کد خبر: 87649

رئیس پلیس فتا:

رئیس پلیس فتا استان کرمان گفت: افراد سودجو از طریق ایجاد تبلیغات اینترنتی در جهت ارائه خدمات و فروش کالا با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت‌های واقعی و ارسال رایگان، اقدام به کلاهبردارای از همشهریان می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا طی گفتگویی با خبرنگار راه آرمان اظهار داشت: برخی از سایت‌های فروشگاهی و حراجی‌های آنلاین اقدام به تبلیغات گسترده و معرفی محصولات خود کرده و سعی دارند با بهره بردن از شیوه‌های نوین برای جذب مخاطب ، زمینه را برای خریدی آسان، انتخاب محصولی مرغوب و با کیفیت فراهم آورند.

وی گفت: متاسفانه برخی از پیام‌ها و آگهی‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی خلاف واقع بوده و صرفاً با هدف کلاهبرداری از شهروندان طراحی شده و خریداران در صورت پرداخت بهای کالای مورد نظر، یا به کالای خود نمی‌رسند و یا کالای تحویلی به آنها تقلبی و متفاوت با کالای انتخابی می‌باشد.

رئیس پلیس فتا ادامه داد: افراد سود‌جو از اعتماد هموطنان سوءاستفاده کرده و با برپایی سایت‌های جعلی و تقلبی، هم اعتبار دیگر فروشگاه‌های اینترنتی که دارای فعالیتی سالم می‌باشند را زیر سوال برده و هم از مردم عزیز کلاهبرداری می‌کنند. لذا هموطنان عزیز باید مراقب این‌گونه سایت‌ها و آگهی‌های اغوا کننده باشند.

وی عنوان کرد: یکی از مواردی که کاربران باید به آن توجه ویژه داشته باشند، داشتن نماد اعتماد الکترونیکی است.

یادگار نژاد تاکید کرد: هموطنان گرامی باید نسبت به آگهی های منتشر شده دقت بیشتری داشته و با حساسیت نسبت به سایت فروشگاهی، از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک خرید کنند چرا که فروشگاه‌های دارای ENAMAD نه تنها تحت نظارت هستند، بلکه ملزم به رعایت قوانین نیز می‌باشند.

رئیس پلیس فتا استان کرمان یادآور شد: طراحی درگاه‌های جعلی یکی دیگر از شگردهای مهم مجرمان سایبری است که در اصطلاح به آن فیشینگ گفته می‌شود. این صفحات جعلی از نظر ظاهری کاملاً به درگاه اصلی شبیه بوده  و به راحتی اعتماد کاربر را مبنی بر ورود اطلاعات بانکی جلب کرده و شماره کارت، رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضاء کارت بانکی را به سرقت برده و در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب بانکی قربانی می کنند.

وی در پایان خاطرنشان  کرد: سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir مرجعی کامل از مطالب آموزشی بوده و هموطنان عزیز می‌توانند با مراجعه و بازدید از قسمت‌های مختلف سایت، اطلاعات لازم را دریافت و در بخش مرکز امداد و فوریت های سایبری، راهنمایی‌های مورد نیاز را کسب کنند.

 

 

انتهای پیام/نامجو