کد خبر: 87441

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان خطاب به مرغداران:

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان خطاب به مرغداران گفت: رعایت توصیه های دامپزشکی جهت مقابله با انفلوانزای پرندگان مهمترین راهکار جهت پیشگیری از این بیماری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛  "حسین رشیدی" مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه سازمان دامپزشکی هر ساله با دستور العمل‌های بروز شده اقدام به مبارزه با این بیماری می کند، اظهار کرد: رعایت اصول امنیت زیستی و پیشگیری بهترین و مهمترین راهکار جهت مقابله با بیماری ها محسوب شده که کلیه مرغداران بایستی با اگاهی کامل اقدام به جوجه ریزی و پرورش کنند و کلیه دستور العمل‌های مربوطه را با هماهنگی دامپزشکی اجرایی نمایند تا از بروز خسارت در واحد مرغداری جلوگیری بعمل آید.

وی عامل اصلی بروز خسارت در یک واحد مرغداری یا شیوع بیماری از منطقه ای به منطقه دیگر را عدم آگاهی مرغدار از نحوه صحیح پرورش اعلام کرد و گفت: در صورتی که یک واحد مرغداری دچار تلفات و خسارات شود اولین اقدام مهم که بایستی انجام دهد اطلاع به دامپزشکی شهرستان مربوطه است چرا که بازرسان دامپزشکی با آمادگی و تجهیزات کامل جهت کنترل بیماری اقدام می کنند و از سرایت بیماری به واحد دیگر جلوگیری بعمل می آورند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان از دیگر عواملی که باعث شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در یک منطقه می شود را باز گذاشتن محل دپوی کود مرغی عنوان کرد و ادامه داد: مرغداران بایستی کود مرغی را در محیط بسته نگه دارند تا از تماس پرندگان آزاد پرواز که باعث انتقال بیماری به واحد مرغداری دیگر می شود جلوگیری بعمل آید.

این مقام مسئول در ادامه به واحدهای مرغداری غیر مجاز که بدون مجوز اقدام به پرورش و نگه داری مرغ می کنند هشدار داد و عنوان کرد: با چنین واحدهایی برخورد  و افراط خاطی به مراجع قضایی معرفی می شوند.

وی بیان کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان با برگزاری نشست های تخصصی با اعضای کارگروها و همکاری نیروی انتظامی اقدام به راه اندازی پست های قرنطینه ای در مبادی ورودی استان کرده است که از ورود هر گونه محموله دامی بدون مجوز به استان جلوگیری بعمل می آید و نتیجه آن را می توان به عاری بودن استان از بیماری انفلوانزای پرندگان در دو سال گذشته مشاهده کرد.

رشیدی در پایان بار دیگر ضمن هشدار به سودجویان و افرادی که می خواهند محموله و یا پرنده ای را بصورت قاچاق وارد استان کرمان نمایند گفت: چشمان تیز بین مامورین دامپزشکی بصورت 24 ساعته و در تمامی مبادی های ورودی  و کشتارگاه‌ها اقدامات خلاف قانون دامپزشکی را رصد و نسبت به برخورد با آنان اقدام می کنند.

منبع/ایسنا

انتهای پیام/