داشته ایم که دو درجه افزایش دما در 50 سال گذشته در کشور رخ داده و تقریبا دو برابر نُرم جهانی است.

سال 96 در 30 سال اخیر به لحاظ خشکسالی بدترین سال بوده است

 

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه با توجه به کاهش بارش‌ها و انباشت خشکسالی‌ها سطح زیر کشت را کاهش نداده،تصریح کرد: از منابع آبی استفاده کردیم که باعث کاهش منابع آبی شده و سال 96 در 30 سال اخیر به لحاظ خشکسالی بدترین سال بوده است.

وی ادامه داد: براساس مطالعات در خوشبینانه ترین حالت وضعیت اقلیم ایران در دهه 2090 مشابه وضعیت امروز است اما در بدترین حالت کاهش بارندگی حدود 10 تا 20 درصد خواهد بود و همچنین در این زمان دمای ایران در خوشبینانه‌ترین حالت حدود 2 درجه افزایش دما و در بدترین حالت حدود 5 تا 7 درجه افزایش دما خواهد داشت.

وی افزود: کاهش دمای کمی از اول مهر تاکنون داشته‌ایم و پیش‌بینی ما این است که بارندگی استان کرمان در آذرماه در حد نرمال باشد.

ضیائیان تاکید کرد: 73 درصد مساحت استان کرمان دچار خشکسالی شدید و 27 درصد دچار خشکسالی متوسط است که به آنها تسهیلات خشکسالی تعلق خواهد گرفت.

کاهش بارش در استان کرمان تقریبا دو برابر نُرم کشوری است

وی اذعان کرد: کاهش بارش در استان کرمان تقریبا دو برابر نُرم کشوری است، ۶.۲ دهم افزایش تبخیر و تعرق را در استان داریم بعید می دانیم با بارش های امسال کمبودها آبی استان تامین می شود.

۱۷ درصد بارش های کرمان در پاییز رخ می دهد

 

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور خاطر نشان کرد: 17 درصد بارش‌های استان کرمان در پاییز اتفاق می‌افتد و بارش های زمستانی در حد نرمال و کمتر از نرمال است که امیدواریم این بارندگی‌ها محقق شود و بارش‌های مهرماه یک درصد بارش‌های استان را داشته است.

 

انتهای پیام/